Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
66
Друже кaкo си извaдил прoизхoд oд ДАБЧ сo дoкументите штo си ги нaбрoјaл или сaмo сo деклaрaцијa?? Сите тие дoкументи си ги oднел вo МП пред дa те врaтaт нa дoпoлнителнa прoверкa или пoсле тoa?? ВO СOФИЈА НА ШАЛТЕР ЌЕ ТИ ДАДАТ ИНФOРМАЦИЈА ДАЛИ ДOПOЛНИТЕЛНИТЕ ДOКУМЕНТИ ТИ СЕ УРЕДНO ПРИМЕНИ OД НИВНА СТРАНА!! Јaс тaкa нaпрaвив прaшaв и ми кaжaa дa вo твoјaтa препискa се зaведени дoпoлнителните дoкументи!! Или пиши мaил кaде кoнкретнo ќе прaшaш дaли ти се зaведени дoпoлнителните или директнo вo Сoфијa!! Другa oпцијa немa.. Пoздрaв
Извини што одговарам касније на поруку, нисам могао раније. Мој бивши посредник ми је извадио произход 2013., али на произходу није писало по ком основу је исти издат, зато сам сада на дополнително. Ја сам му тада дао очев извод из матичне књиге рођених где су се његови родитељи изјаснили као народност бугарска. За декларацију се не сећам, мада мислим да сам дао неку "изјаву" да се осећам бугарином. Све ове набројане документе сам однео оног тренутка када сам добио поруку преко протокола да имам рок до којег треба да поднесем додатне документе којим доказујем своје бугарско порекло. Значи, однео сам у року од тренутка кад сам сазнао за то.

У међувремену сам добио нови одговор из МП:
"Здравејте,

Изпратените от Вас доп'лнителни документи са получени в дирекција „Б'лгарско гражданство“.
Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП.
Повторното разглеждане на преписки, извадени за доп'лнителна проверка, се изв'ршва по определена последователност.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“
Министерство на правос'дието."

Према овом одговору могу да закључим да су примили моја допунска документа. Да ли се слажеш?
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Извини што одговарам касније на поруку, нисам могао раније. Мој бивши посредник ми је извадио произход 2013., али на произходу није писало по ком основу је исти издат, зато сам сада на дополнително. Ја сам му тада дао очев извод из матичне књиге рођених где су се његови родитељи изјаснили као народност бугарска. За декларацију се не сећам, мада мислим да сам дао неку "изјаву" да се осећам бугарином. Све ове набројане документе сам однео оног тренутка када сам добио поруку преко протокола да имам рок до којег треба да поднесем додатне документе којим доказујем своје бугарско порекло. Значи, однео сам у року од тренутка кад сам сазнао за то.

У међувремену сам добио нови одговор из МП:
"Здравејте,

Изпратените от Вас доп'лнителни документи са получени в дирекција „Б'лгарско гражданство“.
Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП.
Повторното разглеждане на преписки, извадени за доп'лнителна проверка, се изв'ршва по определена последователност.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“
Министерство на правос'дието."

Према овом одговору могу да закључим да су примили моја допунска документа. Да ли се слажеш?
Ovo je automatska poruka koja se prosledjuje svima kada postave to pitanje. Kada dodjes na red bice ti razgledana prepiska, kratko. Medjutim, cudi me da jos nisi dobio ni status finalni pregled...ja sam isto sa proizhodom od 2013.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
E taka, mnogu ubavo, Uk ja napusti EU, znaci pasosov vekje ic ne go ni cekam, jas sakav da idam tamu, vo germanija da brisam lajna, NE FALA!!!!!. Ova e katastrofa :mad::mad::mad:(n)(n)(n)
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
198
Поени од реакции
143
E taka, mnogu ubavo, Uk ja napusti EU, znaci pasosov vekje ic ne go ni cekam, jas sakav da idam tamu, vo germanija da brisam lajna, NE FALA!!!!!. Ova e katastrofa :mad::mad::mad:(n)(n)(n)
еве ти радосна вест имаш фора 2години да си го земиш и да заминиш за да се снајдиш таму

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
еве ти радосна вест имаш фора 2години да си го земиш и да заминиш за да се снајдиш таму

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
A obavezno od kaj ovaa info, i tie sto se tamu so bg pasos, a nemaat britansko drzavjanstvo, kje im dadat klocite, oni zatoa i izlegoa, ne gi sakaat strancite, site kje gi izbrkaat, sakaat cista nacija, Englezi samo.
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
34
Мамата. Кај може да го прекинам процесот за пасош. Сега со излезот на Англија, уште да ме зезаат бугарине. За кај ќе ми е сега нивниот пасош? Сега да ми платат не го зимам. Марш у три лепе !!!
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
198
Поени од реакции
143
Мамата. Кај може да го прекинам процесот за пасош. Сега со излезот на Англија, уште да ме зезаат бугарине. За кај ќе ми е сега нивниот пасош? Сега да ми платат не го зимам. Марш у три лепе !!!
јас да ти кажам сум да излези и после че му ја мислиме хехе

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Ѕвонев денес во амбасада да прашам кога би требало да им стигне диломатската пошта и ми се испонашаа ептен арогантно, тоа мене не требало да ме интересира кога стигнела, ќе стигнела. И ги прашувам за да знам што да правам да не одам за џабе во Софија а да е пратено веќе тука и ми вика како сакаш можеш да си идеш и во Софија, ако не ѕвони наредната недела среда, четврток може ќе има нешто. Некултура на ниво.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
198
Поени од реакции
143
Ѕвонев денес во амбасада да прашам кога би требало да им стигне диломатската пошта и ми се испонашаа ептен арогантно, тоа мене не требало да ме интересира кога стигнела, ќе стигнела. И ги прашувам за да знам што да правам да не одам за џабе во Софија а да е пратено веќе тука и ми вика како сакаш можеш да си идеш и во Софија, ако не ѕвони наредната недела среда, четврток може ќе има нешто. Некултура на ниво.
а кога имале бугарине култура?

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Мамата. Кај може да го прекинам процесот за пасош. Сега со излезот на Англија, уште да ме зезаат бугарине. За кај ќе ми е сега нивниот пасош? Сега да ми платат не го зимам. Марш у три лепе !!!
Сега со пасошот нивни можам само газов да си го избришам, Германија е преплавена со Сиријци и Авганистанци, скоро 2 милиона влегоа, за 5-10 години, тие ќе станат 20 милиона ако не и повеќе, Германија нема да се живее, имам пријателка таму и многу е загрижена, вика што ќе праиме како ќе живееме со племињава, силуваат по улици, убиваат, што не праат, Албанците за нив се цвечќи, за мирисање.
англиски знам ко мајчин, колку толку ќе работев некоја поасална работа, сеа Германија можам да се сликам само, да бришам :гомце::гомце::гомце: по улици, НЕ ФАЛА!
Трагедија ме снајде, денес значи ептен ми го засраа животов. :mad:(n):facepalm::yid:
 
C

CrazyCounter

Гостин
sto pravime sega bugarskiot pasos vi trebase za vo anglija da ve stavat upraviteli na firmi .... poveketo makedonci vo anglija rabotat vo peralni osven onie sto se so visoko obrazovanie pa anglija ili germanija ne im pravi razlika! Germanija si e germanija nee voopsto naivna drzava najmalku nejziniot narod, napravija greska i sega po sekoja cena se trudat da ja ispravat i ke ja ispravat germanija e vele sila vo evropa ne i berete gajle.
Za site sto nesakate da gi brisete gom*ata vo germanija, ostavete ima nekoj sto ke gi brise ..
A i ne razbrav od kade informacija deka so bugarski pasos nema da mozes da rabotis vo anglija ima li nekoj da go potvrdi toa ?
Pozdrav i sekoe dobro
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
66
Imam utisak da si malo zakomplikovao stvari. Uopste nema potrebe za tolikim dokumentima. Ok lepo je imati, ali trebao si da izaberes jedan ili dva dokumenta kojima najbolje dokazujes tvoje bugarsko poreklo. Drugo, sve se u ministarstvu predaje u originalu. Cak i vojne knjizice ako su na bugarskom jeziku predajes knjizicu pa ti vracaju kada podizes ukaz. Kopije iako su overene nisu sigurne. Trece, iz aviona se vidi da prema dokumentima koje posedujes dobijas drzavljanstvo sto posto. Cetvrto, to sto ti se od status izvadena za dop proverka promenilo u finalni pregled pa ponovo u dop proverka je greska kod njih u sistemu. Kasnije su ispravili, a to sto ti po novom pise da treba da odneses dok da dokazes poreklo je isto kao i predhodni status samo preforumulisano, tj detaljnije objasnjeno zasto si izvaden za dop proveru i sta treba da nosis. Prema mojoj porceni ne treba da nosis nista, vec da sacekas da ti se promeni status u finalni pregled. Ako nema nista od toga, onda nista ti ne preostaje nego put pod noge i pravac Sofija MP. Eto, cisto radi informacije, ja sam kao dopunsku dokumentaciju odneo izvod od oca i dede preved i legaliziran i uverenje iz opstine Bosilegrad da se u maticnoj knjizi vodi da su bugarske nacionalnosti. Na osnovu tih dokumenanta mi se promenio status da cekam potpis od viceprezidenta, tj. da mi je odobreno drz. Srecno![DOUBLEPOST=1466352531][/DOUBLEPOST]

Надам се да га нисам баш закомпликовао. Циљ ми је био да осигурам порекло, али сам можда мало и претерао:) Мада, од свих докумената које сам предао, само у дединој копији југословенске армије војној књижици пише народност бугарска и време служења у бугарској војсци; копији очевог извода рођених где су се његови родитељи изјаснили народност бугарска, оригинал прадедина крштеница из бугарске цркве, дакле на бугарском језику, стар документ; оригинал уверења, тј. препис из матичне књиге рођених за оца где се потврђује да су се његови родитељи изјаснили народност бугарска. Значи, предао сам 4 документа којом доказујем бугарско порекло, 2 копије и 2 оригинала, остала 2 су само у сврси повезивања са мном.

Прича се да је боље послати оригинале, нарочито стара документа, и то посебно бугарска, али ја сам само предао прадедину крстеницу из бугарске цркве. Можда сам требао и војну књижицу и остале изводе, али ето.

И ја мислим да имам све услове за бугарско држављанство.

Добио сам нови одговор из МП у вези са питањем да ли су примили моја допунска документа:

"Здравејте,

Изпратените от Вас доп'лнителни документи са получени в дирекција „Б'лгарско гражданство“.
Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП.
Повторното разглеждане на преписки, извадени за доп'лнителна проверка, се изв'ршва по определена последователност.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“
Министерство на правос'дието."

Колико видим, примили су моју молбу и допунску документацију, сада остаје само да чекам промену статуса.

Хвала теби и осталима на одговору, чујемо се поново преко форума или личних порука.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Дали има инфо некој за прекратените од 2013 со потврда од кај Лазар Младенов, што со нив ова е крај или има некоја можност за жалби или дополнување, каде е Лазар сега да кажи јавно, нели минеше со неговото удостоверение,а до денес нема таков што поминал со потврда од бккс.
 
C

CrazyCounter

Гостин
Дали има инфо некој за прекратените од 2013 со потврда од кај Лазар Младенов, што со нив ова е крај или има некоја можност за жалби или дополнување, каде е Лазар сега да кажи јавно, нели минеше со неговото удостоверение,а до денес нема таков што поминал со потврда од бккс.
vcera bev vo sofija da go podignam ukazot, imase nekolku posrednici i zboruvaa na taa tema deka mnogu od 2013 se prekratani , raspravaa deka se pravele golemi napori za povtorna reaktivacija na istite !
Isto taka vnimavajte na posrednicite imase i mnogu na koi ukazite im bile izlezeni uste pred 3/4/5 meseci a posrednicite nisto ne gi informirale pa na svoja raka se obratile vo sofija vo MP i doznavaat deka ukazite im se potpisani !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom