Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Можеби е одговорено веќе прашањево ама не можев да најдам на форумов.
Ми излезе произход па ме интересира дали за закажување на интервју е потребно пак да се носи стариот документ со кој е аплицирано покрај останатите стандардни документи за закажување интервју или не?
Мене ми го побараа стариот документ да го однесам и кога го однесов следниот ден не ми го вратија повеќе со објаснување дека ако имам потреба од него повторно ќе може да се најде во архивата во моите документи
Па затоа е пожелно да си направиш фотокопија да си го имаш
Позз


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 март 2018
Мислења
15
Поени од реакции
10
Сакам да прашам колку би требало да чекам за поромена на овој статус кој не е променет повекје од 4 месеци

  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Инфо оти не работи пак страната за проверка ?
Работит страната само шо ја проверив, сигурно имало системски проблеми, функционират страната, можиш да провериш.
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
26
Здраво дечки, јас имам поднесено документи преку сестра бр. на преписка 10ххх/2021, али пред извесно време го сменив македонскиот пасош па ми кажаа на форумот дека требало да доставам копија од новиот пасош. Дали некој ја знае точната адреса и името на институцијата каде треба да се достави истиот во Софија? Исто така од каде би можела мојата сестра да извади потврда за родствени врски со што за секој случај би го доставил и тој документ, дали некој го има правено тоа и од каде го има вадено тој документ?
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
6
Мене ми го побараа стариот документ да го однесам и кога го однесов следниот ден не ми го вратија повеќе со објаснување дека ако имам потреба од него повторно ќе може да се најде во архивата во моите документи
Па затоа е пожелно да си направиш фотокопија да си го имаш
Позз


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали знаеш каква е таа архива и каде може да се најде?
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Дали знаеш каква е таа архива и каде може да се најде?
За жал не знам точно, само ми кажаа по моето бројче се водат моите документи ќе може да се најде …
Прашај во конзулатот сигурно знаат повеќе…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
zdravo na site dali ima nekoj ifromacija od koga ce ima promena i dali se pocnati od 2021
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Моите брат и сестра се 17хх/2021 и се уште се на Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Моите брат и сестра се 17хх/2021 и се уште се на Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mislam deka sekoj sluzbenik zema odreden broj predmeti, i zatoa se broevite malku ponapred, ponazad, vo zavisnost od angaziranjeto na sluzbenikot.Nekoj raboti pobavno, nekoj pobrzo, pokomplicirani slucai, odmor , boleduvanje... poveke faktori vlijaat.
 
Член од
29 мај 2023
Мислења
8
Поени од реакции
26
Jas sum 1**/2021 5-6 Januari bev na intervju. Dolgo vreme bev na finalna, Mart me vratija na zadolzitelna, pred edna nedela pak sum na Finalna. Neznam sho e rabotata i dali e vo red toa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom