Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Денес гледам ми се сменил статусот во По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Не знам кога точно се сменил, обично секојдневно проверувам на страната ама оваа недела оставив, оти август одмори се и имав слушнато дека послабо работеле во август ама еве денес видив дека се сменил статусот, инаку сум со воена книшка од прадедо, и број 56**/2015 со интервју во септември, колку време одприлика се чека за промена на овој статус и што статус доаѓа после овој ? Знае некој ?
 
Член од
6 август 2016
Мислења
7
Поени од реакции
1
Treba da odam da zakazam intervju idniot mesec,dali je podobro da nosam samo od dabč potvrda ili siti dokumenti na osnovu sto dobiv poteklo so potvrda od dabč
 
Член од
20 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво, се надевам дека можеби некој бил во ситуација како мојава или бар знае да ми одговори. Јас сега ќе почнувам со вадење бугарско државјанство меѓутоа ситуацијата е следната..

Мајка ми ми има Удостоверение од Културно-информативен центар на бугарското малцинство во Србија и она си има и српски и македонски документи, јас имам само македонски. Е сега јас сакам да почнам процедура за државјанство тука во Македонија, а од Бугарската амбасада ми кажаа дека со тоа Удостоверение да поднесам документи може само во Србија.

Бидејќи јас немам српски документи мислам дека во Србија не можам да почнам постапка, а до Бугарскава амбасада што е тоа едно као дуќанче за формулари што се издаваат тој човекот ми кажа дека требало извод од Србија на мајка ми па таму да се преведе и да се завери во Бугарска амбасада во Србија.
А нови информации што добив као наводно бугариве не ги признавале тие преведени документи освен ако не се преведени во Бугарија. Дали е тоа точно? И дали некој нешто знае во врска со ова или може да ми даде било каков совет? Ви благодарам многу!!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
na dopolnitelna sum 10 meseci eve cekam neznam dali ima mrdnato nesto od 2014 kaj tebe do kade e rabotata pozz[DOUBLEPOST=1470841034][/DOUBLEPOST]
na dopolnitelna sum 10 meseci eve cekam neznam dali ima mrdnato nesto od 2014 kaj tebe do kade e rabotata pozz[DOUBLEPOST=1470841097][/DOUBLEPOST]i sakam da prasam dali mozi ukazot mesto vo konzulat da se podigne direkno vo ministersvo na pravosudie pozz
со што документ си???инаку јас до НИГДЕКА за десет месеци имам интервју почнав наново постапка но посредникот ме советува нешто и за старата со молба,демек можело па да видиме со ГОСПОД НАПРЕД.поз..[DOUBLEPOST=1470953263][/DOUBLEPOST]
Дечки да ве прашам што прашуваат на интерју? Дали треба нешто посебно да се подготвам? ХЕЛПП :))
па како што сите кажуваат ТЕШКО било,прво пробуваат ПСИХИЧКИ да те толчат па после ФИЗИЧКИ,,,пример,,те врзувале на стол,ти истураат ладна вода,те пецкаат со струја и уште куп други гадни работи,,тешко се преживувало:);)
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
54
Добро Утроо !!!
Среќна Вест - ја разрешиле директорката за бг државјанства кој го направи целиот овој застој !!!
Новоста е ќе добиеме -
за сите ние од 2013 година ...
што сме на финална после одморите или до средината на септември !!!!
Надежта последна умираа ❤❤❤
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Добро Утроо !!!
Среќна Вест - ја разрешиле директорката за бг државјанства кој го направи целиот овој застој !!!
Новоста е ќе добиеме -
за сите ние од 2013 година ...
што сме на финална после одморите или до средината на септември !!!!
Надежта последна умираа ❤❤❤
Ako e tocna odlichna vest bravo!!
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Добро Утроо !!!
Среќна Вест - ја разрешиле директорката за бг државјанства кој го направи целиот овој застој !!!
Новоста е ќе добиеме -
за сите ние од 2013 година ...
што сме на финална после одморите или до средината на септември !!!!
Надежта последна умираа ❤❤❤
Oд кaде е информацијатa?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Добро Утроо !!!
Среќна Вест - ја разрешиле директорката за бг државјанства кој го направи целиот овој застој !!!
Новоста е ќе добиеме -
за сите ние од 2013 година ...
што сме на финална после одморите или до средината на септември !!!!
Надежта последна умираа ❤❤❤
Daj boze da e taka bratu gospo neka te slusni pozz
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Добро Утроо !!!
Среќна Вест - ја разрешиле директорката за бг државјанства кој го направи целиот овој застој !!!
Новоста е ќе добиеме -
за сите ние од 2013 година ...
што сме на финална после одморите или до средината на септември !!!!
Надежта последна умираа ❤❤❤
Super vest! Sto velis za site na finalna, mislis so BKKS ili so vujkovci, bratucedi i sl?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Денес гледам ми се сменил статусот во По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Не знам кога точно се сменил, обично секојдневно проверувам на страната ама оваа недела оставив, оти август одмори се и имав слушнато дека послабо работеле во август ама еве денес видив дека се сменил статусот, инаку сум со воена книшка од прадедо, и број 56**/2015 со интервју во септември, колку време одприлика се чека за промена на овој статус и што статус доаѓа после овој ? Знае некој ?
Koj statusi ti bea prethodno,deka ova epten brzo,sofija ili ambasada si? i so sto dokumenti?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom