Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ne se mrzi vo odnos na polozitelen status,i posto zborite za otkazi,jas cekav 4 meseci finalna,a covek sto cekase isti datum ko mene dobi otkaz skoro mesec ipol pred jas da vlezam polozitelno taka da i polozitelna i iste statusi najmalce 2 meseci se dobiva otkaz pred da ti se smeni statusot znaci vo napred 2 meseci gi rabotat!
A kolku vreme kasnat so statusite? Ima nekoj pretpostavka?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво на сите и среќна Нова Година !
Другар ми не е на форумот, на положително бил некаде околу јули-август не знае точно.
Цела постапка води преку Софија и е преку родител. Прашањето ми е дали може да прати молба државјанството кога ќе му го потпишат да му го испратат во Амбасада? Дали сеуште функционира тоа ?
Ако да, ќе ве молам да ми пишете на кој мејл треба да напише молба или како беше :) Поздрав секое добро
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Pozdrav ljudi i srecna nova godina! Imam jedno pitanje, da li ima veze zato sto su mi slova postala crvena. Kad sam prosli put gledao bila su zelena.?
Nema veze... Nivni Nov update... Ne e opasno....
Автоматски споено мислење:

Здраво, дали некој може да ми каже колку време се чека државјанството преку амбасада (овој период)? Имам указ, планирам државјанството преку амбасада да го земам.
Благодарам
3-4 Meseci Maximum...
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Edno prasanje! Kako moze da se zakaze intervju za vo Sofija? Dali sajtot za zakazuvanje funkcionira ili treba na telefon da se zakaze?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво и среќна Нова Година !
Добив указ 8ми месец и закажав за подигање на во Ноември 2020 во Софија но поради ситуацијата со COVID бев спречена да отидам и од тогаш пишав веќе 3 пати маил на L_Stoyanova но немам сеуште одговор се јавив во бг амбасада да прашам дали има нешто стигнато но нема. Прочитав на форумот дека требало некаква молба. Дали има некој информација што треба да поднесам и каде? Мене процедурата ми е почната преку Софија а сега ќе морам преку амбасадата во Скопје, но каде треба да ја пратам молбата. Доколку некој е бил во ситуација како мојата или слична, би ми било од огромно значење доколку го сподели своето искуство со мене.
Ви благодарам
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Здраво и среќна Нова Година !
Добив указ 8ми месец и закажав за подигање на во Ноември 2020 во Софија но поради ситуацијата со COVID бев спречена да отидам и од тогаш пишав веќе 3 пати маил на L_Stoyanova но немам сеуште одговор се јавив во бг амбасада да прашам дали има нешто стигнато но нема. Прочитав на форумот дека требало некаква молба. Дали има некој информација што треба да поднесам и каде? Мене процедурата ми е почната преку Софија а сега ќе морам преку амбасадата во Скопје, но каде треба да ја пратам молбата. Доколку некој е бил во ситуација како мојата или слична, би ми било од огромно значење доколку го сподели своето искуство со мене.
Ви благодарам
Како мислиш доби указ 8ми месец, а закажа за ноември термин ? Јас добив исто 8ми месец, а термин слободни имаше тек март 2021, јас не видов добро или ти си грешка нешто ?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Како мислиш доби указ 8ми месец, а закажа за ноември термин ? Јас добив исто 8ми месец, а термин слободни имаше тек март 2021, јас не видов добро или ти си грешка нешто ?
Се извинувам, сега проверив кога точно сум закажала термин. Моја е грешката, јас не проверував секој ден и поради тоа не видов истиот ден. Всушност закажав почеток на јули, а мислев дека било почеток на август.
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
41
Zdravo na site najprvo srekjni praznici
sakam da ve prasam
za podignuvanje na ukaz od ambasada vo skopje shto treba da nosam
Uplatnica 25e vo uni banka
dve sliki pasoski format
dve kopii od pasosh
dali treba na nesto da napravam prevod
drugar mi kazha na notar trebalo da se uplakja vamu tamu
stvarno ne go razbrav
fala vi mnogu, ubava vecer
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Zdravo na site najprvo srekjni praznici
sakam da ve prasam
za podignuvanje na ukaz od ambasada vo skopje shto treba da nosam
Uplatnica 25e vo uni banka
dve sliki pasoski format
dve kopii od pasosh
dali treba na nesto da napravam prevod
drugar mi kazha na notar trebalo da se uplakja vamu tamu
stvarno ne go razbrav
fala vi mnogu, ubava vecer
Zdravo,
Ke ti pomognam:

1. 25 evra uplateni vo Uni Banka so naznaka za "bugarsko drzavjanstvo" (so tebe nosi pasosh).
2. 10 evra (ke ti pobaraat vo ambasada)
3. 2 kopii od pasos
4. 3 sliki pasosh format ne postari od edna godina
5. Zajavlenie na adresa vo ambasada - ova livce ke ti go dade portirot vo ambasada i treba da go potpolnish (koja adresa treba da ja pishesh konsultiraj se so posrednikot).
6. Bidi tamu vo 9h za da zavrshish rabota, bidejki ima mnogu guzva, inaku rabotat od ponedelnik do petok od 10h do 13h.
7. Pasosh vo raka

Se ti e objasneto.
Pozdrav,
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
41
Zdravo,
Ke ti pomognam:

1. 25 evra uplateni vo Uni Banka so naznaka za "bugarsko drzavjanstvo" (so tebe nosi pasosh).
2. 10 evra (ke ti pobaraat vo ambasada)
3. 2 kopii od pasos
4. 3 sliki pasosh format ne postari od edna godina
5. Zajavlenie na adresa vo ambasada - ova livce ke ti go dade portirot vo ambasada i treba da go potpolnish (koja adresa treba da ja pishesh konsultiraj se so posrednikot).
6. Bidi tamu vo 9h za da zavrshish rabota, bidejki ima mnogu guzva, inaku rabotat od ponedelnik do petok od 10h do 13h.
7. Pasosh vo raka

Se ti e objasneto.
Pozdrav,
ti blagodaram
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
dobar den ... dali nekoj znae i dali e menjal MKD vozacka VO BG vo ambasadata i kolku kosta i so dokumenti treba i za kolku vreme od prilika se ceka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom