Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Ko
Вашата преписка е вклјучена в Указ 84 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

денешна промена за мене и за сопругата

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
neka e so srejka a kolku vreme cekase za potpis i koe brojce si pozz[DOUBLEPOST=1472841461][/DOUBLEPOST]Ko
Вашата преписка е вклјучена в Указ 84 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

денешна промена за мене и за сопругата

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
neka e so srejka a kolku vreme cekase za potpis i koe brojce si pozz
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Pred nekoj saat pisuvav so goshe arsov i go prasav za prekratenite. Zborel so nekoj pratenik i demek mu rekol deka site prekrateni ke gi vrakjale vo procedura. Kolku e tocno ostanuva da vidime...
Kazuva li na koj nacin kje gi vrakaat ? Dali da podnesuvaat nesto ili sami kje gi vratat vo procedura, i koga ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
zdravo na site. vo izminatiov period gi citav vasite postovi i resiv da go spodelam so vas moeto iskustvo vo vrska so procedurata za dobivanje bugarski pasos.
Prvin da vi se izvinam za dolgiot tekst koj sleduva, no se nadevam deka barem na nekoj kje mu bide korisen.

Za pasos podnesov dokumenti 2011-2012, i od 2013 prepiskata mi bese na doplnitelna proverka. Pred 2-3 nedeli prepiskata mi bese prekratena i ostvariv komunikacija so lice vraboteno vo Ministerstvoto za Pravda na Bugarija. Vo prvicnite emailovi mi bese receno deka osven od baba dedo ili prababa pradedo, dokumenti koi dokazuvaat deka bile gragjani na Bugarija, drugi ne se vazat. No jas sepak se obidov da probam da podnesam dokumenti od vujko mi. Istoto go storiv no, vo megju vreme prepiskata mi ja prekinale na 1.10.2014 (dokumentite gi odnesov sredina na oktomvri 2014).
Sega posrednici a i liceto vraboteno vo ministerstvoto mi rekoa ako sakam da ja prodolzam postapkata treba da ja pocnam procedurata od novo, no sepak ni toa ne e sigurno deka pak kje dobijam drzavjanstvo.

eve nekolku od mailovite i odgovori na istite od vraboteniot vo ministerstvoto:
ПРВ ЕМАИЛ:

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––



Обр'штам се к'м Вас, ако бихте могли и искали да ми отговорите на моите вьпроси свьрзани с положението на преписка номер 6xxx/2012.


Именно, положението на преписката од "В дополнителна проверка" се преврна в "Преписката е прекратена".

Дали това означава че молбата ми е отхв'рлена или пак става вьпрос за нешто друго?

Појаснјавам че, аз имам доставено документи за наличие и сега дали тези документи не са били достат'чни или пак не са валидни... ?


Доколко Вие не бихте могли да отговорите или пак тези вьпроси не се в ваша јурисдикција, молја Ви да ми посочите к'де да се обьрна.



Одговор на ПРВ ЕМАИЛ:

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

От изв'ршената проверка в дирекција „Б'лгарско гражданство“ се установи, че в'з основа на подадена от Вас молба и приложените к'м неја документи е образувана преписка №6xxx/2012 г. за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход – чл. 15, т. 1 от Закона за б'лгарското гражданство.

След приклјучването на зад'лжителната с'гласувателна процедура,преписката е разгледана на заседание на С'вета по гражданството с протокол № 29от 2013 г., като е взето решение да б'де извадена за доп'лнителна проверка, в'в вр'зка с изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. В интернет страницата на Министерство на правос'дието е публикуван номер'т на преписката Ви на17.10.2013 г., като е описано, че следва да приложите доп'лнителни документи с'гласно горепосочената разпоредба.

Т'ј като в прод'лжение на една година от Ваша страна не са пост'пили доп'лнителни документи,преписката Ви е разгледана отново на заседание на С'вета по гражданството с протокол № 45А от01.10.2014 г. Докладвано е, че несапредставенидоп'лнителнидокументи, и след обс'ждане на С'вета по гражданството е взето решение преписката Ви да б'де прекратена, т'ј като не е изп'лнено изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.





Втор ЕМАИЛ:


Благодарја за подробнија отговор на предишнија емајл. С'жалјавам че ви отнемам времето, обаче ако бихте искали да ми отговорете / појасните следваштото:

В момента след като преписката ми е прек'сната, дали трјабва да поднасја нова молба за да ми б'де разгледана преписката отново ? (Појааснјавам че вече сам подал доп'лнителни документи след 1.10.2014 и те са приети).



ОДГОВОР НА ВТОР ЕМАИЛ:


В Закона за б'лгарското гражданство нјама ограниченија колко п'ти едно лице може да подава молба за придобиване на б'лгарско гражданство.

Ако имате желание можете подадете нова молба, в комплект с всички необходими документи, којато ште б'де разгледана в производство в'в вр'зка с б'лгарското гражданство.

Преписка № 6xxx/2012, којато е прекратена, не може да б'де разгледана повторно.


_______________________________________________________________________________
Mislam deka vo preiodot sto sleduva nema da ima promeni vo zakonot za izdavanje drzavjanstva, pa moj sovet na site vrateni na dop. proverka e da podnesat dokument bilo kakov najbrzo sto mozat i ednostavno da si ja probaat srekjata pred prepiskata da vi bide prekratena.

Bi sakal da prasam dali nekoj od vas vekje e vo mojata situacija i dali ima nekoi informacii za podnesuvanje nova molba (otpocnuvanje na procedura pak od pocetok).
Blagodaram na bilo kakov odgovor i izvinete uste 1 za dolgiot tekst koj e postiran
s0 srekja na site vie koi ocekuvate ili podnesuvate dok. za drzavjanstvo
Преписката штo е прекрaтенa не мoже дa биде врaтенa вo прoцедурa. Мoрa нaнoвo све . Oд гoре нaведенoтo нa членoт сo кoмуникaцијa сo министерството. Сaмo пoсредниците мaфтoсувaaт зa дa земaт пари.[DOUBLEPOST=1472852263][/DOUBLEPOST]
Преписката штo е прекрaтенa не мoже дa биде врaтенa вo прoцедурa. Мoрa нaнoвo све . Oд гoре нaведенoтo нa членoт сo кoмуникaцијa сo министерството. Сaмo пoсредниците мaфтoсувaaт зa дa земaт пари.
http://tml-consult.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=148:2014-11-03-06-52-27&catid=9&Itemid=134&lang=bg
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
3
25.03.2015 bev na intervju vo ambasada vo Bitola,pominav so dokument od na dedo mi sestra sveditelstvo od osnovno kade pisi deka e bugarka.do pred eden mesec bev na finalna proverka pa mi se smeni statusot..dopolnitelen dokument za poteklo a jas im dostaviv se na intervjuto..pisav samo zalba i sega cekam..dali ima nekoj vakvo slicno iskustvo da kazi
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Преписката штo е прекрaтенa не мoже дa биде врaтенa вo прoцедурa. Мoрa нaнoвo све . Oд гoре нaведенoтo нa членoт сo кoмуникaцијa сo министерството. Сaмo пoсредниците мaфтoсувaaт зa дa земaт пари.[DOUBLEPOST=1472852263][/DOUBLEPOST]
http://tml-consult.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=148:2014-11-03-06-52-27&catid=9&Itemid=134&lang=bg
Одговорот на министерството дека прекинатата постапка не може да се врати, е од пред две години, октомври 2014. Тогаш и не можело. Но, ако се донесе политичка одлука да се вратат, ќе се вратат. Како што со политичка одлука, од пред два месеца не ги прекинуваат тие кои дале декларација од клубовите, и со иста таква одлука ДАБЧ издава происход со истите декларации од БКК и МБП, иако законот се уште не е изгласан, ни после година дена од првото гласање. Друго прашање е дали ќе се донесе таква одлука,
тоа би значело поновно прегледување на неколку илјади молби, а тие не можат да се справат ни со тековните.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Postov e cisto za da znaete do kade se so 2015 potpisani ukazite..... Brojce nad 3560 vcera potpisan ukaz pozzzz do site.......
Od kade znaes?i koga ce bide slednoto potpisuvanje ?[DOUBLEPOST=1472899073][/DOUBLEPOST]
Postov e cisto za da znaete do kade se so 2015 potpisani ukazite..... Brojce nad 3560 vcera potpisan ukaz pozzzz do site.......
Od kade znaes?i koga ce bide slednoto potpisuvanje ?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
Decki brojceto e na sin mi vcera e potpisan ukazot teka da ne si nagagam ova go spodeliv kako informacija a ne rekla kazala.......[DOUBLEPOST=1472903310][/DOUBLEPOST]
јас сум 18** и уште чекам потпис така да не мора да значи....
Imas pravo ama na sin mi brojceto e nad 356o i e potpisano teka da ke bide i tvoeto.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom