Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
20
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

И кај мене се сменил статусот, јас сум со број 27ХХ/2015, колку време треба да се чека после овој статус за нареден?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

И кај мене се сменил статусот, јас сум со број 27ХХ/2015, колку време треба да се чека после овој статус за нареден?
А кој месец си бил на интервју?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Еве издвоив некои твои мислења на Темата Бугарски пасош.
Чисто да видат луѓево колку можат да ти веруваат и колку држат вода твоите информации.
Такви ко тебе има и други шо дремат тука на форумов. Ти и таквите сте лешови. Големи. Поголеми и од оние во The Walking Dead.
Поздрав
Daj malku pripazi na izrazuvanjeto. Ako imas problem so toa ovde ne e mestoto da gi lecis svoite frustracii. Jas samo spodeliv informacija,a ako na tebe ne ti se dopaga slobodno mozes da ja ignoriras. A za drugite sto me prasavte da vi odgovoram deka deklaracijata sto ja prilozi bese od septemvri mesec koga zaedno so deklaracijata go davaa i onoj vtor list so statistikata. Direktno sam ja nosese deklaracijata vo sofija. Togas mu rekle deka e dovolno toa no eve ispadna deka ne e.[DOUBLEPOST=1460828552][/DOUBLEPOST]
Еве издвоив некои твои мислења на Темата Бугарски пасош.
Чисто да видат луѓево колку можат да ти веруваат и колку држат вода твоите информации.
Такви ко тебе има и други шо дремат тука на форумов. Ти и таквите сте лешови. Големи. Поголеми и од оние во The Walking Dead.
Поздрав
Daj malku pripazi na izrazuvanjeto. Ako imas problem so toa ovde ne e mestoto da gi lecis svoite frustracii. Jas samo spodeliv informacija,a ako na tebe ne ti se dopaga slobodno mozes da ja ignoriras. A za drugite sto me prasavte da vi odgovoram deka deklaracijata sto ja prilozi bese od septemvri mesec koga zaedno so deklaracijata go davaa i onoj vtor list so statistikata. Direktno sam ja nosese deklaracijata vo sofija. Togas mu rekle deka e dovolno toa no eve ispadna deka ne e.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Daj malku pripazi na izrazuvanjeto. Ako imas problem so toa ovde ne e mestoto da gi lecis svoite frustracii. Jas samo spodeliv informacija,a ako na tebe ne ti se dopaga slobodno mozes da ja ignoriras. A za drugite sto me prasavte da vi odgovoram deka deklaracijata sto ja prilozi bese od septemvri mesec koga zaedno so deklaracijata go davaa i onoj vtor list so statistikata. Direktno sam ja nosese deklaracijata vo sofija. Togas mu rekle deka e dovolno toa no eve ispadna deka ne e.[DOUBLEPOST=1460828552][/DOUBLEPOST]
Daj malku pripazi na izrazuvanjeto. Ako imas problem so toa ovde ne e mestoto da gi lecis svoite frustracii. Jas samo spodeliv informacija,a ako na tebe ne ti se dopaga slobodno mozes da ja ignoriras. A za drugite sto me prasavte da vi odgovoram deka deklaracijata sto ja prilozi bese od septemvri mesec koga zaedno so deklaracijata go davaa i onoj vtor list so statistikata. Direktno sam ja nosese deklaracijata vo sofija. Togas mu rekle deka e dovolno toa no eve ispadna deka ne e.
А кога по прв пат земал произход? Тогаш во септември?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
А кога по прв пат земал произход? Тогаш во септември?
On imase star proishod koga davaa so izjava zaverena na notar. Bese vraten na dopolnitelna proverka. Odnese vo septemvri 2015 ta potvrda od kaj lazar mladenov so statistika. Bese vraten vo redovna procedura i posle prekraten.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
On imase star proishod koga davaa so izjava zaverena na notar. Bese vraten na dopolnitelna proverka. Odnese vo septemvri 2015 ta potvrda od kaj lazar mladenov so statistika. Bese vraten vo redovna procedura i posle prekraten.
А кај ја однесе? Во министерство или во ДАБЧ?[DOUBLEPOST=1460829798][/DOUBLEPOST]
On imase star proishod koga davaa so izjava zaverena na notar. Bese vraten na dopolnitelna proverka. Odnese vo septemvri 2015 ta potvrda od kaj lazar mladenov so statistika. Bese vraten vo redovna procedura i posle prekraten.
А кај ја однесе? Во министерство или во ДАБЧ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Швајцарија ќе ги отстрани од 1 јуни оваа година сите ограничувања на пазарот на труд за романските и бугарските граѓани.

Тоа го соопшти Медиафакс, цитирана од агенциите. И прецизира дека мерки за ограничување на имиграцијата може да бидат наметнати само при прилив на имигранти од двете страни.



Декретот, одобрен денеска од Владата на Швајцарија, предвидува слободен пристап до пазарот на трудот за романски и бугарски граѓани од 1 јуни 2016 година Швајцарија ги продолжи во 2014 година владините мерки за граѓаните од двете земји, кои истекуваат на 31 мај 2016 година

“Во случај имиграцијата од Бугарија и Романија го надмине со 10 проценти просекот за последните три години, на 1 јуни 2017 година или најдоцна на 1 јуни 2018 година, Советот на федерацијата ќе може да воведе нови ограничувања на внатрешниот пазар на трудот валидни до 31 мај 2019 година “, прецизира владата во Берн, пренесе Стандард њуз.

Во моментот бројот на романските и бугарските имигранти во Швајцарија е прилично мал,
tocno e go doznav vcera vo sofija
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
4
Откако ќе го поминиш интервјуто излегува бројчето шо е за следење на интернет???,ако имаш бројче значи си бил на интервју или не како е знае некој точно??
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
епа браќа конечно закажав интервју,,,ГУЖВА имаше голема,имаше 300 души,,од тоа што го видов во голем број македонци,албанци,косовари,и некој србин,,посредниците што ги сретнав таму велат ИМА АПЛИКАНТИ повече од претходните години, ((што кажува колку е ружна ситуацијата ТУК)) имаше луге од дете мало до 60 год човек,службениците беа доста услужливи и професионални така да убаво пројдов без малтретирање,интервјуто ми е за 14 месеци,и како што ми кажаа толку се чека за интервју поради што во денот се поднесуваат по 300 апликанти а постигнуваат да обработаат само 50 души...поздрав на всички и среќно
 

Attachments

Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
епа браќа конечно закажав интервју,,,ГУЖВА имаше голема,имаше 300 души,,од тоа што го видов во голем број македонци,албанци,косовари,и некој србин,,посредниците што ги сретнав таму велат ИМА АПЛИКАНТИ повече од претходните години, ((што кажува колку е ружна ситуацијата ТУК)) имаше луге од дете мало до 60 год човек,службениците беа доста услужливи и професионални така да убаво пројдов без малтретирање,интервјуто ми е за 14 месеци,и како што ми кажаа толку се чека за интервју поради што во денот се поднесуваат по 300 апликанти а постигнуваат да обработаат само 50 души...поздрав на всички и среќно
Cestito pepi:) ukrainci,moldavci,rusi imase li,po sto vikaat od niv bila guzvata
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom