Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Преку братучед и преку прадедо.
Ептен се одолговлечи. Интервју 2019 и 2020 се изедначивме со статус.
Да. Јас ко што пресметував со старото темпо статусот требаше да ни се смени во јуни ... а ко што тргнало октомври ќе не фати.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
21
Поени од реакции
48
moe iskustvo
podenuvanje dokumenti 2017 god
intervjy 15 07 2018
promena 20 08 2019
dopolnitelna nekade 20 11 2019 so rok na dostava na dokumenti 12 03 2020
vraten povtorna na finalna 26 11 2020
polozitelno 19 01 2021
ukaz 16 09 2021
dokumenti predok roden 1910 i potvrda od bg klub strumica isite daseni i na dopolnitelna so isti dokumenti dobi i brat mi ukaz
Автоматски споено мислење:

cestitki na site sto dobija ukaz i ima posakuvam sreka na site sto cekaat cekaat da si docekaat i da bidat uporni
dali nekoj ima rezervirano za podiganje ukaz
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Процедура започната 2017.. происход октомври 2018.
Интервју Битола декември 2018, внесен во систем 08.03.2019.
Финална август 2020, положително од 02.02.2021, денес указ..
Документи: посмртница од дедо роден 1918, изводи по линија и потврда од клуб, (Маринела Битола).
Указ број 140, преписка 5ххх/2019 указ потпишан 10.09.2021.
Жена мѝ во прилог го имаше ставено и брат ѝ кој веќе одамна има Бг пасош.

Со среќа на сите.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
53
Поени од реакции
31
Cestitki na site. Soprugot ednas go odbija, pa vo mart.2021preku Bitola bese na intervju povtorno, mu izleze brojce juli.2021. Jas sum na intervju vo ambasada slednata nedela. Dali nekoj bil sega skoro i treba li potvrda za vakcina. I dvajcata podavame dokumenti preku pradedo
 
Член од
7 септември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
2
5052/2019 со указ 140 e @Altair75
Еdit :

5053/2019
5055/2019
5078/2019
5085/2019
5096/2019
5097/2019
5404/2019
5409/2019
5410/2019
5415/2019
5417/2019
5418/2019
5558/2019
3390/2019
1845/2019

исто така !
Честитки на сите :masa::oleee:
Се извинувам ,дали ова значи дека указ добиле тие што биле на интервју во 2019 година? Не сум многу во тек ,знам само дека маж ми чека указ а на интервју беше 2019 во март и веќе некое време е на положително.Документи има поднесено во 2018та.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
Се извинувам ,дали ова значи дека указ добиле тие што биле на интервју во 2019 година? Не сум многу во тек ,знам само дека маж ми чека указ а на интервју беше 2019 во март и веќе некое време е на положително.Документи има поднесено во 2018та.
Мислам дека ова е само број на преписка кога е образувана а за интервју е правено порано , @Altair75 ако грешам малку помош хаха :)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Се извинувам ,дали ова значи дека указ добиле тие што биле на интервју во 2019 година? Не сум многу во тек ,знам само дека маж ми чека указ а на интервју беше 2019 во март и веќе некое време е на положително.Документи има поднесено во 2018та.
Ukaz su mogli da dobiju:
1.Kandidati koji su imali intervju 2018.godine u Sofiji ili ambasadi/konzulatu , koji su bili na dopuni.
2.Kandidati koji su imali intervju krajem 2018.godine preko ambasade/konzulata a kojima je prepiska zavedena u Sofiji februara/marta 2019.godine.
3.Kandidati koji su podneli molbu u ministarstvu u 2018. a koji su imali intervju u februaru 2019.
4.Kandidati koji su podneli molbu 2019.u februaru u ministarstvu i isti dan odradili intervju.

U slucaju tvog muza, on spada pod opciju br.3 i on bi trebalo kroz par nedelja da dobije ukaz.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Здраво другари,

вчера бев сам до Софија по указот со кола. На граница пуштаат ама треба да имаш вакцина + ЦПР тест + термин закажан (ако немате едно од овие 3, мислам дека нема да ве пуштат).
Генерално се водев по овој пост (многу корисен, прочитајте си го да не се повторувам, ќе ви ги пишам само разликите)

Банка
Стигнав во Софија, директ во банка да платам за указот (ќе ја прикачам уплатницата покасно, не знам каде ја ставив), се измачив малку со нејзе, тетката на шалтер се нервираше, уплатив 50 лева.
Отидов преводот од изводот да си го земам. Направив грешка шо не го пратив пред 1 недела изводот за превод, ми наплати 70 лева зошто била „брза“ постапка, инаку 30 или 35 лева ќе беше. Во близина наидов на приватен паркинг, 3 лева саат, сигурно има поефтини, ама тоа е тоа.

Министерство
Следно, отидов до министерството, терминот ми беше во 13:30 за земање на указот, не ме пуштија пред време иако немаше живо пиле (дали 10 луѓе имаше и секој за различна причина), па чекав некои 2 саати да ми дојде редот ... Ми дојде редот, одиш на шалтер со уплатницата, даваш ЕДНА слика потпишана назад со име и презиме. Ќе ви даде тетката едно ливче да пополните со име презиме и адреса (Леге 6). Толку, ќе ви го дадат указот. Одма отидов копии да направам од него во печатница шо ја најдов во близина (42.69359067079249, 23.329594398473972)

Општина
Во општина исто така немаше многу гужва, си застанав во ред, тетката од рецепција беше прилично строга и имаше дисциплина, пушташе луѓе да се качат откако ќе се ослободеше место. За нашава работа е на прв спрат, одма на првиот шалтер лево ќе видите формулари за „Зајавление за постојанен адрес от“ и „адресна карта за настојашта адрес от“, на постот шо го линкнав има примери како се пополнуваат, така да спремете си ги и само препишете. Откако ќе пополните, ќе прашате каде е каса и ќе уплатите 30 лева. Не ми дозволи со картица да платам, не примало странски картички, системот и се блокирал бла бла... а да пробаше мислам дека ќе успееше, па морав да платам со кеш. Со уплатниците одите на десните шалтери (гледано од влезот) и таму давате копија од заверен и преведен извод, копија од пасош, формуларите за адреса и тетката ќе ви даде еден картон да пополните. Се помачив за него малку, се внесува име, презиме (не внесувајте татково име иако пишува на линијата), адреса (Леге 6 Софија), број на пасош, брачен статус: женен, неженен, најдоле мајка, татко (ако на некој родителот има веќе државјанство, имајте го ЕГН-то негово зошто требало да се напише во картонот), на задната страна брат/сестра, деца ... спремете си имиња презимиша и датуми на раѓање од сите нив.
Тоа беше се за напорниот ден, ми рекоа да дојдам за 10 дена. Не сум доволно снаодлив да подмитам за некако одма да ми го дадат а и искрено немав енергија за уште да се малтретирам по институции ...
Указот ќе ми биде пропусница на граница за следниот пат кога ќе одам чунки веќе сум нивни.
еве ја уплатницата за во банка за земање на указ, ЛНЧ е точно напишано (10 единици), напишете само име презиме и потпис горе 20210917_003916.jpg
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Здраво.
Дали може да се помине граница преку Деве Баир со две примени дози Фајзер без ПЦР тест?

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Се извинувам ,дали ова значи дека указ добиле тие што биле на интервју во 2019 година? Не сум многу во тек ,знам само дека маж ми чека указ а на интервју беше 2019 во март и веќе некое време е на положително.Документи има поднесено во 2018та.
Zavisi kade go pravel intervjuto, vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.
Napisi ako imas info od koja data e so status polozitelno i ke ti kazeme odprilika koga moze da ocekuva ukaz.

Ovie denovi vkluceni vo ukaz bea onie sto se na polozitelno od kraj na januari i pocetok na fevruari. Pred toa imase zastoj od 2 meseci so objavuvanje na ukazi.
Razgledaj go ovoj spisok, ovde se vneseni clenovi od forumot sto se vo procedura za bugarsko drzavjanstvo.

Za da go vneseme mazot ti i da moze da sledi tocno koga bi bil vklucen vo ukaz, potrebno e da ni dades info i tocni informacii koga bil na intervju, kade, od koga na finalna, od koga na polozitelno, so kakvi dokumenti apliciral.
Ke go vneseme tamu i ke imas tocna preglednost koga da ocekuvas ukaz. Site ovde se vodime po toa.
Razgledaj go i ke ti stane jasno sto kako....
klik

Ovie se poslednite clenovi sto bea vkluceni vo ukaz od vcera i nekna:

ЈАНУАРИ 2021
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда - УКАЗ 137
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - УКАЗ 137
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018 - УКАЗ 139
20.01.2021 @Daleli - УКАЗ 139

ФЕВРУАРИ 2021

02.02.2021 брат на @barselona123 - фин 14.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - УКАЗ 140
02.02.2021 @kredit - фин 24.08.2020 - задол 07.03.2019 - инт БТ 08.01.2019 - УКАЗ 140
02.02.2021 @Nateraj - фин 27.08.2020 - задол 11.03.2019 - инт БТ 19.12.2018 - УКАЗ 140
02.02.2021 @Rope. - фин 20.08.2020 - инт СОФ 25.02.2019 - изводи прадедо и потврда -ЧЕКА УКАЗ
02.02.2021 @Peroo и сопруга - фин
27.08.2020 - задол 08.03.2019 - инт БТ - УКАЗ 140
 

Kajgana Shop

На врв Bottom