Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 октомври 2015
Мислења
10
Поени од реакции
49
Сигурно се тркалаш од среќа , се најдобро и па и на наша глава:))), мн ме интересира братучедот со којшто се поврза на кој основ има добиено??? Дали само со декларација во ДАБЧ??? Позз
Братучедот ми има пасош уште пред дестина години, тогаш по друг терк и други процедури.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Decki kolku kosta zemanjeto na pasosot po redovna a kolku po brza postapka?

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
I jas eve prasuvam da mi kazat kako barale vo Veliko Trnovo za vojnik da se najde, no nikoj ne mi odgovara veke 2 dena
Eve sto mi pisaa Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че за издирване на исканата информација относно службата на Вашија родственик в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;

АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.

Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ
 
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Добро а не ми е јасно, ако не ти е добар доказот за потекло, веднаш ли те прекинуваат? Нели има Дополнителна проверка период, во којшто можеш да си однесеш + докази? За 2 дена се постираа веќе 2 случаи кај што ги прекинувале луѓево со пораката дека нема податоци за таков бугарин...


Dvladev-i jas velam toa da te vratat na dopolnitelna kako prethodno da odneses dopolnitelni dokumenti za poteklo blgarin... vaka odma prekratuvaat, srce nadevam e nekoja greska pozzz do site i srekno uspesno kon patot na slobodata ;-)

Милош од кое здружение имаш земено потврда? Дали е можно само јас да сум од Македонско Бугарско Пријателство? xD
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Uverenje od opstina Bosilegrad da u maticna knjiga pise da su mi baba i deda bugarske nacionalnosti i njihovi izvodi.[DOUBLEPOST=1463514343][/DOUBLEPOST]
Uverenje od opstina Bosilegrad da u maticna knjiga pise da su mi baba i deda bugarske nacionalnosti i njihovi izvodi.
Druze a vo izvodite na baba ti i dedo ti pisuvase nacionalnost "bugari" ili samo vo uverenjeto???
 
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Na moj drugar so podneseni dokumenti od chichko, brat na tatkomu, mu pishuva Prrpiskata e prekratena Njama danni za vashodjasht blgarin. Dali ova znachi deka ne pominuvaat vo pravosadie. Br.56**/2013

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk

Istata situacija kako mojata,samo sto jas sum do vujko-brat na majka mi,Evzija prasaj go drugar ti preku koj posrednik e i dali ima potvrda od BKKS Strumica i od koja godina mue potvrdata ...
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
Da spodelam iskustvo.
Bev vo Sofija da go podignam drzavjanstvoto,i po proklet narod od bg ne sum videl do sega, ne tretiraat kako stoki, pocnuvaat so rab od 09;30 do 12h pa imaat pauza od 1,5h i narodot dreme li dreme, pa na kraj izleze zandarmeriata za da kaze deka poveke nema da se primaat stranki a bea primeni petorica do togas, pa stotina luge bea primorani pak da se vrakjaat nazad a imase nekoi sto cekaa nekolku dena po red i pak ne zavrsile rab.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Zoki kako sto kazav i jas sum preku ambasadata u Sk.Vo noemvri/2015 bev na intervju i mi kazaa da se javam vo mart za brojot na prepiskata.Citajki tuka na forumov najdov deka nekoja devojka bila kako mene vo noemvri na intervju i vekje vo februari i go kazale brojot na prepiskata.I jas se javiv vednas(februari) i mi dadoa broj na prepiska so pin.Mi bese cudno zosto vednas i pin zatoa sto na sajtot na Min.na Pravosdie vo menito za proverka za onie koi se po"konsulski pat" se vpisuva brojot na prepiskata vo dolnata "grafa"i bez pin.Znaci jas imam i broj na prepiska i pin.Koga ke gi vnesam vo gornite "grafi"dobivam info:Образувана преписка N:XXX/2016/22.01.2016 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.Ovoj broj sto go dobivam pri proverka se razlikuva od brojot so pinot koj go koristam za proverka.Mozebi so mene e takov slucaj zatoa sto sum jas od famoznata 2012 i bev prekraten vo maj/2015 i vednas so nov dokument od dedo mi izvadiv duplikat proizhod i zapocnav nova procedura.Brojot od prviot protokol od 2012 sluzbenickata go vnese vo mojata nova molba so naznaka deka po vtor pat apliciram.Vo megjuvreme zedov i LK za postojano prebivanje vo R.Bugarija so EGN.Toa e Zoki mojata prikaska...

Mnogu jasno ova se kazuva Образувана преписка N:XXX/2016/22.01.2016 г.
ti si zaveden vo sistemot 22.01.2016 godina znaci ti si od 2016 godina treba da gi pregledaat site od 2015 pa po nekoj red da dojdat do 2016 ama ima milion slucai deka ne odat po red koj kako ce go strefi .....I nema veze koga si se javil vo ambasada vazno e koga te oni zaposale vo kompjuterot vo Sofija ...t.e kolku brzo stignala diplomatska posta
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Da spodelam iskustvo.
Bev vo Sofija da go podignam drzavjanstvoto,i po proklet narod od bg ne sum videl do sega, ne tretiraat kako stoki, pocnuvaat so rab od 09;30 do 12h pa imaat pauza od 1,5h i narodot dreme li dreme, pa na kraj izleze zandarmeriata za da kaze deka poveke nema da se primaat stranki a bea primeni petorica do togas, pa stotina luge bea primorani pak da se vrakjaat nazad a imase nekoi sto cekaa nekolku dena po red i pak ne zavrsile rab.
Abe bratce ne se odsega takvi tuku ajde uste malce ce gi trpime posle turimu pepel

Sent from my MI 4LTE
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Da spodelam iskustvo.
Bev vo Sofija da go podignam drzavjanstvoto,i po proklet narod od bg ne sum videl do sega, ne tretiraat kako stoki, pocnuvaat so rab od 09;30 do 12h pa imaat pauza od 1,5h i narodot dreme li dreme, pa na kraj izleze zandarmeriata za da kaze deka poveke nema da se primaat stranki a bea primeni petorica do togas, pa stotina luge bea primorani pak da se vrakjaat nazad a imase nekoi sto cekaa nekolku dena po red i pak ne zavrsile rab.
Ah tie slatki maki :D
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Da spodelam iskustvo.
Bev vo Sofija da go podignam drzavjanstvoto,i po proklet narod od bg ne sum videl do sega, ne tretiraat kako stoki, pocnuvaat so rab od 09;30 do 12h pa imaat pauza od 1,5h i narodot dreme li dreme, pa na kraj izleze zandarmeriata za da kaze deka poveke nema da se primaat stranki a bea primeni petorica do togas, pa stotina luge bea primorani pak da se vrakjaat nazad a imase nekoi sto cekaa nekolku dena po red i pak ne zavrsile rab.
Зато јас од 5 сабајле чекав таму и мрзнев ко куче. Ама си завршив работа.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Istata situacija kako mojata,samo sto jas sum do vujko-brat na majka mi,Evzija prasaj go drugar ti preku koj posrednik e i dali ima potvrda od BKKS Strumica i od koja godina mue potvrdata ...
И тебе те имаат вака прекратено? Дали си со нова потврда или со стара? Ако си со нова, а те прекратиле со документ од вујко, дефинитивно надежта за поминување само со потврда, полека но сигурно гасне....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom