Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Јас зборев со неколку посредници и со човек од Софија, никој немаше конкретен одговор. Изговорот беше да помине Август да се вратат од одмор па ќе видиме што треба и каде треба да се достават дополнителни документи. Сите од нив категорично кажаа дека ако не ги уважуваат досегашните МК изводи и потврда, не би не ставиле на дополнителна проверка, туку одма би добиле отказ, што има логика до некаде.

Од она што jas можам да го протолкувам е дека под член 2 го исполнуваме условот:

(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.
Meni se cini da vecina nas ispunjava sva 3 uslova:
- deo smo bugarske zajednice, tj clanovi smo bugarskog kluba
-pretci su nam iz mesta koje je nekad bilo pod Bugarskom vlascu.
-pretci nam se prezivaju tradicionalno bugarski na ev, ov.
I govorimo bugarski jezik jer smo prosli intervju.
Tako da po ovome, nemaju razloga da nas odbiju.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.553
Поени од реакции
9.600
Nekoj neka gi prasa posrednicive sto se desava so ukazite, recisi cel mesec kako ne e objaven nikakov ukaz.:yid:
Зарем познаваш посредници во вистинска смисла на зборот?

Повеќето се... хмм треба да одбирам зборови за да не навредам некого, а не сакам ниту да одбирам зборови ниту да вреѓам луѓе (не е тоа целта и не е убаво) - иако голем дел од тие што се нарекуваат со тој збор припаѓаат на една група која таргетира луѓе и ги третира како банкомати.

Офтопик е муабетот сам по себе ама во вакви моменти се наметнува од две причини:

1. Ако беа вистински посредници ќе си ја знаеа работата и ќе имаа контакти воспоставено по институции за да знаат ШТО треба да се прави при вакви измени во процедурата ИЛИ при измените што беа во 2018 кога еден куп народ заврши на дополнителна (голем дел одбиени, а оние кои имаа среќа да не се однесоа документи во 5 до 12) и гледаме дека до ден денес се тегне тој проблем т.е. се чистеше таа година до пред неполн месец и нешто.

2. Нема посредник што ќе ти ја каже вистината во целост таква каква што е.
Напротив, зарем не гледате каков наратив сега ствараат?
Тие велат:
- Ќе се бара директно потекло од роднина роден на денешна територија на бг (МОЖЕМЕ ДА ГО СРЕДИМЕ ТОА ЗА НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ЕВРА, ИМАМЕ НАШ ЧОВЕК ВО МАТИЧНО).
- Ќе се вратат од одмори па ќе знаеме што се случува ама без гајле ќе ја средиме работата со НАШ контакт.

И во едниот и во др случај КОНТАКТ не е човек тој на кој ќе му дадеш пари да ти земе цела фасцикла луѓе преку ред за ЕГН и да ти ја врати или човек што до пред некое време ќе те вметне преку ред во ДАБЧ или во амбасада за термин или побрзо праќање на твојот предмет во Софија.

Не!
Човек, контакт, како сакаш наречи го е некој кој ќе ти каже ТОЧНО што треба и што се бара за да не го ебаваш народот ("клиентот") по 50 пати да оди во Софија со тебе за дополнителни документи или било што друго, притоа дупло наплакајќи и за пат (место во кола) и за "услугата" т.е. доставата на документи кај "наш човек".

Тоа НЕ е контакт, тоа НЕ е посредник ниту пак поштено работење, тоа е вовед во изнудување на пари (само кој како го разбира и гледа на истото).

Еве одберете рандом лик на форумот, ќе му дадеме 20 досиеја за пасош и ќе му платиме карта до Софија. Ако не најде некој "контакт" да ги вметне "преку ред" еве НА сечете ме кај што сум најтенок!

п.с. минатиот пат кога напишав пост за посредници бев "рандом" нападнат од членови - случајно као.
Баш ме интересира како ќе се одвиваат работите сега бидејќи форумот е читан тука од активни членови на истиот, од активни луѓе по бг здруженија, од членови на бг групата на фб и од јатаци на (како и од самите) посредници.

Стојам на располагање да му помогнам секому (колку знам) ПРО БОНО, а во иднина баш ќе посветам малку време да ви ги разобличам тоа "посредниците" коишто ги идеализирате и на кои слепо им верувате.

И сето тоа во 21 век, на толкава поврзаност на интернет мрежи и неограничен број на можности.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
15
Зарем познаваш посредници во вистинска смисла на зборот?

Повеќето се... хмм треба да одбирам зборови за да не навредам некого, а не сакам ниту да одбирам зборови ниту да вреѓам луѓе (не е тоа целта и не е убаво) - иако голем дел од тие што се нарекуваат со тој збор припаѓаат на една група која таргетира луѓе и ги третира како банкомати.

Офтопик е муабетот сам по себе ама во вакви моменти се наметнува од две причини:

1. Ако беа вистински посредници ќе си ја знаеа работата и ќе имаа контакти воспоставено по институции за да знаат ШТО треба да се прави при вакви измени во процедурата ИЛИ при измените што беа во 2018 кога еден куп народ заврши на дополнителна (голем дел одбиени, а оние кои имаа среќа да не се однесоа документи во 5 до 12) и гледаме дека до ден денес се тегне тој проблем т.е. се чистеше таа година до пред неполн месец и нешто.

2. Нема посредник што ќе ти ја каже вистината во целост таква каква што е.
Напротив, зарем не гледате каков наратив сега ствараат?
Тие велат:
- Ќе се бара директно потекло од роднина роден на денешна територија на бг (МОЖЕМЕ ДА ГО СРЕДИМЕ ТОА ЗА НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ЕВРА, ИМАМЕ НАШ ЧОВЕК ВО МАТИЧНО).
- Ќе се вратат од одмори па ќе знаеме што се случува ама без гајле ќе ја средиме работата со НАШ контакт.

И во едниот и во др случај КОНТАКТ не е човек тој на кој ќе му дадеш пари да ти земе цела фасцикла луѓе преку ред за ЕГН и да ти ја врати или човек што до пред некое време ќе те вметне преку ред во ДАБЧ или во амбасада за термин или побрзо праќање на твојот предмет во Софија.

Не!
Човек, контакт, како сакаш наречи го е некој кој ќе ти каже ТОЧНО што треба и што се бара за да не го ебаваш народот ("клиентот") по 50 пати да оди во Софија со тебе за дополнителни документи или било што друго, притоа дупло наплакајќи и за пат (место во кола) и за "услугата" т.е. доставата на документи кај "наш човек".

Тоа НЕ е контакт, тоа НЕ е посредник ниту пак поштено работење, тоа е вовед во изнудување на пари (само кој како го разбира и гледа на истото).

Еве одберете рандом лик на форумот, ќе му дадеме 20 досиеја за пасош и ќе му платиме карта до Софија. Ако не најде некој "контакт" да ги вметне "преку ред" еве НА сечете ме кај што сум најтенок!

п.с. минатиот пат кога напишав пост за посредници бев "рандом" нападнат од членови - случајно као.
Баш ме интересира како ќе се одвиваат работите сега бидејќи форумот е читан тука од активни членови на истиот, од активни луѓе по бг здруженија, од членови на бг групата на фб и од јатаци на (како и од самите) посредници.

Стојам на располагање да му помогнам секому (колку знам) ПРО БОНО, а во иднина баш ќе посветам малку време да ви ги разобличам тоа "посредниците" коишто ги идеализирате и на кои слепо им верувате.

И сето тоа во 21 век, на толкава поврзаност на интернет мрежи и неограничен број на можности.
Eh be smor, nekoj sto ne te znaet mu go eba vremeto da te citat tuka.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Eh be smor, nekoj sto ne te znaet mu go eba vremeto da te citat tuka.
Комплетно е во право човекот. 90% од посредниците се обични преваранти и хохштаплери што идат по логика "Имам 100 клиенти што ми плаќаат, гајле ми е ако изгорат 10 од нив". На еден куп луѓе им пропадна процедура само затоа што посредникот не одвоил 2 мин. да им објасни што и како треба да прават.
 
Последно уредено:

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.519
Поени од реакции
225
Здраво на сите, сакам да прашам за промена на возачка дозвола. Постојана адреса ми е Леге 6, државјанството го имам од 2018 год која е процедурата да ја сменам возачката. И во случај ако треба да мењам адреса на живеење пр Ќустендил, дали можам одма да се сликам или ке мора да чекам некој период. :cool:
 
Член од
4 декември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
93
Дали ова значи дека оваа недела не работи конзулатот или можеби не издаваат укази? Пошто мајка ми има во предвид да оди до Битола да го подигни указот, да знам за сигурно.
Izvini so ti vrakjam malku kasno
Jas vcera bev da go podignam me izvestija deka za ukaz od naredna nedela ke mozi. Neznam zosto sega nemozi inace konzulatot osven za ukazi si raboti standardno
Pozdrav
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
26
Hello. Did anybody knows when we will have deecrees? They are vacation this month? I didn’t see any new for august.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво на сите, сакам да прашам за промена на возачка дозвола. Постојана адреса ми е Леге 6, државјанството го имам од 2018 год која е процедурата да ја сменам возачката. И во случај ако треба да мењам адреса на живеење пр Ќустендил, дали можам одма да се сликам или ке мора да чекам некој период. :cool:
Jas koga zemav pasosot u raka mi rekoa nakaj 1000e treba i prvo da cekas 6 meseci,i nemoze vozacka na lege 6 po novo!
Автоматски споено мислење:

Комплетно е во право човекот. 90% од посредниците се обични преваранти и хохштаплери што идат по логика "Имам 100 клиенти што ми плаќаат, гајле ми е ако изгорат 10 од нив". На еден куп луѓе им пропадна процедура само затоа што посредникот не одвоил 2 мин. да им објасни што и како треба да прават.
Nee samo do posrednicite,ovde vo sk vo abbasada koga dogaa na intervju sega po nova procedura odma neli se davaat dop dokumenti ili 2 izvoda 2 umrenici i ostalo,ako ti se veruva ne znat na 4 prasanja da odgovorat so kogo se granici BG, i ja prasa edna devojka na koj mesta si bila vo bg ona znaese samo da kaze Sofija i Kustendil ne znaese devojkata ni 1 turisticko mesto :(
Postapkata paga i od strana na klientite ne se samo posrednicite krivi!
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Nee samo do posrednicite,ovde vo sk vo abbasada koga dogaa na intervju sega po nova procedura odma neli se davaat dop dokumenti ili 2 izvoda 2 umrenici i ostalo,ako ti se veruva ne znat na 4 prasanja da odgovorat so kogo se granici BG, i ja prasa edna devojka na koj mesta si bila vo bg ona znaese samo da kaze Sofija i Kustendil ne znaese devojkata ni 1 turisticko mesto :(
Postapkata paga i od strana na klientite ne se samo posrednicite krivi!
Народот си е таков каков што си е :) за жал. Ама па затоа посредниците многу добро го искористуваат тоа и им кажуваат на луѓе полу информации или дезинформации. У превод профитираат на нивното незнаење и лековерност. Значи не си ја вршат работата за која што се платени.

Ко сега јас кога зборев со посредникот и ми вика "Ако се смени статусот во дополнителна, ќе видиме тогаш што ќе правиме". У превод не му е многу гајле дали ќе ми пропадне цела процедура или не :) а најголем дел се такви.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo na site.
Dodeka cekame na objava na novi ukazi i promeni u statusi, eve uste ednas sto se imaat objaveno od ukazi od nova godina, pa do posledniot ukaz br.130 na 21 juli 2021, so dati koga se potpisani i koga se objaveni ukazite i del od clenovite na forumot, od Facebook i od tamu vamu sto imam soberano info, sto bea vkluceni vo odreden ukaz.

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 22.01.2021 (petok)
5, 7, 9, 13, 15, 17, 19, 21
objaveni od 9 do 19 fevruari 2021


- Ukaz 5 objaven na 09.02.2021 (miskolo)
- Ukaz 7 objaven na 10.02.2021 (FAHRER)
- Ukaz 9 objaven na 12.02.2021 (TasHee)
- Ukaz 11 objaven na 12.02.2021 (Sampion)
- Ukaz 13 objaven na 12.02.2021 (Bell)
- Ukaz 15 objaven na 15.02.2021 (Deni333)
- Ukaz 17 objaven na 17.02.2021 (Macolce)
- Ukaz 19 objaven na 19.02.2021 (beko_b)
- Ukaz 21 objaven na 19.02.2021 (Cakislav84)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 12.03.2021 (petok)
33, 34, 35, 37, 39, 41, 42, 43
objaveni od 30 mart do 19 april 2021


- Ukaz 33 objaven na 30.03.2021 (Cufka)
- Ukaz 34 objaven na 30.03.2021 (2889/2019 Елда Карахан)
- Ukaz 35 objaven na 02.04.2021 (kremacmk)
- Ukaz 37 objaven na 06.04.2021 (Risteski123)
- Ukaz 39 objaven na 12.04.2021 (marin.skp)
- Ukaz 41 objaven na 14.04.2021 (t55)
- Ukaz 42 objaven na 14.04.2021
- Ukaz 43 objaven na 19.04.2021

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 16.04.2021 (petok)
49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67
objaveni od 13 maj do 21 maj 2021


- Ukaz 49 objaven na 13.05.2021 (Gunner14)
- Ukaz 51 objaven na 13.05.2021 (MK)
- Ukaz 53 objaven na 14.05.2021 (MK)
- Ukaz 55 objaven na 14.05.2021 (Ursul)
- Ukaz 57 objaven na 18.05.2021 (Aliii29)
- Ukaz 59 objaven na 18.05.2021 (MK)
- Ukaz 61 objaven na 19.05.2021 (Kikakikirika)
- Ukaz 63 objaven na 19.05.2021 (MK)
- Ukaz 65 objaven na 21.05.2021 (MK)
- Ukaz 67 objaven na 21.05.2021 (DIJAMANTE)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 21.04.2021 (sreda)
69, 71, 73, 75, 76
objaveni od 25 maj do 27 maj 2021


- Ukaz 69 objaven na 25.05.2021 (Dronskittt)
- Ukaz 71 objaven na 26.05.2021 (Ana.fil)
- Ukaz 73 objaven na 26.05.2021 (barselona123)
- Ukaz 75 objaven na 26.05.2021 (Putin2019)
- Ukaz 76 objaven na 27.05.2021 (BOKI & Obrazuvana prepiska)
- Ukaz 78 objaven na 27.05.2021 (veticka)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 28.04.2021 (sreda)
89, 90, 92, 94, 96, 97, 98
objaveni od 28 maj do 01.06.2021


- Ukaz 89 objaven na 28.05.2021 (Ni@Ni)
- Ukaz 90 objaven na 28.05.2021 (Ivanxxx111)
- Ukaz 92 objaven na 31.05.2021 (Stanko83)
- Ukaz 94 objaven na 31.05.2021 (mrki80)
- Ukaz 96 objaven na 31.05.2021 (Procedura 5)
- Ukaz 97 objaven na 01.06.2021 (ZA STRANCI)
- Ukaz 98 objaven na 01.06.2021 (NuRkAc, BG29 - DOPOLNITELNA)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 09.06.2021 (sreda)
100, 101, 103, 105, 107, 109
objaveni od 16.06.2021 do 17.06.2021


- Ukaz 100 objaven na 16.06.2021 (19090/2019 Хафизе Сербест)
- Ukaz 101 objaven na 16.06.2021 (2720/2019 MK)
- Ukaz 103 objaven na 16.06.2021 (2617/2019 Окан Коркмаз)
- Ukaz 105 objaven na 17.06.2021 (3236/2019 MK)
- Ukaz 107 objaven na 17.06.2021 (3175/2019 SRB)
- Ukaz 109 objaven na 17.06.2021 (3368/2019 Бурса-Турција)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 23.06.2021 (sreda)
117
objaven na 02.07.2021


- Ukaz 117 objaven na 02.07.2021 (4260/2018 jufka, Ochaen_domakin, иванyyy)
(site se bile na dopolnitelna)

------------------------------------------------

UKAZ so data na potpis od 13.07.2021 (ponedelnik)
119, 120, 122, 123, 124, 125, 126 i 127
objaveni na 20.07.2021 do 21.07.2021


- Ukaz 119 objaven na 20.07.2021 (ivica@343)
- Ukaz 120 objaven na 20.07.2021 (Aleksandar CH, azdr, Bojsa)
- Ukaz 122 objaven na 20.07.2021 (???)
- Ukaz 123 objaven na 20.07.2021 (20706/2019 Бедри Илери TR)
- Ukaz 124 objaven na 20.07.2021 (Tina Lenko)
- Ukaz 125 objaven na 20.07.2021 (4087/2019 SR)
- Ukaz 126 objaven na 20.07.2021 (20729/2019 Себиле Гјулен)
- Ukaz 127 objaven na 20.07.2021 (arty.arty, Ninnna)
- Ukaz 129 objaven na 21.07.2021 (Patrik.Mkd, TheChosenOne)
- Ukaz 130 objaven na 21.07.2021 (4956/2019 MK)

------------------------------------------------

Ovie prepiski bea vkluceni vo posledniot 130-ti Ukaz:
(samo zatemnetite prepiski, drugite uste se na polozitelno)

4949/2019
4950/2019
4952/2019
4954/2019
4955/2019
4956/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4957/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4959/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4960/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4978/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)

4979/2019
4980/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4984/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
4985/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)

4987/2019
5005/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5007/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5008/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5009/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5011/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5014/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5015/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5016/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5017/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5046/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5047/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)

5048/2019
5049/2019
5050/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5051/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)

5052/2019
5053/2019
5054/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5055/2019
5077/2019
5078/2019
5079/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5080/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5081/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5083/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)

5085/2019
5088/2019 - UKAZ 130/2021 (21.07.2021)
5096/2019
5097/2019
5404/2019
5407/2019
5409/2019
5410/2019
5411/2019
5412/2019
5413/2019
5414/2019
5415/2019
5417/2019
5418/2019
5431/2019

Kako sto gi sledam, okolu ovie broevi na prepiski bi trebalo da prodolzat so novi ukazi... obicno prodolzuvaat tamu do kade sto zastanat.
Uste nekoj den i tocno 1 mesec nemat objaveno nov.
Koj ke pogodi koga ke objavat nov ukaz, castam pivo.... Golemo t.e. zidarsko :pijanco: :ајнапиво::pos:

P.S.
Aloooooooooo MP, vicepresident ili koj tamu objavuva ukazi, daj Ve zamoluvame pustejte nekoj ukaz, da se poraduvame barem malku na nesto, pokraj site ovie lajnariii sto se desavat u posledno vreme... Barem edna seriicka pustejte ovaj mesec. :cuc:Nogu ke ve sakame :D Please.... :rolleyes::D
Автоматски споено мислење:

Hello. Did anybody knows when we will have deecrees? They are vacation this month? I didn’t see any new for august.
Nobody knows nothing....
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2019
Мислења
19
Поени од реакции
37
Luge dai be nekoj neka spodeli info do kaj se stignati pismata za adresa i maticen za tie shto sme preku konzulat
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
https://helpbook.info/media/uploaded_files/af07/1568307511_1_удостоверение Софија.jpeg. na eden sajt procitav deka najberojatno baraat nekoj vakov dokument za tie sto gi vracaat na dopolnitelna.
Автоматски споено мислење:

https://helpbook.info/media/uploaded_files/af07/1568307511_1_удостоверение Софија.jpeg. na eden sajt procitav deka najverojatno baraat nekoj vakov dokument za tie sto gi vracaat na dopolnitelna.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Iskreno ne znam. Pretpostavuvam od maticna sluzba.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom