Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Дечки многу ми е битен одговорот и ве молам за точна информацијаа.
Дали со овој документ кој е на дедо ми можам да добијам државјанство.
Дали некој од вас има земено со ваков документ?
Da,ti sleduva drzavjanstvo so bg krstenica.
 

MaxiDj

Top-notch Сasual Dating - Verified Maidens
Член од
23 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
4
NA 1 strana ima postapka za podignuvanje preku ambasada.No veke i na toj mejl nesaka gospogata da vraka,i ako vrati gi upatuva lugeto da si podnesat molba direkno vo ambasada,za da ti go ispratat tamu ukazot a ne vo Sofija da go zemes.E sega i preku ambasada zavisi kako ke gi nacekas,nekogas se ljubezni nekogas vikaat nemoze.Ti pisav inbox ......
Заборавив да споделам дека во амбасадата не се јавуваа на телефон и пишав два пати емаил за да прашам дали е стасано државјанството кај нив. По 2 недели ми вратија :

Здравејте,

С валиден PCR тест можете да минете границата и да си получите указите от Софија, к'дето сте подавали документи.

КС - Скопие

А по една недела ми стаса од Ludmila Stojanova емаилот со одговорот за поднесување на молба лично во амбасада.

Мислам дека во моментов е скоро невозможно без посредници да се доврши процедурата.
 
Член од
2 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo mi treba dobar posrednik za proces od ukaz do pasos... vo interes e vremenski period pa se nadevam deka postoi posrednik so kvalitetna usluga
 
Член од
12 август 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Имам прање кон тие што имаат веќе БГ документи и скоро патувале до Бугарија. Ме интересира дали за PCR тестот во Систина треба да се приложат податоците од бугарската лична карта или од македонската. Поздрав
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Заборавив да споделам дека во амбасадата не се јавуваа на телефон и пишав два пати емаил за да прашам дали е стасано државјанството кај нив. По 2 недели ми вратија :

Здравејте,

С валиден PCR тест можете да минете границата и да си получите указите от Софија, к'дето сте подавали документи.

КС - Скопие

А по една недела ми стаса од Ludmila Stojanova емаилот со одговорот за поднесување на молба лично во амбасада.

Мислам дека во моментов е скоро невозможно без посредници да се доврши процедурата.
У моментот без ПЦР тест е невазможно, све друго трупање предмети и чекање. Очигледно амбасада и министерство за провосудство си ја префрлаат топката, термините минат, рајата дреме
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ima li promeni od zadolzitelna u finalna?
Автоматски споено мислење:

Vistina li e deka od nova god ke se prosirat komisiite i ke se ceka pomalku? Na stariot forum poodamna nekoj imase objaveno neso ama ne mozam da go najdam.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Jas se izvinuvam greska sum pisal za i intervju. Sum bil 17.01 2018 ne 2017 kako so sum pisal.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Jas se izvinuvam greska sum pisal za i intervju. Sum bil 17.01 2018 ne 2017 kako so sum pisal.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Fala za site informacii! I bas mi e zal sto nekoi clenovi na forumot bea mnogu drski kon tebe:)
Автоматски споено мислење:

Jas se izvinuvam greska sum pisal za i intervju. Sum bil 17.01 2018 ne 2017 kako so sum pisal.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Fala za site informacii! I bas mi e zal sto nekoi clenovi na forumot bea mnogu drski kon tebe:)
 
Член од
22 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
22
Slobodni termini za podiganje na drzavjanstvo duri posle april... Dali ima nekoja moznost po skoro da se podigne??
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Za ukazot za podiganje posrednikot mi rece deka moze da se isprati molba i da stasa u ambasadata ovde za okolu 20 dena. Potoa za adresa i maticen broj isto mozelo od tuka da se sredi za okolu 1 ipol do 2 meseca. Koa ke izleze seto toa za okolu 3 meseca max, mi rece moze da se odi vo bugarija i da se izvadi pasos.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom