Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Dali nekoj bil denovive do Sofija od Skopje? Imam termin vo 9am, a treba I do banka da odam vo 8:30am, znaci 8am da sum vo Sofija.

So site covid proceduri I zastoi na granica, otprilika kolku saati ke mi trebaat da stignam? 4 dovolno e ili malku se?

Imam 2 dozi Pfizer, samo seetifikatot mi treba I vinetka taka?

Fala odnapred.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Jas bev vo Sofija pred dve nedelei nekade. Nemaze ziv covek na granica. 4 casa ti se malku. Ima mnogu gradezni zafati na delnicata Palanka - Deve Bair i se ceka na nekolku mesta na semafor. Sporo se vozi epten. Taka da trgni si porano i ne zaboravaj deka se eden cas pred nas so vremeto.
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Повелете ова се прашањата.

Забелешка :

На крај кога ќе заврши интервјуто ќе Ви ги дадат прашањата за да се потпишете. Видете која оценка Ви ја дал , заокружил службеникот ( кој што го спровел со Вас интервјуто ) за како го владеете блгарскиот јазик.

Среќно !
Здраво, ако не ти е голем проблем може ли и одговорите да ми ги дадеш…tnx
 
Член од
17 август 2021
Мислења
3
Поени од реакции
6
Posrednice, ne tuku siri paniki tuka tuku objasni po koj osnov se vadi ovoj dokument?
Preku roditel sum i vecerva bev kaj mite yanev on mi e posrednik za bg pasos . Spremam dopolnitelni preku roditel kade sto mojot tatko ima adresa i se vodi vo sofija sredec . So moj izvod i od tatko mi mi izvadi potvrda za rodstveni vrski kade sto pisuva se vo familiata brat sin tatko majka sopruga . Preku roditel treba dopolnitelni . Tie sto se preku pradedo ke odat na dopolnitelna treba da se dostavi deka e roden vo bg ili voena kniska i sl . Inace se vratila nekoja si katja vo sovetot . Posto nema da davat poveke pasosi preku dedo baba ili pradedo. Samo preku tatko majka brat ili sestra so pomos na ovoj dokument pozdrav . Branko

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Preku roditel sum i vecerva bev kaj mite yanev on mi e posrednik za bg pasos . Spremam dopolnitelni preku roditel kade sto mojot tatko ima adresa i se vodi vo sofija sredec . So moj izvod i od tatko mi mi izvadi potvrda za rodstveni vrski kade sto pisuva se vo familiata brat sin tatko majka sopruga . Preku roditel treba dopolnitelni . Tie sto se preku pradedo ke odat na dopolnitelna treba da se dostavi deka e roden vo bg ili voena kniska i sl . Inace se vratila nekoja si katja vo sovetot . Posto nema da davat poveke pasosi preku dedo baba ili pradedo. Samo preku tatko majka brat ili sestra so pomos na ovoj dokument pozdrav . Branko

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Gde to pise u zakonu za drzavljanstvo?

„(2) В производството за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација по ал. 1, т. 1 с молбата се представјат официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които молителјат удостоверјава, че има родствена вр'зка с поне едно лице – негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената му вр'зка с молителја.“

-lepo pise da se uz molbu predstavljaju dokumenti izdati od bugarskih ili STRANIH organa s kojima se dokazuje da je lice u srodstvu do TRECEG STEPENA.
Dakle, nema veze da li je vas predak rodjen u Bugarskoj ili ne.
I da ,daju i davace i dalje drzavljanstvo na osnovu pradede, prababe, tj do treceg stepena.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Preku roditel sum i vecerva bev kaj mite yanev on mi e posrednik za bg pasos . Spremam dopolnitelni preku roditel kade sto mojot tatko ima adresa i se vodi vo sofija sredec . So moj izvod i od tatko mi mi izvadi potvrda za rodstveni vrski kade sto pisuva se vo familiata brat sin tatko majka sopruga . Preku roditel treba dopolnitelni . Tie sto se preku pradedo ke odat na dopolnitelna treba da se dostavi deka e roden vo bg ili voena kniska i sl . Inace se vratila nekoja si katja vo sovetot . Posto nema da davat poveke pasosi preku dedo baba ili pradedo. Samo preku tatko majka brat ili sestra so pomos na ovoj dokument pozdrav . Branko

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Kako moze tie sto se preku pradedo da bidat staveni na dopolnitelna i da im baraat dokument deka pradedoto e roden vo Bugarija?! Tie na umrenicite mnogu ubavo gledaat koj kade e roden. I NIGDE ne pisuva deka ke te sleduva pasos samo ako imas rodeno dedo/pradedo u Bugarija. Po se izgleda so noviot zakon ke se bara u arhiva u Bugarija deka bile clenovi na Bugarskata egzarhija (vo koja site nasi pradedovci bile clenovi).
Treba da se najde nekoj posrednik sto ne e cuknat u glavata, ili pa od bugarskite zdruzenija i fucking da objasnat sho k.. se desava so noviot zakon i kakvi dokumenti tocno ke trebaat.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.587
Поени од реакции
9.717
Gde to pise u zakonu za drzavljanstvo?
Го пишува во "Законот за посредници", а дури и да е вистинса е ПРЕсмешно.

Зошто?

Пример (можна прича која им ја продаваат "посредниците" на "клиентите"):

Од ЕУ има притисок нема веќе пасош на кој ќе се стигне, мора предок директ од бг

или

мора да ти е брат, сестра, мајка, татко инаку НЕМА пасош.

Е сега, кога некој би уклучил бојлер (да не речам мозок) ќе види дека:

Ниту од ЕУ има притисок ниту во БГ некој заострил нешто бидејќи и во новиот закон постои член каде вика дека мора да си со потекло (исто како и досега).

НЕМА логика татко ти да е бугар, а дедо ти да не е пошто татко ти се родил во Југославија (не во Бугарија или територија под нејзино владеење, административно, воено, било какво) и ТИ пошто дедо ти е југословен и татко ти бугар си се родил во мкд и си што? Југословен? Македонец? Бугарин?

Испаѓа петелот направил пилиња ама сам потекнува од жирафа.

Процедурата по "златна линија" на роднинска врска до предок роден 1900-1918 кои се покрстиле, се венчале или служеле бугарска војска ИЛИ пак живееле во село во кое 100% од населението се попипало како бугарско е подобар основ за давање на државјанство отколку било што друго.

Останатото е ловење во матно.

п.с. конкретно овој документ е досетка (додуша паметна) на тие што веќе имаат бг државјанин во потесно семејство покрај изводите кои ги поврзуваат до предок (1900-1918) да им достават дополнителен док со кој викаат еј брат ми е петел, мора да сум и јас пошто од ист татко сме - не може тој петел, јас жирафа.

п.п.с. овој док уствари е уверение за семејно стебло (роднински врски на потесна фамилија) и ви го издаваат на основ на два моменти пред да добиете пасош:

1. Во општината поднесувате лист на кој го пишува потесното семејство (ова од погоре мора да го напишете кога ќе одете Средец и ќе поднесете док за издавање на ЕГН)

2. Во МВР кога поднесувате за сликање за пасош исто на док ја пишувате и потесната фамилија и тие ја внесуваат во систем.

Нешто што @marin.skp го објасни одамна на темата (само кој да чита и прати постојано - тука не мислам на тебе Волф) и + други членови после Марин го потврдија истото.

Мака ми е да ги барам цитатите, касно е - а всушност и не вреди за слепи послушници на посредниците.

Запомнете:
21 век е, истражувајте, бидете љубопитни и наместо да му верувате слепо (на збор) на некој пропали таксиста што најде начин да млати пари од поштен и наивен народ и сето тоа под превезот на "посредувањето" - земете ја судбината во свои раце.

Тоа секако доколку немате фетиш за фрлање пари во магла (по посредници) или не сте класична мрза.

п.с. посочениот посредник во постот погоре не го знам, а со тоа ниту го бранам ниту го напаѓам - констатацијата е обопштена за сите посредници т.е. за голем дел од нив со чест на мн малку исклучоци.
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
adres.jpg adres2.jpg

Ke moze li nekoj ve molam da mi kaze sto treba da popolnam vo ovie baranja? Kade treba Lege 6, a kade makedonskata adresa kako i ostanatite polinja?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.587
Поени од реакции
9.717
Прегледај го приврзокот 303861Прегледај го приврзокот 303862

Ke moze li nekoj ve molam da mi kaze sto treba da popolnam vo ovie baranja? Kade treba Lege 6, a kade makedonskata adresa kako i ostanatite polinja?
Настојаш македонска, др документ леге 6.

Пале го има објаснато истото порано, мислам дека го има и во почетните страни на темава (деновиве ќе пополнам еден пдф и ќе го постирам и за двете), а мислам дека и др членови (Марин и др) тука го имаат истото веќе кажано.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Preku roditel sum i vecerva bev kaj mite yanev on mi e posrednik za bg pasos . Spremam dopolnitelni preku roditel kade sto mojot tatko ima adresa i se vodi vo sofija sredec . So moj izvod i od tatko mi mi izvadi potvrda za rodstveni vrski kade sto pisuva se vo familiata brat sin tatko majka sopruga . Preku roditel treba dopolnitelni . Tie sto se preku pradedo ke odat na dopolnitelna treba da se dostavi deka e roden vo bg ili voena kniska i sl . Inace se vratila nekoja si katja vo sovetot . Posto nema da davat poveke pasosi preku dedo baba ili pradedo. Samo preku tatko majka brat ili sestra so pomos na ovoj dokument pozdrav . Branko

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Дали има информација за тие што сме веќе на положително,ќе не враќаат ли кај Катја?
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Здраво дечки
Само што се регистрирав овде, со надеж дека ќе ми помогнете.
Во 2020 имам поднесено документи преку Амбасада преку државјанство на татко ми. Проблемот е што тој нема матичен број, односно не извадил л.карта и пасош и нема адреса таму. Кога ги поднесов док преведувачката ме предупреди веднаш да извади но почна корона кризата и се затворија границите. Може ли некој да ми каже што да очекувам, моментално статусот ми е финална?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Jas zborev so goshe arsov mi rece deka ne treba dopolnitelni dokumenti preku roditel .. mng dezinformaci se sirat ne se znae na koj da veruvas.. mi rece da sega e potesko da se izvadi preku pradedo i sl moras neso da imas plus ama preku roditel mi rece deka me bilo taka ako
Ima toj drzavjanstvo.
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Edno info od mene, Vcera Bev Sofija da go podignam Ukazot SAM Bez posrednik, I vo opstina Sredec. Za podiganje ukaz dojdov 2 casa porano od terminot, go pokazav listot za rezervacija I redarot mi rece da go cekam terminot. Koga dojdov na red vlegov na vreme. Za ukaz mi bese potrebno rezervacijata isprintana, Kopija od pasos, original pasos za uvid, dve sliki, Uplatnica od 50 leva+12leva provizija( plativ vo Allianz banka odma do direkcija za Bugarsko grazdanstvo, kazuvas da uplatam taksa, mi izleze ukaz od 50 leva I tie si znaat se).
Od tamu otidov da gi legaliziram izvodot na rodeni I vencani. Na 2 mesta prasav mi vikaat za 7 Dena tolku, za 3 tolku, a ekspresno za 24 casa okolu 30 leva za eden dokument...... (Rekov sto e ova, neli na forumot kazuvaa deka vednas e toa...) I slucajno (neznam Kako odma ne vidov, desno od direkcijata za Bugarsko grazdanstvo po ulicata pisuvase prevod I legalizacija so Sina boja, prasav I deckoto mi vika za 2-3 saati eden dokument 20 leva. Po 2 saati se vrativ mi vika uste ne,Po 3 saati, otisol na pauza, pocekav I Po 3 ipol saati prevodite mi Bea gotovi( toj gi izvadi prevodite od negoviot ranec, izgleda gi nosel negde, ne e bitno). Tamu kaj preveduvacot napraviv Kopija od ukazot I ZADOLZITELNO Kopija od prevodite za vo opstina.
Od tamu otidov vo Opstina Sredec, toa e levo od direkcijata za Bugarsko grazdanstvo preku parkot, pozadi Costa coffee. Tamu imase red. Po skalite na prv sprat desno se salterite. Za tamu e potrebno Ukazot, Kopija od prevodite (nekoj prasa dali mora akt za vencani-DA ZADOLZITELNO, vrabotenata mi rece daj mi Kopija od preveden I legaliziran izvod tvoj I akt na vencani, a i na kartonot sto ti go davaat vo opstina zapisuvas soprug/sopruga I broj na aktot. Isto nekoj prasa za razvedeni- Mislam deka I toa treba bidejki na kartonot imase akt na razvedeni broj..... Drugite Dva formulari jas gi ponesov od doma I tamu samo gi predadov, adresna karta - toa e za adresa vo MK I zajavlenie za postojana adres-toa e novata Lege 6 sofija. Ovie 2 formulari mislam deka GENERAL gi imase postirano na forumov, drugiot formular na karton sto e go davaat vo opstina. Plakas 30 leva na kasa I tolku. Za podiganje maticen broj mi rece dojdi za 10 Dena Ili 2 nedeli ( Luge Kako probuvate tuka da podmackate za pobrzo koga ima mnogu vraboteni I kameri I plus nekoj sto ceka posle tebe????)
-Ps. Moe mislenje e deka ukaz Nov ke objavat koga ke se rascistat Ovie so termini vo avgust za da ne Im se napravi guzva Kako sto bese pred da go restartiraat sistemot.
-Drugo nesto.....dodeka ne rabotese forumov najdov info na srpskiot forum za podiganje ukaz , maticen I za policija na strana 509 na elitesecurity. Samo tamu nemase napisano za izvodot na rodeni I vencani da se ponesat. Treba I tie.
-Uste nesto....kaj ukazite imase dvajca na drugiot salter sto go ispustile terminot pa dosle posle 1 mesec da podignat ukaz, I Im pravea problem, im vikaa zosto ne ste dosle na terminot...dali im dadoa Ili ne neznam, jas izlegov, ama mislam deka ke I'm dadea bidejki od levata strana pred direkcija imase I drugi Bez termin.
-Za na granica preku Deve Bair pominav so antigen test, I ZADOLZITELNO posle granica od leva strana vo barakata se kupuva vinetka 8 evra so vaznost od Edna nedela. Bez nea ne se vozi, bidejki ako te fati policija kaznata za Bez vinetka e 150 evra( toa e nesto Kako za patarina tamu).
-trosoci 31e ukaz, 20e za dvata prevodi, 15e opstina, 8 evra vinetka, 50 evra gorivo, 20 evra testot, 10 e parking Vkupno 154 + kafe, voda I hrana. Zelen karton jas imam godisen. Ke treba da odam uste Ednas za da go zemam maticniot I da se slikam za pasos.
??? Sega edno prasanje od mene vo vrska so pasosot. Vo koja policiska stanica mozam najbrzo da se slikam I da podignam pasos? Znam deka e za osum saati, ama prvo od sabajle ke treba da go podignam maticniot broj od opstina, pa posle da se slikam za pasos, ke se stigne li se za eden den? I dali toa migracionoto oddelenie e ustvari policiskata stanica na bulevar ,,Knyaginya Maria Luisa,, Ili e nesto drugo?
Дали објаснуваш како иде постапката за вадење на матичен број? Малку не сватив околу указот и понатамошното објаснување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom