Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
33
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Имам информација (неофицијална) дека било договорено помеѓу Заев и Борисов да се стопира масовното штанцање на пасоши за кандадати од Македонија. Т.е просечното време на чекање од апликација до државјанство да биде околу 5 години. Дали тоа ке не опфати и нас, е непознато, но самото тоа што голем број на апликанти чекаат на потпис од вицето, и со месеци не се потпишуваат укази, наведува на тоа.
Дали Бојко договорил и со Путин и со Вучиќ да стопира масовното штанцање на пасоши, зашто и тие од Русија и Србија чекаат веке 6 месеци за указ?!
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Sekogas ke se davat drzavjanstva ako imas dokumenti od tatko, majka, baba, dedo, e saa za brat, sestra, cicko, vujko mozebi nema da davat
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
добро бе деца уште колку ќе верувате во тие муабети дека Бојко му шепнал на Заев на уво ,,не се секирај нема да им давам на вашите веќе пасоши зошто секако влизате в ЕУ наскоро ?"
Прочитајте што мисли официјална Софија подоле на линкот , секој што прати барем малку Блгарска политика од изјавата на Захариева може да се заклучи дека ако заедничката комисија на Мк и Бг не дојдат наскоро до прогрес и решение во врска со историските прашања следува БЛОКАДА за нас од Бугарија.
Значи или доброволно Заев ќе потпише дека сите имаме Блгарска историја или следува БЛОК во еу интеграциите зошто крадеме историја...


https://expres.mk/zaharieva-uslov-za-eu-e-da-ne-ja-kradesh-istorija-na-sosedite/?fbclid=IwAR0C36vdM7DOtqlhjDFporgvXJfaoBub26E6WE9OUmn7w3_aAtDtxLUqBC8
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
добро бе деца уште колку ќе верувате во тие муабети дека Бојко му шепнал на Заев на уво ,,не се секирај нема да им давам на вашите веќе пасоши зошто секако влизате в ЕУ наскоро ?"
Прочитајте што мисли официјална Софија подоле на линкот , секој што прати барем малку Блгарска политика од изјавата на Захариева може да се заклучи дека ако заедничката комисија на Мк и Бг не дојдат наскоро до прогрес и решение во врска со историските прашања следува БЛОКАДА за нас од Бугарија.
Значи или доброволно Заев ќе потпише дека сите имаме Блгарска историја или следува БЛОК во еу интеграциите зошто крадеме историја...


https://expres.mk/zaharieva-uslov-za-eu-e-da-ne-ja-kradesh-istorija-na-sosedite/?fbclid=IwAR0C36vdM7DOtqlhjDFporgvXJfaoBub26E6WE9OUmn7w3_aAtDtxLUqBC8
Или попросто кажано Бугарите секогаш ќе даваат државјанство.
 
Член од
19 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
61
Имам информација (неофицијална) дека било договорено помеѓу Заев и Борисов да се стопира масовното штанцање на пасоши за кандадати од Македонија. Т.е просечното време на чекање од апликација до државјанство да биде околу 5 години. Дали тоа ке не опфати и нас, е непознато, но самото тоа што голем број на апликанти чекаат на потпис од вицето, и со месеци не се потпишуваат укази, наведува на тоа.
imam Informacija (oficijalna) deka malce (ne mn) priglup si
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Кога беше на интервју? И дали беше на дополнителна?
септември или октомври 2016 несум сигурен??oт јуни со овој статус што сум сега,и несум бил проверка се надевам и нема...[DOUBLEPOST=1547429484][/DOUBLEPOST]
Официјалната информација е дека има да се даваа државјанства во рок до година дена.
не,,,точно е дека процедурата е 4/5 години а дека имале догивор да стопираат НЕ Е ТОЧНО и никогаш нема да има никој неможе да те задржи присилно овде за да заминеш негде не е само пасошот има ПРЕМНОГУ опции......
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Gluposti vo boja sekoj si kazuva sto mislii pasosi ke davaat i ke davaat na makedonci bev na intervju pred 3 dena sluzbenickata mi rece deka postapkata trae 1 godina za kakvi 5 10 50 godini zobruvate na forumot alo ako imas dokumenti imas i pasos so ne e jasno
Kolku vreme cekashe za proishod i za kolku vreme ti zakazaa za intervju
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Другари,Бугарско државјанство секогаш ќе се издава за лица со потекло процесот нема да сопре.Инаку јас кога бев на интервју разговарав со посредникот ми рече дека целиот процес трае 3/4 години а указите се потпишуваат еднаш годишно за 5000 до 10000 апликанти.Ова се зборови на посредникот.Среќа на сите
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Другари,Бугарско државјанство секогаш ќе се издава за лица со потекло процесот нема да сопре.Инаку јас кога бев на интервју разговарав со посредникот ми рече дека целиот процес трае 3/4 години а указите се потпишуваат еднаш годишно за 5000 до 10000 апликанти.Ова се зборови на посредникот.Среќа на сите
1 godina mene mi kazaa koj cekal 3/4 godini ?? Samo tie sto gi fati dopolnitelna
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom