Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
Здраво,

Не коментирав на темава но цело време ви ги пратев новите информации посебно од како почнав да чекам вице-претседателот да ми ја потпише декларацијата. Како и да е, во петокот и тоа се случи, потпишана е, заверена, све.

Е сега, видов дека за да си ја подигнам декларацијата треба да платам 50 лева, леџит..но посредникот ми бара 70 евра за да ми „најде адреса“. Погуглав и видов дека во законот за државјанство, член 93 алинеја 4 вели
„Б'лгарски граждани, живеешти в чужбина, които не са вписани в регист'ра на населението и не могат да посочат постојанен адрес в Република Б'лгарија, се вписват служебно в регист'ра на населението от рајон "Средец" на гр. Софија.“
а адресата е „гр. Софија, ул. „Леге” № 6“.
Па ме интересира дали сака да ми земе пари за нешто шо не треба да се зимат пари !?

П.С. Колку пари чини пасошот (по регуларна постапка, 1 месец) и кој се другите трошоци после подигањето на декларацијата.
Ви благодарам.
prijatele licna karta do 30 dena iznesuva 18 leva, do 3 dena = 36 leva , do 8 casa = 90 leva.
pasos do 30 dena iznesuva 40 leva, do 3 dena = 80 leva do 8 casa 200 leva.
A za adresata imas opcii moze da bide sluzbena lege 6 vo sofija no imas opcija i da si baras adresa kade ke ti odgovara na primer jas izbrav opstina blagoevgrad grad petric bidejki ziveam vo strumica i bilo sto da mi treba nemora da odam vo sofija. Toa e razlikata koga se bira adresa jas go zemav ukazot i posle bev na slikanje vo petric ne patuvav pak vo sofija i zavrsiv rabota za 10 minuti. pozdrav i seko e dobro na site
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Вака едно мислење од поупатените: Сакам да поднесам за бугарски пасош. Моите родители имаат бугарски пасоши од 2008 год. Дали има некоја олеснителност за мене или не? Се распрашав кај еден посредник ми рече 400 до 500 евра за 1 до 2 години дека ќе ми биде готов пасошот. Има ли шанси за нешто побрза процедура? И дали вреди да се брка работа преку бугарска амбасада во Скопје? Ако може некој да ми објасни ако сака и во ПП. Благодарам однапред.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Вака едно мислење од поупатените: Сакам да поднесам за бугарски пасош. Моите родители имаат бугарски пасоши од 2008 год. Дали има некоја олеснителност за мене или не? Се распрашав кај еден посредник ми рече 400 до 500 евра за 1 до 2 години дека ќе ми биде готов пасошот. Има ли шанси за нешто побрза процедура? И дали вреди да се брка работа преку бугарска амбасада во Скопје? Ако може некој да ми објасни ако сака и во ПП. Благодарам однапред.
Сигурнo дoбивaш сaмo дa не утнеш нaциoнaлнoст блгaрскa нa интрaвју. Не мoже пoбрзo мoрa целa прoцедурa дa пoминеш. Рaчунaј декa преку сoфијa закажувaaт зa мaрт 2018 интервју и минимум 18 месеци дo укaз и пaсoш. Преку амбасада мислaм јули август 2017 зaкaжувaaт aмa сo пoштaтa мoже дa се придoлжи некoј месец дoдекa стигне вo Сoфијa. Сo oвaa гужвa и плус oвaa кризa минимум 3 гoдини ке се чека. Мoј сoвет ти е без пoсрaдник преку амбасада
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Вака едно мислење од поупатените: Сакам да поднесам за бугарски пасош. Моите родители имаат бугарски пасоши од 2008 год. Дали има некоја олеснителност за мене или не? Се распрашав кај еден посредник ми рече 400 до 500 евра за 1 до 2 години дека ќе ми биде готов пасошот. Има ли шанси за нешто побрза процедура? И дали вреди да се брка работа преку бугарска амбасада во Скопје? Ако може некој да ми објасни ако сака и во ПП. Благодарам однапред.
Ubavo ti kaza bidejki 1 godina i poise ke cekas za termin za intervju plus posle intervju uste 1 godina i poise nema brza procedura a ako si bil maloleten koga tvoite roditeli zemale bg pasos treba da proveris vo opstinata kaj se prijaveni da nemas pa i ti drzavjanstvo pa za dzabe da cekas drzavjanstvo koga veke go imas za parite ako ti do pasos ne e golema suma sam da ja brkas rabotata ke treba da si sloboden so vreme i da mozes da patuvas a mozes i vo ambasada pak ke ti treba vreme.
Pozz
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Сигурнo дoбивaш сaмo дa не утнеш нaциoнaлнoст блгaрскa нa интрaвју. Не мoже пoбрзo мoрa целa прoцедурa дa пoминеш. Рaчунaј декa преку сoфијa закажувaaт зa мaрт 2018 интервју и минимум 18 месеци дo укaз и пaсoш. Преку амбасада мислaм јули август 2017 зaкaжувaaт aмa сo пoштaтa мoже дa се придoлжи некoј месец дoдекa стигне вo Сoфијa. Сo oвaa гужвa и плус oвaa кризa минимум 3 гoдини ке се чека. Мoј сoвет ти е без пoсрaдник преку амбасада
А произход може преку амбасада? Јас немам потекло па сакав со потврда од здружението ама потврда немам... таа се вади од Струмица па се оди во амбасада или како оди тоа, знае некој?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
[DOUBLEPOST=1479154115][/DOUBLEPOST]
70 до 100 евра е сам да средиш, пресметано и платено :)
taka e prijatele dokolku sam si trckas daleku e poeftino ama ako znaes na od koja do koja vrata treba da se odi... mene 500€ tocno me kostase[/quote]
Druze a moze da ni kazes kako izvadi sam koi se tie vrati da ne mora da plakame prevaranti posrednici
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
А произход може преку амбасада? Јас немам потекло па сакав со потврда од здружението ама потврда немам... таа се вади од Струмица па се оди во амбасада или како оди тоа, знае некој?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Мoже прoисхoд преку амбасада. Треба првo дoкумент
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
А документ немам за потекло, сакав со потврда од здружението. Како се вади таа?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Javi se vo MBP ili vo Strumica kaj Lazar se ke ti objasni. Vo princip ti trebaat izvodi na rodeni od tebe i izvodi na rodeni od tvoite roditeli, izvodi/umrenici od baba/dedo koi se rodeni pred 1920 godina i da bidat od mesto koe e pod bg vlast tie godini (pred 1920) + ke si platis se razbira
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Javi se vo MBP ili vo Strumica kaj Lazar se ke ti objasni. Vo princip ti trebaat izvodi na rodeni od tebe i izvodi na rodeni od tvoite roditeli, izvodi/umrenici od baba/dedo koi se rodeni pred 1920 godina i da bidat od mesto koe e pod bg vlast tie godini (pred 1920) + ke si platis se razbira
Ги обезбедив тие документи. Можеш да ми дадеш контакт од Лазар?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Ги обезбедив тие документи. Можеш да ми дадеш контакт од Лазар?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Nemam, jas ne sum so potvrda... na forumov negde imase nekoj postirano, ama kade ??? Prasaj , nekoj ke ti kaze[DOUBLEPOST=1479217784][/DOUBLEPOST]
Ги обезбедив тие документи. Можеш да ми дадеш контакт од Лазар?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Nemam, jas ne sum so potvrda... na forumov negde imase nekoj postirano, ama kade ??? Prasaj , nekoj ke ti kaze
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
цццц новинарска работа... насловот нема врска со текстот..... насловот е глобален за СИТЕ, а текстот за тие што гласале. е добро де нема да гласаме... кој сака гласа кој не немора, дали бил со македонско или бугарско или америчко државјанство... нема закон што ќе те натера да гласаш ако не сакаш.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
sto se odnesuva do mene "izbori idat a izbor nemame"rabotava ide na spasuvaj si go strumfot sto pobrgu.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
ima nesto novo za nas sto sme v procedura mislam so novive izbori nesto nekoj posrednik da vi kazal kako ke bide so nas pak li sporo ke se odviva procedurata?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom