Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Што значи ова, дека готово средено е? Има шанси нешто да се заебе на овој чекор или тешко?
ovde e redot prvo da kazes koga si bil intervju, so kakvi dokumenti od koga na finalna polozitelno, pa ke dobies odgovor spodeli info za da dobies info...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
ovde e redot prvo da kazes koga si bil intervju, so kakvi dokumenti od koga na finalna polozitelno, pa ke dobies odgovor spodeli info za da dobies info...
Не ни пробав да скријам :)
Интервјуто ми беше 2018 во февруари, преку потекло од пра-дедо, тоа финална положително поим немам што е, ми бараа лани у август да им ре-поднесам документи и од тогаш немаше промена на статус се до пред некој месец кога случајно проверив и ми пишуваше дека сум на разгледување од тој советот за гражданство за сеа да прочитам дека се чека на ова издавање на указ.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Не ни пробав да скријам :)
Интервјуто ми беше 2018 во февруари, преку потекло од пра-дедо, тоа финална положително поим немам што е, ми бараа лани у август да им ре-поднесам документи и од тогаш немаше промена на статус се до пред некој месец кога случајно проверив и ми пишуваше дека сум на разгледување од тој советот за гражданство за сеа да прочитам дека се чека на ова издавање на указ.
epa nemas galje ova momentalno se ceka 8_10 meseci,
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Bidejki treba dopolnitelni dokumenti da ispratam po DHL, za da ne zamaram nepotrebno barav po forumov adresa na koja treba da pratam, megjutoa Pale na 3 april 2020 ja dala ovaa adresa :

Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ul. Aksakov 5, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaria

Dodeka Orel100 na 3 mart 2020 ja dal ovaa adresa:

1040 СОФИја, УЛ."СЛАВјаНСКА"1 Дирекција "Б'лгарско гражданство"

Ve molam KOJA E TOCNATA ADRESA za da se pratat po posta dopolnitelni dokumenti?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Bidejki treba dopolnitelni dokumenti da ispratam po DHL, za da ne zamaram nepotrebno barav po forumov adresa na koja treba da pratam, megjutoa Pale na 3 april 2020 ja dala ovaa adresa :

Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ul. Aksakov 5, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaria

Dodeka Orel100 na 3 mart 2020 ja dal ovaa adresa:

1040 СОФИја, УЛ."СЛАВјаНСКА"1 Дирекција "Б'лгарско гражданство"

Ve molam KOJA E TOCNATA ADRESA za da se pratat po posta dopolnitelni dokumenti?
https://mjs.bg/home/index/contacts?top=1 ,eve sam vidi ovde,samo dodaj Ministerstvoto na pravosudieto - Direkcija za Blgarsko grazdanstvo ,se ubavo napisano vidi tocno so bukvite i normalno drzava Bugarija.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
https://mjs.bg/home/index/contacts?top=1 ,eve sam vidi ovde,samo dodaj Ministerstvoto na pravosudieto - Direkcija za Blgarsko grazdanstvo ,se ubavo napisano vidi tocno so bukvite i normalno drzava Bugarija.
Jas ja vidov adresata na stranata na MP deka e Slavjanska 1, no Direkcijata za Blgarsko grazdanstvo na maps se vodi na Aksakov 5, pa zaradi toa prazuvam dali treba da se prati direktno vo direkcijata ili vo MP?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Jas ja vidov adresata na stranata na MP deka e Slavjanska 1, no Direkcijata za Blgarsko grazdanstvo na maps se vodi na Aksakov 5, pa zaradi toa prazuvam dali treba da se prati direktno vo direkcijata ili vo MP?
Jas ja napisav Slavjanska so naznaceno Direkcija za blgarsko drzavjanstvo za da znaat i stigna ,no sigurno i so aksakov da pratis ke stigni,poshtarite gledaat samo Ministerstvo na pravosudie- Direkcija za blgarsko grazdanstvo i znaat kade treba.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Jas ja napisav Slavjanska so naznaceno Direkcija za blgarsko drzavjanstvo za da znaat i stigna ,no sigurno i so aksakov da pratis ke stigni,poshtarite gledaat samo Ministerstvo na pravosudie- Direkcija za blgarsko grazdanstvo i znaat kade treba.
Fala mnogu orel100.

@palekrstic , te molam smetas deka e posigurno da pratam na Aksakov kako sto si ja dala ti adresata?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
11 октомври 2017
Мислења
412
Поени од реакции
153
Ако некого го интересира после 14 и пол месеци ДОПОЛНИТЕЛНА на финална бев,па чекав точно еден месец Финален преглед,па сега ми се смена во положително.
 
Член од
18 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво друштво, има ли некој информација колку време се чека за документите да стигнат во Софија од амбасадата од како се подигне државјанството. Јас чекам два ипол месеци веќе и сеуште не се стигнати за да го земам матичниот број и да се сликам за пасош. Благодарност за секоја споделена информација. Останите ми среќни и насмеани у овај прекрасен неделен ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom