Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
dali moze nekoj da mi kaze kako ponatamu denes konecno mi se smeni statusot posle 1 god cekanje na dopolnitelna inaku od 2013 sum i odnesov dopolnitelni dokumenti
Koj broj si?
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
dali moze nekoj da mi kaze kako ponatamu denes konecno mi se smeni statusot posle 1 god cekanje na dopolnitelna inaku od 2013 sum i odnesov dopolnitelni dokumenti
Sto odnesovte dopolnitelni dokumentk.
 
Член од
25 август 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
ste si iscekavas kato nas :)
Фала на брзиот одговор друже (y)

Не ми е јасна изјавата од постот во која кажуваш „но денеска испадна дека попрво треба татко ми да извади, па јас потоа да терам процедура“. Кај ИСПАДНАЛо, кој ти рекол, те вратиле ли од ДБЧ. Појасни малце, па да одговараме.
После осумнаесет години ти треба да си тераш процедура како и секој полнолетен граѓанин, а со оглед на тоа дека досега низ форумов има примери кои тврдат дека добиле државјанство по основ на втор братучед, па и прв братучед на родител, мислам дека без проблем ќе извадиш происход со кој може да аплицираш за државјанство.
Се извинувам за недоразбирањето,

Посредникот преку кој требаше да терам процедура ми пренесе дека прво татко ми требало да аплицира за бугарско државјанство, па потоа од кога ќе го земал пасошот, да сум аплицирам јас. Навидум, на тој начин најсигурно ќе сум земал државјанство (Бил усвоен закон со кој можело да извадиш произход и со роднини на родителите (до втор/трет братучед мислам дека беше, не сум сигурен), но истиот не се применувал).

Не, ме немаат вратено. Се надевам дека нема да дојде до тоа.. (Ваљда не сум толкав малер :D)
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Фала на брзиот одговор друже (y)



Се извинувам за недоразбирањето,

Посредникот преку кој требаше да терам процедура ми пренесе дека прво татко ми требало да аплицира за бугарско државјанство, па потоа од кога ќе го земал пасошот, да сум аплицирам јас. Навидум, на тој начин најсигурно ќе сум земал државјанство (Бил усвоен закон со кој можело да извадиш произход и со роднини на родителите (до втор/трет братучед мислам дека беше, не сум сигурен), но истиот не се применувал).

Не, ме немаат вратено. Се надевам дека нема да дојде до тоа.. (Ваљда не сум толкав малер :D)

Aко чекаш татко ти прв да извади ќе те фати 4-5 години.Нема врска не мора татко ти да извади па ти.Поднеси си документи и фурај.Нема такво правило нека не те мафта никој.Мој совет, поврзи се со изводи со роднината и сакаш амбасада или Софија.Законот се применува,а додека ти собереш документи и ќе се усвои.
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво другари имам едно прашање вака неам корења од Бугарија неам ништо од таму е сега дознав дека без корења векје не може да се извади бугарско државјанство па прашањето ми е дали знаете некој човек кој знае мучка да направи да посреди документи за да добијам државјанство??
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво другари имам едно прашање вака неам корења од Бугарија неам ништо од таму е сега дознав дека без корења векје не може да се извади бугарско државјанство па прашањето ми е дали знаете некој човек кој знае мучка да направи да посреди документи за да добијам државјанство??

Не ти требаат корења туку потврда од некое здружение,а за мучки прашај во идризово или бугарски затвор .Не се будали не вреди затвор за пасош
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Ке може ли некој да ми го каже бројот на дирекцијата за бугарско гражданство.Јас вртам цел ден на 0035929237376 ,ова ми го кажаа во централа но никој не се јавува.
Да не имаат некој друг бр.оној бр. Кој е даден на нивната официјална страна за контакт што завршува на 474 ,дечкото ми рече не е овој бр.(n)
ГИ ИМАМ ПИШАНО 2-3 СТРАНИ НАНАЗАД:mad:[DOUBLEPOST=1456442011][/DOUBLEPOST]
Ај некој ако може да ми потврди... За потврдата од БКК се плаќа 30 евра?
ДА,,,,,,,,,и обавезно побарај им статистика ако у случај заборават да ти ја дадат затоа што ја бараат и неа во ДАБЧ
 
Член од
24 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
18
Здраво
Дали некој можи да ми каже ми излезе на бројчето "Молбата ви е разгледана од Совета за гражданство с положително становиште.Предстои давање на указ на Вицепрезидента на РБ ?што значи ова и што треба да се прави, јас не доставив никакво потекло и сл документи.
Фала ако ми кажете :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво
Дали некој можи да ми каже ми излезе на бројчето "Молбата ви е разгледана од Совета за гражданство с положително становиште.Предстои давање на указ на Вицепрезидента на РБ ?што значи ова и што треба да се прави, јас не доставив никакво потекло и сл документи.
Фала ако ми кажете :)

Си добил седмица на лото,честито
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Здраво
Дали некој можи да ми каже ми излезе на бројчето "Молбата ви е разгледана од Совета за гражданство с положително становиште.Предстои давање на указ на Вицепрезидента на РБ ?што значи ова и што треба да се прави, јас не доставив никакво потекло и сл документи.
Фала ако ми кажете :)
Cestito, na cekor do dobivanje na drzavjanstvo si, treba uste viceprezitentot da ti potpise. Koe brojce si ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Здраво
Дали некој можи да ми каже ми излезе на бројчето "Молбата ви е разгледана од Совета за гражданство с положително становиште.Предстои давање на указ на Вицепрезидента на РБ ?што значи ова и што треба да се прави, јас не доставив никакво потекло и сл документи.
Фала ако ми кажете :)
:eek: Kako mislis nikakvo dokumenti nemas dostaveno za poteklo ni bkk potvrda
 
Член од
24 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
18
Па кога мислам на никакви значи Никакви :)) нема зошто да лажам, јас изгубив надеж и се откажав , случајно ми текна да проверам да не има измена, иначе имам поддаено 2014та во Битола[DOUBLEPOST=1456445574][/DOUBLEPOST]
Cestito, na cekor do dobivanje na drzavjanstvo si, treba uste viceprezitentot da ti potpise. Koe brojce si ?
3***/2014 (едитирано од модератор)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Па кога мислам на никакви значи Никакви :)) нема зошто да лажам, јас изгубив надеж и се откажав , случајно ми текна да проверам да не има измена, иначе имам поддаено 2014та во Битола[DOUBLEPOST=1456445574][/DOUBLEPOST]
3756/2014
Ако не ти барале никакви дополнителни документи или си голем ксметлија или почнале да пуштаат како порано
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom