Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Сакам да кажам дека и они имаат грешки во нивните статистики. Во селото и сите околни села од каде се нејзините предци немало немало ниту еден арнаут. Ова го тврди нејзиниот дедо кој ома 88 години и вика дека арнаути и ден денес нема во тоа село и околината. И јас сум бил таму во тоа село живеат три фамилии, а сите знаеме дека арнаути не напуштат така лесно селски куќи. Па погледнете ги имињата на селата во западниот дел и ќе се уверите, камењане, боговиње, неготино, мала речица итн и ќе стане јасно кој живеел таму
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Сакам да кажам дека и они имаат грешки во нивните статистики. Во селото и сите околни села од каде се нејзините предци немало немало ниту еден арнаут. Ова го тврди нејзиниот дедо кој ома 88 години и вика дека арнаути и ден денес нема во тоа село и околината. И јас сум бил таму во тоа село живеат три фамилии, а сите знаеме дека арнаути не напуштат така лесно селски куќи. Па погледнете ги имињата на селата во западниот дел и ќе се уверите, камењане, боговиње, неготино, мала речица итн и ќе стане јасно кој живеел таму
А бе јасно е тоа. Ама службеник ко службеник. Не се замара со такви работи[DOUBLEPOST=1460887922][/DOUBLEPOST]
Сакам да кажам дека и они имаат грешки во нивните статистики. Во селото и сите околни села од каде се нејзините предци немало немало ниту еден арнаут. Ова го тврди нејзиниот дедо кој ома 88 години и вика дека арнаути и ден денес нема во тоа село и околината. И јас сум бил таму во тоа село живеат три фамилии, а сите знаеме дека арнаути не напуштат така лесно селски куќи. Па погледнете ги имињата на селата во западниот дел и ќе се уверите, камењане, боговиње, неготино, мала речица итн и ќе стане јасно кој живеел таму
А бе јасно е тоа. Ама службеник ко службеник. Не се замара со такви работи
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
С декларација доказваш, че си б'лгарин
http://dnes.dir.bg/news.php?id=20052971
http://www.cross.bg/proizhod-dokymenti-grazhdanstvo-1482617.html#axzz3p0CcNmpD
http://bnr.bg/ru/post/100608171
http://bnr.bg/post/100602989/obmisla-se-uskoravane-na-procedurite-za-davane-na-balgarsko-grajdanstvo
http://www.eurochicago.com/2015/09/hristo-ivanov-bg-grazhdanstvo/

Deklaracijata sto se spomnuva e potvrdata koja sto se dobiva od BK Strumica ili od Bitolskite (reon) zdruzenie kancelarii niz MK. Dokolku, od x pricini nemas stari original dokumenti od rodnini kade sto pisuva deka e b'lgarin, vo toj slucaj, za onie koi sto ja pocnuvaat procedurata, so potrebnite dokumenti, vo DABC se dostava i ovaa potvrda. ("Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација.")

Da ne te buni; ludjeto koi sto ja zapocnale procedurata vo 2012, 2013, 2014, zaradi promenite koi se vovedeni vo zakonot 2014 g, za dobivanje na BG drzavjanstvo bea vracani na dopolnitelna i od minatata godina mesec septemvri, ministerstvoto za pravosudie odluci da vo zamena na nemanje stari dokumenti, kako dopolnitelen dokument se uvazuva t.e. moze da se prilozi i BK potvrda.

p.s.. (gorenavedenite linkovi se razlicni statii od internet vesti kade sto bese objavena odlukata na MP)
Walkman 100% znaeme deka so bratuced, cicko itn. odreden period unazad, gore dolu okolu edna godina priznavaa vo MP dokazuvanje na proizhod kako zamena za star dokument, dali ke prodolzat taka neznaeme, odamna nikoj ne se pofalil na forumov, imase eden kup primeri i jas licno znam lugje sto dobile taka drzavjanstvo, isto taka znam rodnini koi sto dobija proizhod so potvrda Strumica, no nema primeri koi ke ni dokazat deka potvrdata pominuva vo MP
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Ама има и села, баш ги гледав на линкот еден член на форумов што го даде вчера, каде го има селото ама пола од луѓето се грци, пола бугари. Можеби му дале од здружението потврда ама со ваква статистика пола-пола и во МП тоа не им било доволен доказ.[DOUBLEPOST=1460883355][/DOUBLEPOST]
Ама има и села, баш ги гледав на линкот еден член на форумов што го даде вчера, каде го има селото ама пола од луѓето се грци, пола бугари. Можеби му дале од здружението потврда ама со ваква статистика пола-пола и во МП тоа не им било доволен доказ.
Ама ако се арнаути само,нема да ти издадат потврда од здружението.Можно ситуација е и да било мешано население,и бугари и останати.Во тој случај ке требаво МП да се докажваш дека дедоти бил бугарин ако здружението ти издаде потврда со мешано население.Али ако имаш доказ па нема да вадиш потврда :) Толку на факултет се немам замарано,ексик и пасош и све :D
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
"По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"
Има некој што има добиено вакво известување и што значи ова?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Walkman 100% znaeme deka so bratuced, cicko itn. odreden period unazad, gore dolu okolu edna godina priznavaa vo MP dokazuvanje na proizhod kako zamena za star dokument, dali ke prodolzat taka neznaeme, odamna nikoj ne se pofalil na forumov, imase eden kup primeri i jas licno znam lugje sto dobile taka drzavjanstvo, isto taka znam rodnini koi sto dobija proizhod so potvrda Strumica, no nema primeri koi ke ni dokazat deka potvrdata pominuva vo MP
Kako i koj da ti kaze koga do sega gi proveruvaa site sem tie sto imaat podneseno dopolnitelni bk potvrda?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
Kako i koj da ti kaze koga do sega gi proveruvaa site sem tie sto imaat podneseno dopolnitelni bk potvrda?
Mislis deka tie gi stavaat na strana i uste ne se pocnati so razgleduvanje...[DOUBLEPOST=1460905366][/DOUBLEPOST]
Kako i koj da ti kaze koga do sega gi proveruvaa site sem tie sto imaat podneseno dopolnitelni bk potvrda?
Mislis deka tie gi stavaat na strana i uste ne se pocnati so razgleduvanje...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Mislis deka tie gi stavaat na strana i uste ne se pocnati so razgleduvanje...[DOUBLEPOST=1460905366][/DOUBLEPOST]
Mislis deka tie gi stavaat na strana i uste ne se pocnati so razgleduvanje...
Da, taka e Bella.
Razgledani i pregledani, se. Tek sega ce dobijat i vece imaat dobieno status - finalen pregled.[DOUBLEPOST=1460906610][/DOUBLEPOST]
"По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"
Има некој што има добиено вакво известување и што значи ова?
Sledno e da te informiraat deka ti e odobreno BG drzavjanstvo.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ама ако се арнаути само,нема да ти издадат потврда од здружението.Можно ситуација е и да било мешано население,и бугари и останати.Во тој случај ке требаво МП да се докажваш дека дедоти бил бугарин ако здружението ти издаде потврда со мешано население.Али ако имаш доказ па нема да вадиш потврда :) Толку на факултет се немам замарано,ексик и пасош и све :D
Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.[DOUBLEPOST=1460907098][/DOUBLEPOST]
Ама ако се арнаути само,нема да ти издадат потврда од здружението.Можно ситуација е и да било мешано население,и бугари и останати.Во тој случај ке требаво МП да се докажваш дека дедоти бил бугарин ако здружението ти издаде потврда со мешано население.Али ако имаш доказ па нема да вадиш потврда :) Толку на факултет се немам замарано,ексик и пасош и све :D
Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.[DOUBLEPOST=1460907098][/DOUBLEPOST]

да, затоа и толку време им треба да ја истераат постапката до крај :(. ај да се надеваме дека тие што се залагаат за побрза постапка и за олеснување на условите ќе си ја истераат работата до крај.
[DOUBLEPOST=1460912546][/DOUBLEPOST]
Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.[DOUBLEPOST=1460907098][/DOUBLEPOST]

да, затоа и толку време им треба да ја истераат постапката до крај :(. ај да се надеваме дека тие што се залагаат за побрза постапка и за олеснување на условите ќе си ја истераат работата до крај.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Кога се оди по указ на незакажано во Софија а си преку амбасада нели прво се плаќа во банка 50лева па после се чека да те пуштата да одиш горе да земеш указ,е сеа дилемава ми е:Што ако ти речат горе не може ти ќе си чекаш во Скопје да ти стигне а веќе си платил во банка!Тие 50лева пиши пропало а?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
"По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"
Има некој што има добиено вакво известување и што значи ова?[/qu
Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.[DOUBLEPOST=1460907098][/DOUBLEPOST]

Работите се многу едноставни, ама ја тупат работата. Дабч издава потекло и не е работа на министерството да ти бара докази за потеклото. Нека се расправа со ДАБЧ,а не со нас. Да бараме декларација, стари документи, да чекаш ред без врска. Нека си ја средат работата меѓу себе.
Во право си ама како ке напрат пари иначе!?Му е гајле за нас битно да терат постапките до кај со ке терат а ние ке си плакаме такси и незнам со ти други административни странја.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Da, taka e Bella.
Razgledani i pregledani, se. Tek sega ce dobijat i vece imaat dobieno status - finalen pregled.[DOUBLEPOST=1460906610][/DOUBLEPOST]
Sledno e da te informiraat deka ti e odobreno BG drzavjanstvo.
А кога ќе добиеш финален статус, можно е да те вратат на дополнителна?[DOUBLEPOST=1460918015][/DOUBLEPOST]
Da, taka e Bella.
Razgledani i pregledani, se. Tek sega ce dobijat i vece imaat dobieno status - finalen pregled.[DOUBLEPOST=1460906610][/DOUBLEPOST]
Sledno e da te informiraat deka ti e odobreno BG drzavjanstvo.
А кога ќе добиеш статус - финален преглед, можно е да те вратат на дополнителна?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
А кога ќе добиеш финален статус, можно е да те вратат на дополнителна?[DOUBLEPOST=1460918015][/DOUBLEPOST]
А кога ќе добиеш статус - финален преглед, можно е да те вратат на дополнителна?
Ako veke od dopolnitelna te vratile vo finalen status, mislam deka ne bi trebalo da te vratat pak na dopolnitelna, ali dosega vidovme deka se e mozno :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom