Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Da da bese vcera primitiv ne rabotese stranata na ministerstvoto I posle ovie broevi bea odobreni do 10691 nagore koga proveruvav I'm pisese finalen status :) spored mene do tuka nekade. Se stignati od prilika so nesto + brojcina ama do krajot na mesecov ke stignat moze I do 11 iladi a moze I nekade na pocetokot na mart da stignat do 11 iladi I taman za do kraj na april da ja zavrsat cela 2014
do kraj na mesecov ne mi se verva deka ke stignat do 11 iljadi, imam brojce 10920/2014 i uste sedi so status pred razgleduvanje... za 3-4 dena nema da stignat do tamu
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
nov status ... 10694/2014 Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки от обштина Годеч, Р Б'лгарија, издадена на името на мајка му.

10749/2014
Преписката е прекратена Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 8 от Закона за б'лгарското гражданство.

10759/2014
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите свидетелство за с'димост от С'рбија.

zaklucok: so noviot sistem ke ni pisuva koj dokumenti treba da gi odnesime


@vasedan 10691/2014
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

ti koga proveruvase ovaj status bese ili ?
od 10691 nagore ima molbi razgledani od sovetot za grazdanstvo
јас сум од 2013 година на интервју и ми пишува само Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи ... која срека сум пракам емаил нема одговор дали ви се јавуваат на телефон, дали би помогнала некоја молба да напишам за кој документ фали ако има некој со ист проблем ?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
јас сум од 2013 година на интервју и ми пишува само Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи ... која срека сум пракам емаил нема одговор дали ви се јавуваат на телефон, дали би помогнала некоја молба да напишам за кој документ фали ако има некој со ист проблем ?
Odi licno vo Bg moj sovet niti ke ti se javat niti na molba ke ti odgovorat,odi dodeka ne te prekinale.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
јас сум од 2013 година на интервју и ми пишува само Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи ... која срека сум пракам емаил нема одговор дали ви се јавуваат на телефон, дали би помогнала некоја молба да напишам за кој документ фали ако има некој со ист проблем ?
Pred da ides i potrosis i vreme i pari, daj da vidime ustvari, sto dokumenti imas podneseno.

Mozebi, ako imas prv ili vtor bratuced, cicko, vujko ili tetka so bg pasos, togas ce odneses dopolnitelen dokument od tvoj rodnina. ako nemas, togas ce treba da izvadis bg deklaracija od bg klub ili zdruzenie vo MK.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Pred da ides i potrosis i vreme i pari, daj da vidime ustvari, sto dokumenti imas podneseno.

Mozebi, ako imas prv ili vtor bratuced, cicko, vujko ili tetka so bg pasos, togas ce odneses dopolnitelen dokument od tvoj rodnina. ako nemas, togas ce treba da izvadis bg deklaracija od bg klub ili zdruzenie vo MK.
Bo pravo e Walkman, ako si odnel dopolnitelen dokument za poteklo mozda nekoj drug dokument ne ti e vo red.Vidi preku ambasada ili posrednik sto ti fali i ne cekaj
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Пред 1-1,5 година на оваа страна наидов на линк од некој бугарски архивски документ во PDF формат со список на македонски граѓани кои биле мобилизирани т.е. служеле во бугарската војска (се работеше за војници во 1. св. војна). Колку се сеќавам беа наведени по име и презиме, град од кој потекнуваат, професија и сл. Пробав сега да го најдам ама премногу страни и разни линкови и не успеав...дали некој кој е поупатен може да ми даде линк. Однапред благодарам !
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Пред 1-1,5 година на оваа страна наидов на линк од некој бугарски архивски документ во PDF формат со список на македонски граѓани кои биле мобилизирани т.е. служеле во бугарската војска (се работеше за војници во 1. св. војна). Колку се сеќавам беа наведени по име и презиме, град од кој потекнуваат, професија и сл. Пробав сега да го најдам ама премногу страни и разни линкови и не успеав...дали некој кој е поупатен може да ми даде линк. Однапред благодарам !
http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf

Види овде
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Deka se ceka konecno resenie dali ke dobies ili ne. Na koja data dade dokumenti i sto dade za poteklo?
Дадов документи на 20.01.2016. Иначе одев со посредник преку клубот во струмица. Имав оригинална воена книшка од прадедо по прва линија кадешто си пишува националност бугарин и со изводи поврзав до мене. Иначе ако одобрат што значи тоа? Уште колку процедури ќе има до пасош?
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Дали некој го има користено односно дали може да се користи како документ дека мој дедо/прадедо бил војник во бугарската армија во 1 св. војна од овој список http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
како прилог кон аплицирањето за бг пасош?
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Две недели помина и нема потпис од подпретседателот,но имаше овде некој кој рече дека му потпишале за 3/4 дена?
Колку се чека најчесто?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Нaместo дa гo нaпишеш бр.ке ти бев блaгoдaрнa.ти ми пишувaш сo бoлд , зa oвa имaше време и мoжнoст дa гo нaпишеш a зa бр тешкo ти беше. Јaс еднaшкa прaшaв ,a тебе секoј ден те читaм пo 5 стрaни,пa никoгaш не сум ти oдгoвoрилa нa OВOЈ НАЧИН.СЕПАК Е OВА НЕКУЛТУРА.
ЖИТИ СЕ АМАН,кој збор од тие што ги напишав во постот е КРАЈНО НАВРЕДЛИВ ЗА ТЕБЕ,,луди ли сте????е доста беше не помагам веке НННИИККООММУУУ,сакате се на готово вие само да голтнете,,ТЕ МРЗИ 2-3 страни наназад да вратиш САМО 2-3 НЕСЕ 20,да беа 20 ке ти ги пишев...какво време дојде никој мотика несака сакате се дома од ФОТЕЛА/КРЕВЕТ друг да ви направи намачетесе малку
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom