Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јануари 2011
Мислења
270
Поени од реакции
267
POSLEDNA PROMENA OD FINALNA NA POLOZITELNO???
AMA NE PREKU RODITEL SO CEKALE 7 8 MESECI
REDOVNOTO DO KAJ SE?
INACE BOGO DAJ BOZE POBRZO DA ZEMIS DA KURTULIME I OD TEBE NE ZBRLAJ VO MOZOKOT KASHA POPARA
 
Член од
26 март 2019
Мислења
182
Поени од реакции
182
Другарчиња едно прашање!!!
Знае ли некој која е постапката за деца од 7 и 5 години каде двајцата родители имаат добиено државјанство?
Podnesuvate molba za ustanovlqvane na grajdansrvo kopija od bg pasosite I licnite Karti kopija od pasosot na decata I izvod preveden od decata
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
163
Поени од реакции
280
UKAZ 143 DENES OOPS odime so Dekemvri od drugata nedela
Јас сум ноември средина, нема промени, уште на положително а вчера имаше од ноември во указ 138, сега указ 143 нема ништо така да, можеби се странци во овој указ, ќе видиме до вечер :)
 
Член од
5 јули 2020
Мислења
16
Поени од реакции
7
Kolku vreme se ceka od potpis na ukaz do pasos vo raka dokolku
BG drzavjanstvo se podiga vo Makedonija I celata procedura za adresa, maticen broj I slikanje za pasos da se zavrsi Makedonija .
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.021
Поени од реакции
5.424
Не е точно. Доволно е едниот родител да има, ова од другар чија што сопруга има пасош и е БГ државјанин пред да се родат децата, вториот родител за согласност. Децата за кратко добија државјанства (недела/месец).
Да, но доколку родителот се стекнал со бг државјанство пред да се родат децата.Прашањето на членот беше друго,тие сега се стекнале со државјанство а децата имаат 7 и 5 год.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
17
Поени од реакции
5
Zdravo!! Jas sum od 05.05.2020 na potpis eve vejke 5 meseci..Mora da e tocno od 12 do 14 mesecii nikoj nema dobijano potpis porano??? Fala od napred procedurava e pocnata noemvri 2017...So srejka na site pozz
 
На врв Bottom