Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Zdravo drustvo,

Na 27.03.21 mi izleze info deka sovetot mi go odbil baranjeto poradi nedovolno dokumenti za bugarski predok iako imav pred intervjuto so site dokumenti prilozeno i poteklo izvadeno od zdruzenieto od Strumica.Sega me interesira koja e procedurata za podnesuvanje na dokumenti,odnosno koj dokumenti treba povtorno da se podnesat,kako da se podnesat,kade i do koga e terminot.Прегледај го приврзокот 290099
Автоматски споено мислење:
Kolku sto pamtam ti si odbien??
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Ти ја разбирам фрустрацијата, но секогаш е подобро да нема информација, отколку непотврдена. Исто и мене ми се смени статусот во дополнителна, само со предци и веројатно ќе ги приложам истите во министерството за правосудие. Но, додека не ги приложам и тоа нема исход, не се дрзнувам да ширам непроверени информации. Дотогаш останувам воајер.
Воајер можеш да си и БЕЗ да се регистираш на форумот. Значи не си воајер туку само сакаш да црпиш информации, а за возврат да не дадеш ништо.

Али хеј, ништо лично, едноставно имаш право на тоа и не има на светов различни - секој со свој начин на размислување. Само те молам не ги нарекувај другите членови исфрустрирани, а тоа ти е само втор или трет пост на темава, не е културно.
Со среќа во понатамошната постапка.

@Los-Che и @MarjanM ги пријавив вашите офтопик постови до модератор и се надевам дека ќе бидат избришани, а ако продолжите и двајцата со временска прогноза постови се надевам дека ќе ве банираат од тема на одредено време.

@Wolf5 брате, дополнителна е статус за носење документи. Ако не однесеш можеш само сам да се заебеш.
Во постапка која трае 5 години и се менува во меѓувреме немаш мн избор.

Еве членот Бани е со рок на дополнителна сега во октомври па пошто не однесе ништо ќе видиме во што ќе и се смени сттусот неа - ако сака да не извести нормално пошто кога ја теравме да носи документи ни рече дека нема веќе да пишува на темата.
Тоа и е простено и и' посакуваме среќа, но овој статус дополнителна е од повеќе причини:

1. Даден происход во кој происход НЕ е наведено врз основа на кои док е издаден (афера 2018).
2. Даден е происход и молба, еден од тие два док е копија, не оригинал.
3. Во меѓувреме некој од роднините (брат-сестра-родител) се стекнал со бг државјанство па се бара доп документ за Родствени врзалки кој се добива од општина.
4. Бараат предок со док од егзархија
5. Оти едноставно ете така им текнало.

Јас СЕКОГАШ би носел дополнителни док иако нема логика и иако можеби промената на статус Е само проверка ОД комисијата КОН ДАБЧ но не кон кандидатот - при што АКО е така тогаш треба да биде напишано во статусот и тој статус дополнителна да се разликува од другите (да не биде во таа општа форма како на Бани и др членови).

Во секој случај наближуваат термини во октомври и ноември како крајни од новата дополнителна па ќе знаеме на што сме и дали добиле статус положително со или без доставување на документација. На сите им посакувам да завршат на положително.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Možda je vest stara, ali mislim da donekle može da pruži uvid u razloge kašnjenja u rešavanju predmeta aplikanata za bugarsko državljanstvo. Po svemu sudeći, problem je kadrovske prirode, a izbori su samo otežali kadrovsko proširenje Direkcije za bugarsko državljanstvo. Nije toliko u pitanju politika sama po sebi, koliko političke okolnosti zbog kojih je nemoguće povećati kapacitete direkcije.
Nadam se da će se u perspektivi problem rešiti na opšte zadovoljstvo svih nas koji se nadamo bugarskom državljanstvu.

 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Možda je vest stara, ali mislim da donekle može da pruži uvid u razloge kašnjenja u rešavanju predmeta aplikanata za bugarsko državljanstvo. Po svemu sudeći, problem je kadrovske prirode, a izbori su samo otežali kadrovsko proširenje Direkcije za bugarsko državljanstvo. Nije toliko u pitanju politika sama po sebi, koliko političke okolnosti zbog kojih je nemoguće povećati kapacitete direkcije.
Nadam se da će se u perspektivi problem rešiti na opšte zadovoljstvo svih nas koji se nadamo bugarskom državljanstvu.

Ne vidim te na spisku, kad i gde si imao intervju i sa kojim dokumentima apliciras?
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
65
Дечки, вчера бев до бугарска амбасада во Скопје, да прашам дали може со молба да се прати указот во МК. Ми рекоа дека тоа било укинато и дека мора да се оди во Бугарија (за тие што имале интервју во Софија).
 
Член од
12 јули 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
Пред два ипол месеци се сликав во бугарскиот конзулат Битола и уште не е стигнат пасошот
Дали има некој информација кога би имало пратка од Софија
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Пред два ипол месеци се сликав во бугарскиот конзулат Битола и уште не е стигнат пасошот
Дали има некој информација кога би имало пратка од Софија
Едноставно е, јави им се таму и прашај ги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom