Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Пак нешто не ми е јасно.За подигнување на веќе потпишан указ од шалтер да се закажувало и да се чека 9 месеци?????УЛАВА РАБОТА.Закажување на интервју се чека 14 месеци барем јас толку чекав.Ливчето што сме го чекале 5 години сега за да го подигнем,е од шалтерчето да се чека 9 месецииииии.Писмо преку амбасада да се прателе документи и за тоа да се чекало 4,5,6 месеци како што гледам.ТОТАЛНО ИЗЖИВУВАЊЕ ВООПШТО НЕ Е ЕВРОПСКИ ТОА алооооо.Тука нема човекови права никакви.ИЗЖИВУВАЊЕ.ЈАС ОВА ИЗЖИВУВАЊЕ ЌЕ ГО ПРИЈАВАМ ВО СТРАЗБУР.ОВА НЕ СЕ ТРПИ ПОВЕЌЕ
Odi legnisi molimte radi COVIDOT E!!!!! na 30m gi zakazuvaat dodena mu go dade da popolni adresa,izvadi maticen toa e!!!! Vo Sofija
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Пак нешто не ми е јасно.За подигнување на веќе потпишан указ од шалтер да се закажувало и да се чека 9 месеци?????УЛАВА РАБОТА.Закажување на интервју се чека 14 месеци барем јас толку чекав.Ливчето што сме го чекале 5 години сега за да го подигнем,е од шалтерчето да се чека 9 месецииииии.Писмо преку амбасада да се прателе документи и за тоа да се чекало 4,5,6 месеци како што гледам.ТОТАЛНО ИЗЖИВУВАЊЕ ВООПШТО НЕ Е ЕВРОПСКИ ТОА алооооо.Тука нема човекови права никакви.ИЗЖИВУВАЊЕ.ЈАС ОВА ИЗЖИВУВАЊЕ ЌЕ ГО ПРИЈАВАМ ВО СТРАЗБУР.ОВА НЕ СЕ ТРПИ ПОВЕЌЕ
Pa nikoj so sila ne te tera da bides Evropeec(Bugarin),spodeli nekoja informacija za da pomognes vo grupata,a za zalbi otvori si svoja grupa i zali se tamu!!!
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Дали можи да ја пишите адресата каде што треба да се испрати молбата ?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
ДО МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОС'ДИЕТО ДИРЕКЦИја “Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО” Обл. Софија (столица) Обшт. Столична, гр. Софија, р-н Средец, Софија, ул. “Аксаков” №.5, п.к. 1040
Ti preporacuvam preku posrednik!
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
ДО МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОС'ДИЕТО ДИРЕКЦИја “Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО” Обл. Софија (столица) Обшт. Столична, гр. Софија, р-н Средец, Софија, ул. “Аксаков” №.5, п.к. 1040
Ti preporacuvam preku posrednik!
Ок,фала
Зошто сега со посредник ?


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
СПИСОК НА ФИНАЛНА

СЕПТЕМВРИ 2020

17.09.2020 @Ki4avec - инт СОФ 27.03.2019 - изводи од прадедо и потврда

ОКТОМВРИ 2020
12.10.2020 @kulica - инт СОФ 27.03.2019
14.10.2020 @Leonidas1234 - инт СОФ 21.03.2019
15.10.2020 @Тоде Гранката - инт СОФ 26.03.2019
15.10.2020 @Macko_Cacko - инт СОФ 26.03.2019
16.10.2020 @Los-Che - инт СОФ 27.03.2019 - потврда
20.10.2020 @MarjanM - задол 16.04.2019 - инт СКО 21.01.2019 - потврда

Decki, pisete ako ima kaj nekoj promena od finalna vo polozitelno :pijani: :aplauz:
Aj i jas da viknam neka pustat nekoj promeni denes, taka pred izbori da se ispukat, polozitelno, ukazce, passs... Vamooooos!!!!:cujte::roker:
 
Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
Imam edno prasanje do grupava: Imam licna karta za postojano prebivanie so rok 5 godini i so adresa vo Sofija. Vo moment cekam ukaz (od avgust sum) dali nekoj znae koja adresa da prijavam. Taa sto mi e na licna karta ne veruvam deka ce mozam da ja koristam pak - covekot ne e ni vo BG mislam za da mi potpise soglasnost za prestoj. Dali mozam da se prijavam na Lege?
Blagodaren sum vi za bilo koe info imate
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво, пишав мејл во амбасада во Скопје дали се испратени документите дека сеуште чекам за писмо во средец и нема ништо од 19ти ноември а после мене пријатели веќе се сликаа и ми одговорија дека документите се испратени уште во 2020. Да си прашам во Средец.
Таму ѕвонам сеуште не се стигнати. Некое чаре?
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Здраво, пишав мејл во амбасада во Скопје дали се испратени документите дека сеуште чекам за писмо во средец и нема ништо од 19ти ноември а после мене пријатели веќе се сликаа и ми одговорија дека документите се испратени уште во 2020. Да си прашам во Средец.
Таму ѕвонам сеуште не се стигнати. Некое чаре?
Ke moze da mi kazes na koj broj proveruvash dali e stignato pismoto ? Jas cekam od dekemvri , preku bitola
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Ke moze da mi kazes na koj broj proveruvash dali e stignato pismoto ? Jas cekam od dekemvri , preku bitola
0035929872801 Opstina Sredec, ako pri podiganje na ukaz si ja navel adresata Lege 6 Opstina Sredec.
Автоматски споено мислење:

0035929872801 Opstina Sredec, ako pri podiganje na ukaz si ja navel adresata Lege 6 Opstina Sredec.
A koj den go podigna ukazot vo Bitola? Jas sum od Dekemvri isto od Bitola.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Lugje do kade e ova so finalna 2 godini od intervju uste na finalna a nekoi 1 mesec pred mene ukaz ke zemat sto maler ke bev
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Кога е работното време во конзулат во Битола за заверка на полномошно,знаете ?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Ne e taka , trebase da se dostavat dokumentite so koi e izvadeno potekloto i vo ministerstvo, ako pri zakazuvanje na intervjuto ne bile dostaveni, toa ubavo e napisano mnogu odamna na prvata strana na forumov a ako si bil preku posrednik trebalo toj da se grizi za toa. Toa naknadno bese pobarano za da moze vo ministerstvo da se proveri dokumentot za poteklo, posle site ujdurmi sto bea napraveni vo 2018 vo Dabc pri izdavanje na dokumentite za poteklo
Ova vazi dokolku si so duplikat na proishod i preku brat kako sto e mojot slucaj ?
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
4
Sledi go i analiziraj go spisokot na Bibo, i spored nego vo sekoe vreme ke znaes koj status kolku trae vo toj moment
.
Автоматски споено мислење:


Ne e tocno deka ako se odneseni dopolnitelni dokumenti deka sigurno se dobiva ukaz, ima mnogu drugi faktori kako uspesno napraveno intervju, neusoglasenosti vo iminja i preziminja na predcite,...no seto toa koga nosime zaklucoci go nemame vo predvid pa zaklucuvame deka taka im se moze, sto mislam deka ne e tocno zatoa sto ne im e vo interes da ne davaat drzavjanstvo koga ima uslovi za toa. Zosto vprocem i ni ja dale moznosta na ovoj nacin da dobivame drzavjanstvo ako bez pricina nekogo go odbivaat.
Nema vrska deka intervjuto ima nekakov faktor vo odlukata. Seto toa e pro-forma i radi reda. Najbitno e da odgovoris na prasanjeto za narodnost deka si Bulgarin, a se ostanato e irelevantno.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Здраво, пишав мејл во амбасада во Скопје дали се испратени документите дека сеуште чекам за писмо во средец и нема ништо од 19ти ноември а после мене пријатели веќе се сликаа и ми одговорија дека документите се испратени уште во 2020. Да си прашам во Средец.
Таму ѕвонам сеуште не се стигнати. Некое чаре?
Istiot problem so sin mi..od 03 Noemvri ceka preku Bitola..od pismo ni traga ni glas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom