Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Значи сега може или не може преку потврда?
Еден сигурен посредниик ми рече дека може (барем така ми рекоа луѓево што добија преку него дека е сигурен). Или се му е дојдено како лотарија?:ROFLMAO:

АЈ кој мисли дека може со потврди и тие што добиле ако има такви по еден лајк на постов
[DOUBLEPOST=1515617795][/DOUBLEPOST]
Што значи, како ќе му дојде сеа, денот кога предаваш документи интервју и после кој се наредни чекори, ти кажуваат дали си добил или не? како иде тоа?
1. Интервју.
2. Задолжително согласување - документите одат низ сите битни институции што се дел од Советот, како МВР, ДАНС, слично...
3. Финално согласување - после сите институции и нивно зелено светло за истите, се гласа во Советот, со мислам просто мнозинство (ако грешам, нека поправи некој).
4. Ако е ОК сето ова - положително решение испратено како предлог до Вицепрезидент за потпис
5. Проверка на Комисијата на Вицепрезидентот на документите
6. Потпис од Вицепрезидент ако сето е ОК.
7. Државјанство.
8. Пасош.

Аууу, тек сега гледам дека има навистина многу чекори. Иначе, сето ова е релативно во време - од 12 месеци до даље...за цел процес (од интервју денот), и НАЈБИТНО - видот на документите со кои што се аплицира.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo vaka podnesov za proishod preku Vanco od 1.12.2017 god uste mi nema izlezeno za kolku vreme izleguva a veke i mi kazuva da zakazam intervju a proishod nemam kolku e verno ova
Jas koga bev za proishod vo Sofija imase edni luge maz I zena od Ohrid shto odat preku Vancho,oni bile mesec dena pred da dojdat pak vo Sofija za proishodot,pa sega bea so dokumenti za zakazuvanje na intervju.Istiot den go zemaa proishodot I zakazaa intervju oktomvri 2018.Jas bev 30.11.2017 vo Sofija
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Ima li nekoj informacija za дабч do kade se stignati od mart 2017 g se dadeni dok uste nema zemeno proishod i ne ni intervju zakazano kako odi sega koga moze za intervju da si zakazat
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Jas sum so najgolem staz od site, na 02.02.2018 ke slavam godisnina :facepalm::place::yid:[DOUBLEPOST=1515615149][/DOUBLEPOST]
Kade gi naogas ovie clenovi? Stalno stavas nekoj isecok od zakon.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728[DOUBLEPOST=1515623142][/DOUBLEPOST]
Реално, ова е олеснување на процедурата.

И добро е што им текна за истово. Најавувано од март 2017, во ефект од јули 2018. Златен Балкан! :pos:

Е сега, оној поголемиот проблем сеуште не е решен - а тоа се документите со кои што се повикуваш за државјанство и фамозното "взходјашт" кој што 80% од луѓето едноставно го немаат поткрепен со документи. И плус оние што се носат не се признаваат дополнително. Е, за тоа треба измени во процедурата - впрочем, истото и го има - оние потврдите од Здруженијата што треба да се замена за тие документи и се вметнати во Законот, ама не знам зошто истите не ги признаваат, па дури и одејќи по логика мора да ги земат во предвид.
Пишува дека Интервјуто ќе се спроведе доколку се доставени сите неопходни документи според оваа Уредба. Значи нема ни да ги примаат документите ако не се според оваа Уредба во која во чл.6 знаеме што пишува и излегува дека потврдите дефинитивно нема да ги признаваат ако остане вака како што е, не дека сега ги признаваат.
Тие одат по оваа логика: "Статистиките покажуваат дека во македонија живеело бугарско население но не можат да бидат основа за конкретни кандидати да добијат државјанство"
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2010
Мислења
27
Поени од реакции
23
Дечки, да прашам тие шо веќе биле да достават дополнителни документи, има ли многу гужва пред министерството во Софија?

Sent from my HUAWEI MLA-L11 using Tapatalk
 
Член од
29 декември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
5
Dali kako star dokument se priznava potvrda od Trnovo deka dedo bil bugarski vojnik ? izvinete za latinica.
so potrvrada od veliko trnovo zemas bez problem,a znaes li nesto vo vrska so toa kolku e uspesno ako pratam izvod vo veliko trnovo za mojot dedo bugarski vojnik iako znam od dokumenti i podatoci go imam samo negoviot izvod i toa deka bil pesadija,Dali ke go najdat?
 
Член од
10 ноември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
4
Само едно да споделам еве сега разбрав зет за прва братучетка заминува на работа со македонски пасош во германија.значи не е само до бугарскиот пасош.работава е дали некој сака или несака да ти среди работа.
Ova ne e nisto novo plus sega veke rabotodavecot vo germanija ne sreduva dokumenti tuku nasata ambasada. Bratucedka mi otide preku eden decko od strumica. Deckoto ne zema pari za uslugata, znam deka samo za prevozot mu plati do germanija (toj od toa zarabotuval) Gi nosi site na intervju vo nekoja germanska agencija za vrabotuvanje kade imaat milion rabotni mesta a taa bez germanski jazik pa i so mk pasos i pak i najdoa rabotono mesto. Kako i da e alal da im e na vakvite luge koi pomagaat iskreno ova ni brat ne ti go pravi a site imame rodnini tamu.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Дечки, да прашам тие шо веќе биле да достават дополнителни документи, има ли многу гужва пред министерството во Софија?

Sent from my HUAWEI MLA-L11 using Tapatalk
Nema guzva odis so pasos na vrata i odma vleguvas .
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Дечки, да прашам тие шо веќе биле да достават дополнителни документи, има ли многу гужва пред министерството во Софија?

Sent from my HUAWEI MLA-L11 using Tapatalk
Негде по 12 часот немаше никој во министерството, бев пред 2 дена.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
so potrvrada od veliko trnovo zemas bez problem,a znaes li nesto vo vrska so toa kolku e uspesno ako pratam izvod vo veliko trnovo za mojot dedo bugarski vojnik iako znam od dokumenti i podatoci go imam samo negoviot izvod i toa deka bil pesadija,Dali ke go najdat?
i sto ako go najdat jas si takov dokument apliciram i ete kisnam na dopolnitelna,dedimi e bil 14 deviziona lecebnica .Uste ne mozete da svatite deka e ova politicka rabota a posrednicite tuka sto pustaat bolvi po forumot potpolno gi razbiram!!!!
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
obicno ke te prasaat sto doruckuvas, za rucek sto imate?
Kolku cesto se banjas. Od toj tip se prasanjata ne se strasni
Najbitnite gi zaboravi, prasuvale isto koi seks pozi ti se omileni, kolku pati nedelno gi praktikuvas, i toa se vo detali a i prakticno moze da dobies vo zavisnost zelbata na vrabotenite vo MP :cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom