Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
Година и 8 месеци од интервју,сега кај Јотова на проверка....................трауми :mad::mad::mad:
Imasli info kollku vreme kaj jotova se ceka sekoj ovde razlocno pisuva nekoj 1 mesec dr 2 tret 3 meseci nekoi i povise imali tocno vreme jas eden mesec vise cekam ukaz od viceto :-(
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Imasli info kollku vreme kaj jotova se ceka sekoj ovde razlocno pisuva nekoj 1 mesec dr 2 tret 3 meseci nekoi i povise imali tocno vreme jas eden mesec vise cekam ukaz od viceto :-(
И јас сум од почеток на мај кај неа на проверка. На еден другар после три месеци на проверка му го потпиша указот,ама гледам различно е кај секого.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
27
Поени од реакции
15
Ja preku brat mi zedov sofija interviju 27.10.2016 19 meseca od interviju 5 meseca na proverka od vice JA MISLAM DEKA E SVE DO SREKJA DA IMAS POSTO ZNAM MNOGU PREKU BRAT GI ODBIJA NAZALOST
druze, jas i brat mi sme so dokumenti preku prva bratucetka, znaci daleku porazlicno sme, jas kazav deka brat mi go odbija so tie dokumenti, a jas sum na dopolnitelna edna godina veke.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
И јас сум од почеток на мај кај неа на проверка. На еден другар после три месеци на проверка му го потпиша указот,ама гледам различно е кај секого.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da da povekjeto se posle 3 meseci kako sto gledam za zal inaku pred 4_5 meseci se potpisuase za 1 mesec
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Kolku da ve raspolozam ! Razberete se e do golema srekja , na intervju krajot na 2015 so star dokument od cistokrven roditel bugarin, na dopolnitelna proverka , nemaat nikakva maana da mi najdat niti sum osuduvan nit imam nekoe kreminalno dosie , odneseni orginalni dokumenti vo ministerstvoto za pravosudie , seuste dremam na dopolnitelna proverka . E pa racunajte sega koja god. sme i kolku cekam . A sigurno znam deka so nikakvi dokumenti si gi zemaa pasosite , i toa posle mene mnogu, mnogu pokasno sto apliciraa . Ne se razocaruvajte imajte golema srejka site ke si dobiete a mene nemozat da me odbijat ke mora da mi odobrat POZDRAV DO SITE .
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Секoј штo мaлку ке пoдрaзмисли ке му текне декa немaaт вoлјa дa издaвaaт држaвјaнствaтa кaкo претхoднo.Акo плaнирaле дa oлеснaт прoцедурaтa зaр ке вoведеле дoпoлнителнa прoверкa и прoверкa oд вицепрезидентa?Пoрaнo дaвaле сo изјaвa нa нoтaр зa еднa гoдинa,a сегa сo стaри дoкументи чекaaт пo 3 гoдини и пoвеќе и едвaј чекaaт дa нaјдaт влaкнo вo јaјце.Пoише oд 5 дo мaксимум 10% немa дa земaт држaвјaнствo сo нoвите зaтегaњa.Кoј кaкo сaкa тaкa некa си тoлкувa,aмa декa немaaт вoлјa дa издaвaaт држaвјaнствa е фaкт.У меѓувреме прoдoлжете си дa пoстaвувaте прaшaњa oд типoт кoлку се чекa сo вaкoв или oнaкoв стaтус,местo дa се зaпрaшaте дaли вooпштo ке се дaвaaт држaвјaнствa.Еј знaеш сигурнo ке земaм држaвјaнствo чекaј нa кaјгaнa дa прaшaм кoлку ке чекaм.Бoг дa чувa.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
А што е разликата во тоа дали имаш пасош или не... Зборот ми е тој што сака да се снајде, ќе научи јазик уште од тука (германски, англиски,холандски) и си ја знае работата (инженер, програмер, градежен работник) ќе отиде во земјата кај што сака да работи, фино лепо си наоѓа работа. Доаѓа во МКД си вади работна виза и тоа е тоа. Барем ја знам 4-5ца што работат на овој начин. Ја лично немам искуство но еве ако грешам нешто кажете.

Односно, нема што да се обесхрабрува некој што не земал бугарски пасош според мене...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А што е разликата во тоа дали имаш пасош или не... Зборот ми е тој што сака да се снајде, ќе научи јазик уште од тука (германски, англиски,холандски) и си ја знае работата (инженер, програмер, градежен работник) ќе отиде во земјата кај што сака да работи, фино лепо си наоѓа работа. Доаѓа во МКД си вади работна виза и тоа е тоа. Барем ја знам 4-5ца што работат на овој начин. Ја лично немам искуство но еве ако грешам нешто кажете.

Односно, нема што да се обесхрабрува некој што не земал бугарски пасош според мене...
HAHAHA, kamo da bese taka nemase ovde da se nervirame ama za zal ne e taka, si ima sekoja zemja odredeni profesii za koi moze da dade rabotna viza no toa se na primer doktori,medicinski sestri, programeri,inzineri I sl, no ima I mnogu uslovi, da najdis rabotodavatel od kogo ke se baraat iljada dokumenti pa retko se nafakaat, treba da znaes jazik a za toa treba I testoj da polagas I mnogu drugi prepreki ima. Dodeka so bugarski pasos slobodno zemisi kuferite I odi vo EU, skoro isto kako da si nivni drzavjanin, zavisno od zemjata pomagaat I so socialna pomos. Znaci razlikata e ogromna.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
tebe
Kolku da ve raspolozam ! Razberete se e do golema srekja , na intervju krajot na 2015 so star dokument od cistokrven roditel bugarin, na dopolnitelna proverka , nemaat nikakva maana da mi najdat niti sum osuduvan nit imam nekoe kreminalno dosie , odneseni orginalni dokumenti vo ministerstvoto za pravosudie , seuste dremam na dopolnitelna proverka . E pa racunajte sega koja god. sme i kolku cekam . A sigurno znam deka so nikakvi dokumenti si gi zemaa pasosite , i toa posle mene mnogu, mnogu pokasno sto apliciraa . Ne se razocaruvajte imajte golema srejka site ke si dobiete a mene nemozat da me odbijat ke mora da mi odobrat POZDRAV DO SITE .
tebe kje ti odobrat ama koga i jas sum isti slucaj kako tebe.Jas ne veruvam deka ovaa rabota kje izleze na dobro pa koj kako saka neka pusuva tuka i neka gi tesi drugite.So voena kniska i licna karta na mojot dedo sum i kisnam na dopoln itelna tocno edna godina!!!!!
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
44
Дечки за оние од почетокот на 2015-та интервју што бевме ставени на дополнителна со запирка за некој ден ке знам што всушност значи тој статус, и кога би дошле на ред за нас со ваков статус. Направив скриншут од статусот на преписката, и заедно со со бројот на преписката, ке се прати на вработена во Министерство за Правосудието (роднина на моја роднина) па така ке имам информација од прва рака. Затоа дотогаш не ми праќајте пораки, и стрпливо чекајте, кога ке имам информација ке споделам овде.
Cekame da ne informiras
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Im raboti stranata na DABC? gi menat toa statusite? znae nekoj? ako imal skoro promena neka pise..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom