Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
udostvorenie za rodeni vrski ,od opstinata vo bg vo koja se vodi sestra mi, odnesov, no nekako ne sum siguren dali ke pomogne samo toa, po sto citam ovde razni varijanti, nekoi pisat deka minat (so brat,sestra ) nekoi pishat deka ne minat,
I jas odnesov udostvorenie od opstinata na bat mi i pa pak sum na dopolnitelna, Si chekam sto ke bide toa ama veke
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Candy i RRR123 presmesni ste,sigurno ke pominete prepiska vakov humor ne se odbiva...Da ne jadevte klovnovi za vecera ?
za prasanjata za intervju pojdi na 2304 strana gi imet
aj i ovde ce gi klajme i plus ipras. za intervjuto go imet i na app na googlepley https://play.google.com/store/apps/details?id=com.checkmyipnow.bgpassport&hl=en

1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН

-МОИТЕ БАБА И ДЕДО А И МОЈОТ ТАТКО СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.

2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД. (происход значи потекло)


3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА или НЕ (кажи вистнски како шо е)


4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА, МОЈОТ ТАТКО ? ИЛИ МОЈАТА МАЈКА


5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?

- Б'ЛГАРСКА.


6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?

- Б'ЛГАРСКА.


7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?

-МАКЕДОНСКО.


8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-ГРАД СОФИја.


9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.


10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.


11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ,

- штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ ЗА Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ И ТАКА ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

- Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН штЕ СТАНА И САМИ'Т АЗ.


12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РУМЕН РАДЕВ

13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ (ПРЕМИЕР)?

-БОЈКО БОРИСОВ


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.



ОВО ЈЕ ТЕКСТ – ПИТАЊА И ОДГОВОРИ ЗА ИНТЕРВЈУ КОЈИ МИ ДАО ПОСРЕДНИК


-ZASTO STE DOJDENI TUKA ????DA APLICIRAM ZA BLGARSKO GRAZDANSTVO

-KOI STE STO STE ????SE PREDSTAVUVAS IME PREZIME KAJ ZIVEEES SO STO SE ZANIMAVAS

-STO RABOTIS I STO IMAS ZAVRSENO OBRAZOVANIE

-DALI PATUVATE CESTO ZA BLGARIJA???ДА. РАБОТАМ ВО БУГАРИЈА ЗА БУГАРКСА ФИРМА..... DA AKO IMATE ODENO I KADE ZNAES TUKA MNOGU E HUBAVO BLGARIJA E EVROPEJSKA DRZAVA I MNOGU NI SE DOPAGA TUKA

DALI IMATE RODA(RODNINI) AKO IMATEDA AKO NE NE

DALI PLANIRATE DA ZIVEETE TUKA ????DA TUKA E PO STABILNO EVROPEJSKA DRZAVA E

SO KOI SREDSTVA BI ZIVEELE ???KE KAZETE NIE IMAME IMOT VO MAKEDONIJA BI GO PRODALE BI NASLE RABOTA TUKA

STO KE PROMENI BLGARSKIOT PASOS ZA VAS VO ZIVOTOT???MNOGU NESTA IZMISLETE SI I IVIE A EVE I OD MENE PA STE SE OSECAME KATO EVROPEJCI

KAK SE OSESTATE ILI STO STE PO PROIZHOD ILI KAKVA STE NARODNOST!!!!!!!!!!!!!!!!!!NAJBITNO PRASANJE OD SVE KE KAZETE BLGARI



Б'ЛГАРСКИ ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ
1 јануари - Нова година
3 март - Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско иго - национален празник
1 мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност
6 мај - Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија
24 мај - Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост
6 септември - Ден на С'единението
22 септември - Ден на Независимостта на Б'лгарија
1 ноември - Ден на народните будители - неприс'ствен за всички учебни заведенија
24 декември - Б'дни вечер
25 и 26 декември - Рождество Христово
Велики пет'к, Велика с'бота и Великден - неделја и понеделник, които в с'ответната година са определени за празнуването му

Интервјуто траеше 30 мин. Тој што ме интервјуираше пишуваше од збор до збор што кажував.
1. Се што знаеш за бугарската историја. (Прва втора трета држава, години кога траеле)
2. Бугарски цареви и владетели (Кан Аспарух, Борис 1, Самоил, Петар и Асен, Борис 3 )
3. Одбери еден и кажи повеќе за него. (Јас кажав за Самоил нешто повеќе по сејкавање)
4. Бугарски револуционери (Васил левски и некои македонски револуционери )
5. Бугарски писатели ( Ги кажав воглавно македонските просветители )
6. Дали знаеш некое нивно дело (Константин и Димитар Миладинов - Зборник на блгарски нардони песни. тоа ми текна во моментот)
7. Со кои земји граничи бугарија по земја.
8. Влез на Бугарија во НАТО и ЕУ. Датуми
9. систем на управување на бугарија, знаме, грб, прецедател
10. Државни празници во Бугарија.
11. Што си по народност, националност и гражданство.
Блгарска народност, Блгарска националност, Македонско гражданство.
12. Зошто сакаш да земиш државјанство.
13. Што ќе ти смени тебе државјанството.
14. Дали си бил во Бугарија, каде зошто. Опиши го местото со збор два.
15. Дали планираш да живееш во Бугарија
14. Дали знаеш кои ти се правата и задолженијата ако земиш државјанство
15. По што е позната Бугарија во светот
16. Како ќе придонесеш за развој на Бугарија и бугарското општество
17. Дали ќе ги браниш интересите на Бугарија дококлу биде побарано. (Ќе ги бранам интересите на Р.Бугарија на секој начин на кој ќе биде побарано од мене)


Eve nekoe novo prasanje od denesnoto intervju vo Bitola
Koja data vleze Bg vo eu
Nekoi poeti pisateli
Nekoi revolucioneri
Po sto e poznata Bg vo svetot
Kako ke pridoneses od koga ke zemes bg grazdanstvo za Bg
Koi ke bidat tvoite prava koga ke bides bg grazdanin
Ako imas rodnini koi se po ime i prez
Nekoi poeti
So koi zemji se granici Bg
Kakvo ureduvanje ima - parlamentarno
Koj e prersedatel premier i minister na pravosudie
Zname
Grb
Poznati istoriski bitki
научи напамет и биди pripremen so prasanjata pozz и so sreka
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Кој беше фиксниот телефон на кој се вртеше во амбасада да се праша за бројче? И што треба да им кажам?
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
I jas odnesov udostvorenie od opstinata na bat mi i pa pak sum na dopolnitelna, Si chekam sto ke bide toa ama veke
pisev nekolku pati a neznaeme dali e toa taka:mozno li e dokolku bratot/sestrata ima dokazan proizhod mine a dokolku go zemale pred 2012 pasosot i nemat poteklo ne minat posto mojot slucaj bratmi imase poteklo od 2013 i jas pominav
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
За која амбасада ти треба бројче?

Sent from my HUAWEI MLA-L11 using Tapatalk
БГ амбасада СК. Незнам точно каде те поврзува, но знам дека се јавував таму да прашам дали ми е произходот готов. Службата работи од 12 до 13ч, телефонот е фиксен. Сакам да се јавам да го дознаам бројот од преписката за да проверувам статус на интернет.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
pisev nekolku pati a neznaeme dali e toa taka:mozno li e dokolku bratot/sestrata ima dokazan proizhod mine a dokolku go zemale pred 2012 pasosot i nemat poteklo ne minat posto mojot slucaj bratmi imase poteklo od 2013 i jas pominav
Nema vrska toa, zavisi vo koj period ti go razgledale, vo odredeni periodi davaat na tie so braka I sestri, vo drugi periodi ne, vsusnost si pravat kako sakaat nikakov zakon ne gledaat, eve spored zakonot ako izvadis potvrda od klub si dokazal bugarski proishod, no sega I'm se vide deka so toa skoro site ke zemat drzavjanstvo I resia da ne go pocituvaat zakonot I ne davaat, dodeka pak spored zakonot na tie so braka I sestri ne I'm sleduva bugarsko drzavjanstvo, no razmislile I videle deka I niv ako ne I'm davaat kogo togas da mu davaat, I normalno povtorno I'm davaat, znaci ic ne si ja tupite glavata zosto nekomu davaat nekomu ne, odgovorot e si pravat kako ke odluci ministerot, a toj pravi kako ke mu reci partijata nikakov zakon ne pocituvaat
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
pisev nekolku pati a neznaeme dali e toa taka:mozno li e dokolku bratot/sestrata ima dokazan proizhod mine a dokolku go zemale pred 2012 pasosot i nemat poteklo ne minat posto mojot slucaj bratmi imase poteklo od 2013 i jas pominav
Каков документ за потекло однесе брат ти во 2013?
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
27
Поени од реакции
23
БГ амбасада СК. Незнам точно каде те поврзува, но знам дека се јавував таму да прашам дали ми е произходот готов. Службата работи од 12 до 13ч, телефонот е фиксен. Сакам да се јавам да го дознаам бројот од преписката за да проверувам статус на интернет.
Да беше бт ќе ти кажев, но за ск незнам.. види побарај на интернет тие тел. бројчина шо се можи ќе добиеш нешто... или пак некој од форумов ако знае ќе ти пише.. позз

Sent from my HUAWEI MLA-L11 using Tapatalk
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Фала многу, се јавив и ми дадоа Молба вх.номер и ПИН, па сега имам едно прашање.

Форматот се состои од 5 бројки и /година. По телефон службеничката ми кажа број/17 но кога го внесувам така ми дава липсват данни, ама кога ќе го сменам со број/2017 ми дава задолжителна проверка. Претпоставувам дека системот чита само формат од 4 бројки после кросот /201X?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Фала многу, се јавив и ми дадоа Молба вх.номер и ПИН, па сега имам едно прашање.

Форматот се состои од 5 бројки и /година. По телефон службеничката ми кажа број/17 но кога го внесувам така ми дава липсват данни, ама кога ќе го сменам со број/2017 ми дава задолжителна проверка. Претпоставувам дека системот чита само формат од 4 бројки после кросот /201X?
Уште не си во системот почекај недела две
и кај мене е со 5
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom