Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Ako imas moznost sto poblisku ne e



Koj ti e toj posrednik sto veze nema od zivotot za slikanje ti treba preveden i ligaliziran izvod ne veruvas odi vo Sofija slikaj se bez izvod preveden i legaliziran i pofali se na forumov deka ne ti trazele nikakov izvod
Za drugite gradovi kaj sto ste prijaveni na adresa neznam kako e mozebi i ne trazat izvod za Sofija treba
Треба веројатно за секаде баш читав на нивната страна на мвр.
За издаване на п'рви паспорт се представјат и:

- Документ за платена д'ржавна такса;

- Удостоверение за раждане, копие от което се прилага к'м зајавлението на лица до 18 г
http://dbds.mvr.bg/Administrativno_obslujvane/pasport.htm[DOUBLEPOST=1482267359][/DOUBLEPOST]
Ako imas moznost sto poblisku ne e



Koj ti e toj posrednik sto veze nema od zivotot za slikanje ti treba preveden i ligaliziran izvod ne veruvas odi vo Sofija slikaj se bez izvod preveden i legaliziran i pofali se na forumov deka ne ti trazele nikakov izvod
Za drugite gradovi kaj sto ste prijaveni na adresa neznam kako e mozebi i ne trazat izvod za Sofija treba
Треба веројатно за секаде баш шитав на нивната страна на мвр.
За издаване на п'рви паспорт се представјат и:

- Документ за платена д'ржавна такса;

- Удостоверение за раждане, копие от което се прилага к'м зајавлението на лица до 18 г
http://dbds.mvr.bg/Administrativno_obslujvane/pasport.htm
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Здраво. Преку бугарскиот културен клуб имав поднесено документи за произход. Произходот ми излезе и пред некој ден поднесов и за бг. државјанство. Со произходот излезе + и друг документ со кој ќе можам да поднесам за виза или лична карта (уште не знам за што е). Човекот што ми е посредник рече дека со тој документ можам да поднесам за лична карта во битолската амбасада. (Ме пријави во меѓувреме дека имам живеалиште на бугарска адреса заверено на нотар за рок од 2 години). Да напоменам само, дека немам уште бг. државјанство, а интервју ми закажаја 2018. Е сега ме интересира дали некој без да има бг државјанство, додека е чекањето за интервју има извадено таква лична карта/виза со која можеш да работиш во странство или таа ќе важи само во Бугарија????
 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Здраво. Преку бугарскиот културен клуб имав поднесено документи за произход. Произходот ми излезе и пред некој ден поднесов и за бг. државјанство. Со произходот излезе + и друг документ со кој ќе можам да поднесам за виза или лична карта (уште не знам за што е). Човекот што ми е посредник рече дека со тој документ можам да поднесам за лична карта во битолската амбасада. (Ме пријави во меѓувреме дека имам живеалиште на бугарска адреса заверено на нотар за рок од 2 години). Да напоменам само, дека немам уште бг. државјанство, а интервју ми закажаја 2018. Е сега ме интересира дали некој без да има бг државјанство, додека е чекањето за интервју има извадено таква лична карта/виза со која можеш да работиш во странство или таа ќе важи само во Бугарија????
Ke ti vazi samo za vo bg
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
13
Поени од реакции
24
Denes promena na statusite kaj mene i kaj sestra mi-Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. konecnooooooooooo :roker::roker::roker::roker::roker: Broevi 148**/2013 i 148**/2013 so dokumenti od vujko-na majka brat. Site da si docekate!!!!:aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Denes mi se smeni statusot od prieta molba so broj nesto nad 22 000 vo obrazuvana prepiska so broj nesto nad 12 000. Sega i dvata broevi li mi se potrebni?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Potpishan ukaz.Deneska proveriv.Od 2013 godina sum.Cekav za potpis skoro dva meseca.Od 28 oktomvri potocno.Brojce 122xx.So srekja na site i site da si docekate. :) :) :)
Moze nekoj da pishe vo inbox ili ovdeka da kaze kako odi rezervacijata.
Kade go kucas brojot nad toa imas rezerviraj tuka vlezi i popolni sto treba .
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Swat,ne menuvas konduri za drug model ili boja...menuvas vozacka dozvola!Podnesuvas baranje,prilagas fotokopija od tvojata MK dozvola,diploma za zavrseno osnovno ili sredno ucliiste prevedena na BG jazik i po opredelen rok,20 dena do mesec dozvolata ti e gotova i togas ja menuvas(ti ja zemaat MK a ti ja davaat BG) dozvola.
Дипломата за завршено основно или средно образование треба да биде освен преведена и нострифицирана во бугарското МОН.
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
Potpishan ukaz.Deneska proveriv.Od 2013 godina sum.Cekav za potpis skoro dva meseca.Od 28 oktomvri potocno.Brojce 122xx.So srekja na site i site da si docekate. :) :) :)
Moze nekoj da pishe vo inbox ili ovdeka da kaze kako odi rezervacijata.
Jel si mozda proveravao prosle nedelje, tad je dosta bilo potpisano ukaza, ili si tek sad? Cestitam :)
 
Член од
6 октомври 2016
Мислења
52
Поени од реакции
3
dali znaj nekoja dali ima guzvi vo sredec i dali treba nesto da se zakazi koga za da se vadi mticen broj[DOUBLEPOST=1482323496][/DOUBLEPOST]dali znaj nekoja dali ima guzvi vo sredec i dali treba nesto da se zakazi koga za da se vadi mticen broj
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
dali znaj nekoja dali ima guzvi vo sredec i dali treba nesto da se zakazi koga za da se vadi mticen broj[DOUBLEPOST=1482323496][/DOUBLEPOST]dali znaj nekoja dali ima guzvi vo sredec i dali treba nesto da se zakazi koga za da se vadi mticen broj
не треба закажување и во принцип нема гужви, јас два три пати што бев од сабајле, накај 9-10 часот немаше гужви, за попладне не знам ама мислам дека не е толку страшно за да треба закажување.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
18**/2016 сум и Интервју 09.11.2016 Ама за интервју чекав 10месеци. Иначе овој статус за колку време одприлика би требало да се смени ?!
Dechko a da go kopiras statusot i da postiras???? Celo vreme vikas "mi se smeni statusot" a ne kazuvas vo "sto ti se smenil". Vremeto sto si cekal za intervju nema vrska, ne vleguva vo vreme na obrabotka na tvojot predmet!!!! Od intervju se ceka barem 8-10 meseci za finalna. Ovde gledam site sfatija deka TI SI NA FINALNA, sto bas i ne e mozno sem ako po drug osnov baras drzavjanstvo. Zatoa i tolgav revolt deka si lazgo i seirdzija.
Pa sega bidi ljubezen i kopiraj go statusot i postiraj go, pa da vidime za sto stanuva zbor za da nema zabuni megu forumdziite !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom