Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 октомври 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Tolko li se ceka sega zadolzietlena


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
jas cekav tocno tolku od14.03.2020 na zadolzitelna ovie 2 - 3 dena nemav provereno denes prveriv statusot e smenet na finalna
Автоматски споено мислење:

posle 13 meseci promena od zadolzitelna na finalna
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Најпрво искрена честитка до сите оние кои добиле указ! На секој поединечно од вас Ви посакувам успех и да Ви донесе радост и мирен удобен живот!

Се обраќам на сите оние кои чекаат укази...
Со оглед на тоа што указот бр. 33 е објавен околу 27-28-29март 2021, а врз база на приложената фотка доле... може да се заклучи дека указот е потпишан во период од 06 до 15 феб од страна на ВП!

најверојатно и август/септември се потпишани и се чека на објава...
Среќно и имајте успех
 

Attachments

Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Најпрво искрена честитка до сите оние кои добиле указ! На секој поединечно од вас Ви посакувам успех и да Ви донесе радост и мирен удобен живот!

Се обраќам на сите оние кои чекаат укази...
Со оглед на тоа што указот бр. 33 е објавен околу 27-28-29март 2021, а врз база на приложената фотка доле... може да се заклучи дека указот е потпишан во период од 06 до 15 феб од страна на ВП!

најверојатно и август/септември се потпишани и се чека на објава...
Среќно и имајте успех
Da ti se pozlati ustata brat jas sum Septemvri
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Најпрво искрена честитка до сите оние кои добиле указ! На секој поединечно од вас Ви посакувам успех и да Ви донесе радост и мирен удобен живот!

Се обраќам на сите оние кои чекаат укази...
Со оглед на тоа што указот бр. 33 е објавен околу 27-28-29март 2021, а врз база на приложената фотка доле... може да се заклучи дека указот е потпишан во период од 06 до 15 феб од страна на ВП!

најверојатно и август/септември се потпишани и се чека на објава...
Среќно и имајте успех
ne se takov tip na ukazi za drzavjanstvo...
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Zdravo drustvo,

Na 27.03.21 mi izleze info deka sovetot mi go odbil baranjeto poradi nedovolno dokumenti za bugarski predok iako imav pred intervjuto so site dokumenti prilozeno i poteklo izvadeno od zdruzenieto od Strumica.Sega me interesira koja e procedurata za podnesuvanje na dokumenti,odnosno koj dokumenti treba povtorno da se podnesat,kako da se podnesat,kade i do koga e terminot.Прегледај го приврзокот 290099
Автоматски споено мислење:
Istiot slucaj e i kaj mene. Ne se dostaveni dokumentite po vtor pat. Inaku i na intervju sme bile vo ist mesec.
Preku koj posrednik bese?
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
0035929872801 Opstina Sredec, ako pri podiganje na ukaz si ja navel adresata Lege 6 Opstina Sredec.
Автоматски споено мислење:


A koj den go podigna ukazot vo Bitola? Jas sum od Dekemvri isto od Bitola.
18.12 Го подигнав. Има некој што му стигнало писмото од декември ?
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Dokolku si preku proishod, a za preku brat ne znam koi se pravilata
Mojot proishod mi e izvaden 2005 prv pat, togas aplicirav za drzavjanstvo a 2009 prekratena prepiska. E Sega koga apliicirav po vtor pat dostaviv kopija od proishod i plus dokumenti od brat mi bidejki toj ima drzavjanstvo od 2011god. Sega sum ma finalna od Januri 2021 izvodi od brat imam dva pati dostaveno na intervju i postednikot gi dostavi dopolnitelno duri bev na zadolzitelna .

p.s porano so izjava i se dobivase proishod.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
18.12 Го подигнав. Има некој што му стигнало писмото од декември ?
Ja sum 15.12 od bt go podignav se javiv na 22.03 mi rece deka uste rano e stignavat od oktomvri i normvri ke se javam pak na 15.04


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
6
@makedonski blgarin Jesi siguran da je samo 6 meseci u pitanju? Ja inace zivim u Sofiji vec skoro 6 meseci bez prekida. Trajno prebivanje imam vec preko dve godine. Pojma nisam imao da mogu da apliciram za Long-term resident (European Union) za samo 6 meseci. Mislio sam da treba 5 godina da prodje.
Siguren sum, ti veke so proishodot si avtomatski postojan EU resident. Proishod znaci deka si etnicki Bugarin i za tebe e skratena procedurata od 5 godini na 1-2 meseci (kolku treba da se izdae dokumentot), proishod e kako green card za Bugarija sto znaci mozes da zivees postojano, da rabotis, da kupuvas kola, se osven da glasas. Licnata karta ti e samo potvrda deka zivees postojano u EU (ti treba tip "postojan prebavitel na ES"), nekoj ja vadat i za 3 meseci. 5 godini vazi za tie ekonomski investitori i luge od 3ti zemji sto nemaat etnicka vrska so Bugarija, tie plakat po 500k leva i poveke. Ti cim si ziveel tamu mozes uste sega da izvadis i toa ti e priznaeto na zapad. Pr. da otides u svedska ke mozes da najdes rabota so taa licna karta, zasto veke cim imas permanent residence u edna evropska drzava znaci deka si trajno na kontinentot i e isto kako da si drzavljanin. Mislam deka e podobra varijanta da zivees u Sofija pomalce od godina mesto da cekas 3-4 godini da ti izdadat drzavljanstvo.

Nekoi linkovi za Makedonci sto sakaat da preminat u Sofija:
http://jobs.bg/ (ova se raboti i oglasi na Angliski i za zapadnjaci, pr. programeri, call centri, menadzeri, i takov tip)
https://www.alo.bg/obiavi/rabota/rabota-v-stranata-predlaga/ (ova se oglasi za lokalni luge, tip gradezno, kelneri, prodavaci, itn)
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi (sajt za iznajmuvanje stanovi, stan = apartment, soba = staja)
https://www.alo.bg/obiavi/imoti-naemi/ (tuka ima dodatni oglasi za nedviznosti)

Nekoj prosek sto treba da barate. Call center = okolu 1000-1500e mesecno zavisno od jazicite, programer - 1500-3000e mesecno za pocetnici i 4000-8000e za seniori, supermarket LIDL takov tip - 700-900e moze i poveke so iskustvo (opit), gradezno 50e na den, dostavuvac okolu 800-1200e, avtoperalna okolu 30-50e na den, ima mnogu rabota lesno se naoga odma. Cenite se gore dolu isti kako u Skopje, mozda poevtini u supermarketite. Za naem e okolu 30-40% poskapo. Ova e najdobra varijanta za site od mk, bugarija ima ekonomska polza od ova i moze da si gi sredat dokumentite lugeto za pomalce od godina mesto da cekaat 3-4 god.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Mojot proishod mi e izvaden 2005 prv pat, togas aplicirav za drzavjanstvo a 2009 prekratena prepiska. E Sega koga apliicirav po vtor pat dostaviv kopija od proishod i plus dokumenti od brat mi bidejki toj ima drzavjanstvo od 2011god. Sega sum ma finalna od Januri 2021 izvodi od brat imam dva pati dostaveno na intervju i postednikot gi dostavi dopolnitelno duri bev na zadolzitelna .

p.s porano so izjava i se dobivase proishod.
Ako dostavis ako dostavis dokumenti za tvoj proishod (izvodi i potvrda od zdruzenie, mozebi seuste ima vreme deka seuste finalna od oktomvri se raboti) bi trebalo da se osiguras deka ke pomines, vaka samo so dokumenti od brat se plasam deka e rizicno duri mislam deka tesko deka ke pomjne. Po brat ne se dokazuva proishod, no sepak mozebi treba da se konsultiras so nekoi poupateni, megjutoa toa treba sto pobrzo da go napravis
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom