Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Среќен пат.
Ti blagodaram mnogu od srce
 
Член од
30 март 2021
Мислења
25
Поени од реакции
53
Кога ќе си го земеш указот треба да кажеш дека сакаш службена адреса на ул. легија 6 во Софија а и после два месеца кога ќе поминат треба да дојдеш во Софија да си ја земеш адресната карта и да си поднесеш за ЕГН и от кога ќе ти излезе ЕГН си подневаш за сликање
Не ли може во два дена да се земе и указот и да се заврши работа комплет,задолжително ли е да се чека извесен период (2 месеца ) за ЕГН па потоа сликање за документи
Автоматски споено мислење:

Потребна документација за во Средец (општина)

- Указ (оригинал на увид, копија од истиот)
- Заваление за постојанен адрес
- Адресна карта за настојаш адрес
- Личен регистрационен картон

- Извод од матична книга на родени (преведен и легализиран)
- Извод од матична книга на венчани (преведен и легализиран)
- Извод од матична книга на родени за вашите деца (преведени и легализирани)

- Копија од пасош + копија од страната на пасошот со печатот од влез во БГ (на никој не побарале ова второто ама имајте го)

- Платена такса од 30 лева (се плаќа на шалтер, претходно размените некаде евра во левови)

ВАЖНО:
*доколку сте разведени во изводот од матична книга на родени треба да Ви е впишан разводот.

* во Личниот регистрационен картон ја впишувате Вашата фамилија (носете си едно ливче со потребните податоци за да во брзањето таму не погрешите нешто. Ви требаат име презиме и датуми на раѓање од сите членови на семејството).

Доколку не сте сигурни како тоа да го напишете на бугарска кирилица тогаш користете google translate, доколку и тогаш имате двојби - на едно обично ливче напишете ги или испринтајте ги имињата и презимињата на потесното семејство (родители, браќа и сестри, сопруга, деца) и тоа ливче однесете го на превод (во мкд или бг сеедно) и така ќе бидете 100% сигурни дека немате грешка во буквите.

Во картонот (во полето ЕГН) не впишувате целосен матичен (МКД) број туку само датум на рагање!!!


Адресна карта за настојаш адрес (ја пишувате адресата од мкд)
и
Адресна карта за постојанен адрес (ја пишувате адресата од бг), тие што сте на Леге ја пишувате таа, останатите кои сте во ќустендил податоците од таму или од др место каде ќе одите во општина.

Важно: во документот за настојаш адрес (кај образование) одбирате под бр.3 (ако сте со факултетско), 2 (за магистер) или 6,8,9 (ако сте со средно)

Во делот цел на пребиване, или 5. при родители или 7. друго (ако живеете сами).
Во делот срок на пребивне - 5. Постојано
Прегледај го приврзокот 304543

Законскиот рок за подигање на ЕГН е 7 дена.
Вобиичаено го изготвуваат за 3-4, но заради гужвите издадоа соопштение, а и сами Ви велат да дојдете по 10.

Доколку сте љубезни можете да завршите работа и во еден ден, прашајте си културно и секако во пасош или пак некој друг документ од овие што ќе ги предавате оставете нешто за да се почастат. ;)
Едно дваесче од еврејската валута обично брка работа, ако нешто Ви кршат клечки може да го поткрепите со една десетка од страна. :)

Така да и за во општина НЕ Ви требаат посредници и не Ви треба некој да Ве прави при очи слепи и при разум будали за да пополните обични формулари со име, презиме, адреса и датум на рагање - као за тоа треба „свој човек“, не треба. Сите сме го поминале тој пат, учиме едни од други, еве и формуларите ги најдовме и апсолутно за делот подигање указ од МП, давање документи за ЕГН и подигање на истиот, како и делот МВР т.е. сликање за пасош НЕ ВИ ТРЕБА ПОСРЕДНИК. Секој може сам да оди и да заврши работа.

За средец, формуларите за адреса ги има на овој линк:

Прегледај го приврзокот 304544


Адресата е:
Прегледај го приврзокот 304545

Пауза прават (заради дезинфекција на просторот) во следните интервали:
10:30 - 10:45
13:00 - 13:15
15:30 - 15:45
Дај кога веќе сте се потрудиле да објасните се како што треба ,објаснете го и делот со МВР барем да биде комплет.Фала однапред ,Позз
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Kolku bi kostalo komplet od prevod legalizacija podiganje ukaz do pasos i licna karta vo raka ?
Posrednickata mi bara 300 evra za ne brza postapka :)
btw planiram sam da odam, vidite po grupive ima ubavo objasneto i mislam deka ke se snajdam.
BTW zakazav termin za 12 ovoj mesec proveruvajte se osloboduvaat termini moze da zakazete i porano :)
Ve pozdravuvam i se gledame jas sum vo DE ! ! !
FALA NA FORUMOV
FALA NA SITE ! ! !
Kolku sto mozam ke pomagam i daj boze site OUT od ovde sto poskoro ...
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Kolku bi kostalo komplet od prevod legalizacija podiganje ukaz do pasos i licna karta vo raka ?
Posrednickata mi bara 300 evra za ne brza postapka :)
btw planiram sam da odam, vidite po grupive ima ubavo objasneto i mislam deka ke se snajdam.
BTW zakazav termin za 12 ovoj mesec proveruvajte se osloboduvaat termini moze da zakazete i porano :)
Ve pozdravuvam i se gledame jas sum vo DE ! ! !
FALA NA FORUMOV
FALA NA SITE ! ! !
Kolku sto mozam ke pomagam i daj boze site OUT od ovde sto poskoro ...
Vidi u toa sto ti pustiv, imas se kolku kosta i se sto treba da napravis, pa napravi si presmetka.
Cestitki, odi brzo zimaj go, da ne izmislat uste nesto, pa pisi kako si pominal tamu :pijani:
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Пушти и на мене колку кошта да видам и јас :)
Pobarajte malku niz forumot ebago, se ima nadrobeno po 100 pati.
Djabe ne objasnuvat mnogu clenovi skoro sekoj den. Jas ako mozam da najdam, i ti go mozes toa, ama polesno e na gotovo da ti servira nekoj, neli?
+ na prva strana od temata idi i imas se detalno objasneto, samo treba da procitas.

Ama aj, oprosteno ti e,bidejki e petok:cool:, malku morav da te iskaram...izvini.

Ova ti e samo 10 strani nazad, nema da si skrses noktite, razbiras:sneaky:
KLIK na linkot i citajte u ovaj post, postovite sto gi postirale nekoi clenovi, u postot so sum go postiral:D:гик::вонзем:
Bujrum

 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Ljudii hocee li da ima neke promene od finalno na polozitelno pre izbori? Znam da to niko ne zna ali kakvo je vase misljenje?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ljudii hocee li da ima neke promene od finalno na polozitelno pre izbori? Znam da to niko ne zna ali kakvo je vase misljenje?
Oni "rade" ali po 100 predmeta nedeljno, tako da bice sigurno promena , ali ne verujem da ce preci broj 15000/2019 do izbora.
U poslednjih 6 meseci su odradili 3000 predmeta pa ti izracunaj koliko ce odraditi jos do izbora. Sada su stigli do 13500/2019.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.092
Поени од реакции
4.927
Дали знае некој дали има воопшто начин да се иде без вакцина?
Еден пријател ми кажа бил пред 3 недели со пцр тест па пак таму пцр тест чекал у хотел за тоа време па ме интересира ако некој има вакво искуство да каже дали уште важи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom