Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Vo Sofija toa cini 20Leva ako ti si go odneses dokumentot.Posrednik koj jas go znam zema 15Eu po dokument.Znaci uslugata cini neto 10Eu vo Sofija a se drugo e pazarna ekonomija,business,marza ili ekstra profit...Posrednikot ako nosi so sebe u Sofija 20 dokumenti za prevod + legalizacija i uste klienti za predavanje dokumenti ili pak na intervju ili za zemanje ukaz i dr. si zema ubava suma...Toa e zivot...Ama volna ima kaj sto ima ovci neli?
Значи типично Македонска работа. Абе душата ве боли ако некој ви земе провизија или ќе заработел на вас некое евро..... па нормално, зошто некој би ви завршил работа без притоа да заработи некое евро. Абе што народ ќе бевне да неможе да види подалеку од носот. За ваша информација ја сум веќе во германија и пасошот ме чини пет дена работа. Дај малку размислувајте во секоја работа морате прво да вложите па тек после да очекувате нешто.
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Сега јас проверив броеви oд 11900 до 11907 и сите тие се преко конзулатот.Сите се во оваа состојба "По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

11100/2014 и 11300/2014 исто
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Значи типично Македонска работа. Абе душата ве боли ако некој ви земе провизија или ќе заработел на вас некое евро..... па нормално, зошто некој би ви завршил работа без притоа да заработи некое евро. Абе што народ ќе бевне да неможе да види подалеку од носот. За ваша информација ја сум веќе во германија и пасошот ме чини пет дена работа. Дај малку размислувајте во секоја работа морате прво да вложите па тек после да очекувате нешто.
Како си во Германија кога пред една недела ти одобрија и сеуште чекаш указ? :eek:
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Значи типично Македонска работа. Абе душата ве боли ако некој ви земе провизија или ќе заработел на вас некое евро..... па нормално, зошто некој би ви завршил работа без притоа да заработи некое евро. Абе што народ ќе бевне да неможе да види подалеку од носот. За ваша информација ја сум веќе во германија и пасошот ме чини пет дена работа. Дај малку размислувајте во секоја работа морате прво да вложите па тек после да очекувате нешто.
E mene me boli da ti kazam pravo. 2014, po promenata na zakonot koga izleze - moraa da se podnesat dopolnitelni dokumenti, posrednikot ni naplati i na mene, i na brat mi i na sestra mi za zaednickite dokumenti od roditeli, baba i dedo, za 12, namesto za 4, zasto dokumentite od roditelite, baba i dedo mozese kako predmeti da gi povrze.

I tebe, tamo od Nemacka, mozda i ne te boli, ali ovde vo Makedonija, i te kako ne zabole. Tvoite 5 dena se nasi 150 makedonski i toa samo vo slucaj ako imas rabota i redovno sekoj mesec dobivas plata. I daj ne mi se ..........., molim te.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
9
Поени од реакции
5
Decki aj koj vadel lekarsko vo sk da mi kaze od kaj go izvadil i dali treba da pisuva deka e za bg drzavjanstvo fala
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Како си во Германија кога пред една недела ти одобрија и сеуште чекаш указ? :eek:
Епа другар јас не чекам да ми падне од небо, се борам со сите сили да си го најдам местото кое ќе ми одговара.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Епа другар јас не чекам да ми падне од небо, се борам со сите сили да си го најдам местото кое ќе ми одговара.
Добро,нормално така треба али дека...ок не знам,нема врска!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
E mene me boli da ti kazam pravo. 2014, po promenata na zakonot koga izleze - moraa da se podnesat dopolnitelni dokumenti, posrednikot ni naplati i na mene, i na brat mi i na sestra mi za zaednickite dokumenti od roditeli, baba i dedo, za 12, namesto za 4, zasto dokumentite od roditelite, baba i dedo mozese kako predmeti da gi povrze.

I tebe, tamo od Nemacka, mozda i ne te boli, ali ovde vo Makedonija, i te kako ne zabole. Tvoite 5 dena se nasi 150 makedonski i toa samo vo slucaj ako imas rabota i redovno sekoj mesec dobivas plata. I daj ne mi se ..........., molim te.
Вака другар јас работам во германија веќе пет шест месеца а процедурата и парите ги дадов пред две години кога и јас бев на твоето место така да не продавам финти на никого и не сакам никого да навредам ама како народ секогаш гледаме што добива другиот а не што добиваме ние. Ќе ти кажам една анегдота - Во една фирма викаат мајстор познат и докажан да ја поправи котларата. Влегува внатре и со едно мало чеканче чука по цевките, по кратко време им вика тој и тој дел треба да се замени а мојата работа ќе ве чини 1000 евра. Газдата му вика абе тебе едно чукање со чеканчето ти е сто евра? Мајсторот му вика , не не, моето чукање чини само 100 евра а останатите 900 се затоа што знам каде да чукнам. Така е другар и со посредниците. Цело време плукаме по нив а којзнае колку луѓе денеска имаат подобра иднина благодарение на нив ама ние ке памтиме дека ни земале некое евро повеќе а не дека ни завршиле работа.
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
Dali ima nekoj sto e od 2013 od naj zaglavenite ve molam neka objavi nekoj Ako ima odobreni ili ima nekoja iformacija[DOUBLEPOST=1457991559][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj sto e od 2013 od naj zaglavenite ve molam neka objavi nekoj Ako ima odobreni ili ima nekoja iformacija
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
34
Nema nisto od 2013. Najubavo ke bide da ne skratat site u da podneseme dokumenti od pocetok. Citam tuka lugevi cekaat po godina ipol i zemaat pasos, nie od 2013ta cekame 3 celi godini i sme ponazad od 2015 :(
Daj neka me prekratat vise aman, bar da znan sto da pravam.
Ima grafit na pocetok na Vodno koga se kacuvas:" Podobri uzasen kraj odkolku uzas bez kraj".
Nasevo ispadna uzas bez kraj...
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Bidete srekni sto ne ste prekrateni site od 2013.
Ako dojde do prekratuvanje 2018 ne bega za drzavjanstvo.
Najgolemiot del od 2013 se so nezakonski proizhodi.
Milata ni nasa Blgarija seuste ne misli i ni dava sansa - verojatno proverka se pravi na site sto odnele dopolnitelni dokumenti ili se ceka na nekoj zakon.
Mnogu od vratenite odnesoa dopolnitelni dokumenti dosta podocna od dadenite 2 ili 3 meseca i seuste ne se odbieni.
Bidete blagodarni i strplivi.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Вака другар јас работам во германија веќе пет шест месеца а процедурата и парите ги дадов пред две години кога и јас бев на твоето место така да не продавам финти на никого и не сакам никого да навредам ама како народ секогаш гледаме што добива другиот а не што добиваме ние. Ќе ти кажам една анегдота - Во една фирма викаат мајстор познат и докажан да ја поправи котларата. Влегува внатре и со едно мало чеканче чука по цевките, по кратко време им вика тој и тој дел треба да се замени а мојата работа ќе ве чини 1000 евра. Газдата му вика абе тебе едно чукање со чеканчето ти е сто евра? Мајсторот му вика , не не, моето чукање чини само 100 евра а останатите 900 се затоа што знам каде да чукнам. Така е другар и со посредниците. Цело време плукаме по нив а којзнае колку луѓе денеска имаат подобра иднина благодарение на нив ама ние ке памтиме дека ни земале некое евро повеќе а не дека ни завршиле работа.
Nikoj nema nisto protiv posrednicite, vo globala. Ima protiv koga se ponasaat kao beogradski taksisti koi od autobuska do dorcul razdaljina od 1 km ti naplaca kao da te vozel 20 km. Nikoj ne e protiv toa da se plati usluga, toa si e normalno, ali ne me l'zi i pravi budala nego te facaat u mutno. Neka dojde sega od koga site znaeme deka 1 dokument moze da se povrze i so drug i neka mi go naplati puta 3.
I makedonceto ide so posrednik, cesno si placa, ama mu e preku glava od majmuni koj sto mu ja koristi i makata, trpenieto i dobrinata.[DOUBLEPOST=1458022388][/DOUBLEPOST]
Nema nisto od 2013. Najubavo ke bide da ne skratat site u da podneseme dokumenti od pocetok. Citam tuka lugevi cekaat po godina ipol i zemaat pasos, nie od 2013ta cekame 3 celi godini i sme ponazad od 2015 :(
Daj neka me prekratat vise aman, bar da znan sto da pravam.
Ima grafit na pocetok na Vodno koga se kacuvas:" Podobri uzasen kraj odkolku uzas bez kraj".
Nasevo ispadna uzas bez kraj...
Podnesi baranje da te prekratat? Nikoj i nisto ne te sprecuva vo toa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom