Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Verojatno najdocna za mesec ke stignat do tebe
Автоматски споено мислење:


Po objasnuvanjeto te odbile zaradi poteklo. Dokolku imas dokument rasprasaj se vo ministerstvo zosto ne si staven posle finalna na dopolnitelna za dostavuvanje na dokument za poteklo i dali ima opcija da si ja poprat greskata zosto realno trebalo da ti dat moznost da dostavis dokument a ne da te odbijat direktno.
Не се работи за мене јас сум во процедура сеуште сум задолжителна со стар документ потврда од архив каде што е нагласено дека предокот бил бугар и служел војска од до , ова е за пријател кој што беше пред мене на интервју 8 месеци брзо му се смени сега финална и одма одговор без опција за доставување на стар документ а почната процедура кога не бараа стар документ . колку за инфо
 
Член од
24 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
46
Mali info za status:
"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," mi je trajao 11 meseci i 15 dana. Sada je opet na finalnom.

Kao šti sam ranije napisao, ovaj status može da traje od 3 do 12 meseci.
Podzrav
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Како е процедурата и кои се документи треба да носам во општина за да извадам ЕГН за децата под 14гос, да ги регистрирам/пријавам, се работи за Ќустендил и се работи за дете родено пред БГ пасош и дете после БГ пасош. Двајцата имаме пасош, иста адреса, заедно земен во ист ден.
 
Член од
23 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
4
IMKR za oba deteta sa zvaničnim prevodom na bugarski jezik + IMKV za vas roditelje sa zvaničnim prevodom na bugarski jezik. Popunjavate potrebne formulare (za adresnu registraciju i za matični broj) na bugarski jezik, plaćate takse i sačekaćete jedno 10-tak dana da deca dobiju EGN (Jedinstveni građanski broj) i adresnu registraciju. Nakon dobijanja EGN za decu možete podneti zahteve za izdavanje bug. pasoša za decu. Moraćete tada da vodite i decu sa vama.
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Уште едно прашање бидејќи понесувањето на документи пред две год ми е со стар пасош со Р Македонија , а сега веќе имам нов РСМ дали треба да се достави копија од новиот како дополнителен документ доклку знае некој нека ми пише дали може тоа во амбасада во Скопје и како е молбата за дополнителен документ Фала
 
Член од
25 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
Уште едно прашање бидејќи понесувањето на документи пред две год ми е со стар пасош со Р Македонија , а сега веќе имам нов РСМ дали треба да се достави копија од новиот како дополнителен документ доклку знае некој нека ми пише дали може тоа во амбасада во Скопје и како е молбата за дополнителен документ Фала
со секоја промена на пасош треба доставување со копија од нов,ама мислам само доколку си стигнат до указ или ти се смени дека си за достава со нов документ
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
IMKR za oba deteta sa zvaničnim prevodom na bugarski jezik + IMKV za vas roditelje sa zvaničnim prevodom na bugarski jezik. Popunjavate potrebne formulare (za adresnu registraciju i za matični broj) na bugarski jezik, plaćate takse i sačekaćete jedno 10-tak dana da deca dobiju EGN (Jedinstveni građanski broj) i adresnu registraciju. Nakon dobijanja EGN za decu možete podneti zahteve za izdavanje bug. pasoša za decu. Moraćete tada da vodite i decu sa vama.
Благодарам на информациите,
Како што сфаќам за двете деца прво 1.треба да одам до општина Ќустендил да ги пријавам на адреса и извадам ЕГН (се чека 7 дена но ако има брза процедура топ).(УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗАВПИСАВАНЈЕ В РЕГИСТ'РА НАСЕЛЕНИЕ така е тоа?) 2.планирам да побарам од Општина и УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА СЕМЕјНО ПОЛОЖЕНИЕ СОПРУГА И ДЕЦА - чисто зс секој случај да покажам бг документ дека ми се деца на мене и женами и дека ние родители имаме бг пасош) 3. За помалото треба да е полесно и брзо (родено по бг пасош) пополнувам молба, МОЛБА ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БГ ДРЖАВЈАНСТВО, ЗАВАЛЕНИЕ ЗА УСТАНОВјаВАНЕ Наличието на БГ држ, Декларација и пред општина поднесувам???? 4.за поголемото е во Софија во Министерството правосудие, сите документи погоре исто, плус копии слики..... Еве кој документи ги симнав и како. Ако некаде грешам или е непотребно или фали ВЕ МОЛАМ ЗА НАСОКА ЌЕ СУМ ВИ БЛАГОДАРЕН. ПОСРЕДНИЦИТЕ СИГУРНО ЗНААТ НАЈДОБРО се надевам ќе споделат инфо.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Zdravo decki, jas bev staven na dopolnitelna vo noemvri za da dokazam poteklo so izdaden dokument od Bugarija, inicijalno jas aplicirav preku mojata sestra i kako dopolnitelen go odnesov samo dokumentot za rodstveni vrski, statusot ne mi se smeni vo dadeniot period i ete pred nekoj den pak sum na finalna ali mislam deka posle ova sleduva otkaz bidejki ne pustaat vekje preku brat sestra?


10xxx/2021
Dopolnitelna noemvri, rok za dostava 12.02.2024

Sto mislite sleduva otkaz taka?
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Zdravo decki, jas bev staven na dopolnitelna vo noemvri za da dokazam poteklo so izdaden dokument od Bugarija, inicijalno jas aplicirav preku mojata sestra i kako dopolnitelen go odnesov samo dokumentot za rodstveni vrski, statusot ne mi se smeni vo dadeniot period i ete pred nekoj den pak sum na finalna ali mislam deka posle ova sleduva otkaz bidejki ne pustaat vekje preku brat sestra?


10xxx/2021
Dopolnitelna noemvri, rok za dostava 12.02.2024

Sto mislite sleduva otkaz taka?
100%о отказ
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Zdravo. Da li negde moze da se prati kad bude gotov pasoš, tj da li je izrađen? Hvala
mvr.bg/електронни-услуги/електронизирани-услуги/справка-за-издадени-и-неполучени-б'лгарски-лични-документи
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2024
Мислења
6
Поени од реакции
4
Знае ли некој како можам да проверам дали во досието сите документи ми се во ред? Незнам дали посредникот ми ги среди двата документи каде што датата на раѓање на дедо ми беше различно запишана. Има ли e-mail каде што можам да прашам? Дали треба копија од нов пасош со РСМ?
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Знае ли некој како можам да проверам дали во досието сите документи ми се во ред? Незнам дали посредникот ми ги среди двата документи каде што датата на раѓање на дедо ми беше различно запишана. Има ли e-mail каде што можам да прашам? Дали треба копија од нов пасош со РСМ?
Jas imam menuvano data na raganje i e smeneta oficijalno vo kniga na rodeni vrz osnova na pismeno odobrenie od oficijalna institucija za greska vo vnesuvanje na datata poradi greska na institicijata. Odi izvadi izvod na rodeni/umreni zavisno vo koj dokument e greskata i ke znajs dali e oficijalno napravena promenata. A posrednikot moze da ti kaze dali dostavil vo ministerstvo na pravosudie izvod so tocna data ili mozebi oficijalen dokument deka oficijalno treba da se napravi promena na data vrz odnova na koj ke se dostavi oficijalen izvod. Dokolku ne e napravena promenata oficijalno vo institucija vo mk zborni si so posrednikot kako planiral da ja smeni datata.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Momentalno oktomvri 2021 preminva na finalna, posleden broj so go imam e 1611x. Po nekoja moja procenka juni bi trebalo da pocni 2022 da preminva vo finalna.
177XX 11 mesec seuste ne se pocnati da se razgleduvaat. Pisuvajte do kade se veke pri kraj e 2021.
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj znae kolku vreme se ceka na statusi momentalno?
Zadolzitelna kolku vreme:?
Finalna kolku vreme:?
Potpis kolku vreme:?
 
Последно уредено:
Член од
27 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo, jas bev na intervju vo ambasadata vo Bitola na 20 oktomvri. Brojce do deneska nema izlezeno ni vo Sofia ni vo Bitola. A luge sto se bile vo Noemvri imat brojce izlezeno. Sto ponatamu? Da napomenam koga se javuvam vo Bitola ne mi barat ime i prezime tuku samo na koja data sum bil na intervju a togas koga bev jas na intervju imase i drugi isto taka za intervju znaci ne sum edinstven toj den i ne gi poznavam ili imam kontakt so tie sto bea za da gi prasam niv dali imat brojce izlezeno.
 
Член од
25 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
177XX 11 mesec seuste ne se pocnati da se razgleduvaat. Pisuvajte do kade se veke pri kraj e 2021.
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj znae kolku vreme se ceka na statusi momentalno?
Zadolzitelna kolku vreme:?
Finalna kolku vreme:?
Potpis kolku vreme:?
јас финална 1 год чекав за потпис исто 1год и оваа година пред месец време стигнав до указ,скоро 3 год цел процес..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom