Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Jas kolku sto znam 1986 e vo red godina na ragjanje za dokazuvanje poteklo, ima nekoj drug poinakva informacija na forumov?
Koleska ja odbija sega pred dva-tri meseci, ne i go izdadoa proishodot. Navodno zaradi pradedoto roden 189?(neznam tocno). Sto e naj tragicno posrednikot ne i kreva telefon da i dade objasnuvanje zasto e odbiena a mu ima plateno 300 evra tuku drug posrednik i kazal deka e poradi godinata. Trebalo pomegju 1900-1918 i sega taa povtorno pocnuva preku ovoj drugiov posrednik so dokumenti od majka

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
32
Поени од реакции
25
Orel100 dali vi se sigurni informaciite deka godinata e pricina za odbivanje, jas znam slucaj so 1898 sto od DABC dobi uverenie, jas kolku sto znam ne treba da bide posle 1918?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
32
Поени од реакции
25
Treba da bide 1900-1918 roden predokot na potvrdata od bg zdruzenie,no samo DABC pravi problem od toa.
Toa e zvanicna informacija od DABC? Znacajna mi e taa informacija dali e zvanicen toj kriterium
Автоматски споено мислење:

Ve molam za edna usluga - potreben mi e urnek za molba za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti

Pred 10 meseci dostaviv dopolnitelni dokumenti preku posrednikot, no bidejki pred desetina dena razbrav za forumov, gi iscitav site postovi i zakluciv deka moze da mi bide problem nesoglasuvanjata vo izvodite vo iminjata. Denes izvadiv uverenija od maticno i sakam da gi prevedam, legaliziram i da gi ispratam po DHL za da ne zadocnam bkdejki ocekuvam do kraj na mesecov da vlezam vo finalna (intervju april 2019) Zatoa ve molam koj ima proveren urnek na molba za toa da mi dade. Ako nema urnek za vakov slucaj, ve molam za urnek za dopolnitelni dokumenti. Vi blagodaram odnapred
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
122
Toa e zvanicna informacija od DABC? Znacajna mi e taa informacija dali e zvanicen toj kriterium
Автоматски споено мислење:

Ve molam za edna usluga - potreben mi e urnek za molba za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti
ДО

МИНИСТРА НА ПРАВОС'ДИЕТО


НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т ИОт __________________________с ЕМБГ ____________________ ,паспорт номер ___________ , роден в град штип Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство __________________. Молба вх.номер __________________.УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'РМолја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на пра-баба ми _____________________.


2.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на дедо ми ________________________.

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на башта ми _________________________.

4.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на ___________________________(лично).

5.) Удостоверение от Сдружение „Б'лгарски Културен Клуб-Скопие“.ДАТА:____________________ ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:________________
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
32
Поени од реакции
25
ДО

МИНИСТРА НА ПРАВОС'ДИЕТО


НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т ИОт __________________________с ЕМБГ ____________________ ,паспорт номер ___________ , роден в град штип Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство __________________. Молба вх.номер __________________.УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'РМолја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на пра-баба ми _____________________.


2.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на дедо ми ________________________.

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждането на башта ми _________________________.

4.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на ___________________________(лично).

5.) Удостоверение от Сдружение „Б'лгарски Културен Клуб-Скопие“.ДАТА:____________________ ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:________________
Mnogu ti blagodaram Aleksandar 92 !!!
Dali molbava treba samo da ja potpisam ili treba vo ambasada i nea da ja legaliziram?
I uste, dali e vo red da gi ispratam po DHL , za da dobijam vo vreme a i da bidam sigurna deka ke vlezat vo moeto dosie ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.931
Mnogu ti blagodaram Aleksandar 92 !!!
Dali molbava treba samo da ja potpisam ili treba vo ambasada i nea da ja legaliziram?
I uste, dali e vo red da gi ispratam po DHL , za da dobijam vo vreme a i da bidam sigurna deka ke vlezat vo moeto dosie ?
Немаш потреба од легализација на молбата.

Btw, госпожа е моментално министер(ка), на Правда.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
32
Поени од реакции
25
Немаш потреба од легализација на молбата.

Btw, госпожа е моментално министер(ка), на Правда.
Blagodaram Meh!

Dali znaes ako gi ispratam po DHL ke bidat dostaveni vo moeto dosie (isto kako na salter vo Sofija da sum gi odnela)?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.931
Blagodaram Meh!

Dali znaes ako gi ispratam po DHL ke bidat dostaveni vo moeto dosie (isto kako na salter vo Sofija da sum gi odnela)?
Не би знаел да одговорам.

Препорачливо е директ самa да ги однесеш документите, како што и многумина тука на форумов веќе советуваа. Но, имаш и ситуации каде што ги праќале по пошта/ДХЛ, така да...не би знаел, искрено.

Кога сме кај ДХЛ, и јас сакав нешто по нив да праќам, па испадна да за еден документ 50+ евра да платам, што не ми е баш интересно да ги платам, кога знам дека за 100 вкупно би завршил сам работа до Софија. И помирна душа.
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
105
Поени од реакции
149
Poredokot treba da e od 1900 do 1918 god.ke vi dadat proizhod no potoa od sovetot ke ve odbijat,toa e info od posrednik
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.415
Поени од реакции
1.689
СПИСОК НА ФИНАЛНА

ЈУНИ 2020

08.06.2020 @Mile76 -16.01.2019 -инт СОФ
19.06.2020 @Miky1221 -18.03.2019-инт СОФ
30.06.2020 @mkdboy24 28.01.2019-инт СОФ
30.06.2020 @@manzer@ 28.01.2019 -инт СОФ
30.06.2020 @xxx111 -интервју 04.02.2018
Од списоков од јуни (финална) останаа само уште петорица но колку што гледам тројца од нив се неактивни (еден е регистриран во јули и од тој ден не се уклучил), па им пратив приватни пораки а во меѓувреме ќе ги избришам на следниот апдејт, ако се вратат на форумот и кога ќе ми одговорат ќе ги вратам на списокот (би требало тогаш веќе на положително да бидат). Значи остануваат само @Miky1221 и @mkdboy24 активни од таа листа, се надевам следнава недела конечно и вие ќе имате промена па да се расчисти со јуни :)
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
215
Поени од реакции
66
Toa e zvanicna informacija od DABC? Znacajna mi e taa informacija dali e zvanicen toj kriterium
Автоматски споено мислење:

Ve molam za edna usluga - potreben mi e urnek za molba za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti

Pred 10 meseci dostaviv dopolnitelni dokumenti preku posrednikot, no bidejki pred desetina dena razbrav za forumov, gi iscitav site postovi i zakluciv deka moze da mi bide problem nesoglasuvanjata vo izvodite vo iminjata. Denes izvadiv uverenija od maticno i sakam da gi prevedam, legaliziram i da gi ispratam po DHL za da ne zadocnam bkdejki ocekuvam do kraj na mesecov da vlezam vo finalna (intervju april 2019) Zatoa ve molam koj ima proveren urnek na molba za toa da mi dade. Ako nema urnek za vakov slucaj, ve molam za urnek za dopolnitelni dokumenti. Vi blagodaram odnapred
Jas se rasprasuvav I mi rekoa deka prevod moze tuka vo mk, no zaverka na prevodot moralo vo bg.
Dali me lazese posrednikot za da zeme povekje pari da seto toa odi preku nego neznam, neka kaze nekoj ako znae I jas treba da go napravam istovo, I kade moze da se napravat ovie prevodi I zaverki.
Ako se sekjavam dobro se javiv I vo ambasada na bg vo Skopje I mi rekoa deka oni ne zaveruvaat.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
824
Поени од реакции
1.322
Isto i jas na testot vo Zan Mitrev dadov Mk licna karta a vlegov vo Bg so bugarskiot pasos, nikoj nisto ne mi rece na granica, nemav problemi. Toa bese na sredina na juli, ako sega ima nekoja promena, ama mislam deka nema da imas problemi. Samo go imav na mail testot i im go pokazav zasto mi go pobaraa originalot
Фала ти другар. Штом кажуваш од лично искуство значи е во ред.
 

Bigo

Гњаватор :)
Член од
13 декември 2019
Мислења
388
Поени од реакции
633
Ova e klasicen primer kako posrednicive gi "RESETAT" lugeto , e zatoa sto sekoj koj potencira vidi si so posrednikot jas vikam stana poluposrednicki forum , sekoja cest na isklucocite koj so gi delat informaciite i se 100% iskreni .
Na 211 strana postirav za info , dobiv odgovor samo od eden na tolku dobieni drzavjanstva., vo kontekst so gore navedenovo No Coment
A koj e toj Eden sto ti odgovori? :) Ne se slagam so tebe poluposrednicki forum tuku ....sekoj Eden koga CE zavrsi rabota go zaborava Forumov (vo kontekst da spodeli iskustvo info itn...) Tipicno Makedonce ....
Автоматски споено мислење:

Poredokot treba da e od 1900 do 1918 god.ke vi dadat proizhod no potoa od sovetot ke ve odbijat,toa e info od posrednik
Predokot na soprugata moja bese 18.. megjutoa da nema problemi se pravi Krvna vrska .....pradedo ....dedo ...tatko na soprugata komplet izvodi itn...potvrda od zdruzenie....I soprugata deneska ima BG drzavjanstvo ....znaci postapkata malce e zbunuvacka ...no ako dobro se rasprasas I potrudis NEMAS problem
 
Последно уредено:
На врв Bottom