Работа со бугарски пасош во западна Европа

Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Работа со бугарски пасош во западна Европа, свои ставови, искуство, познавање на германски, француски и сл. Ваши искуства со фирми во Германија, Швајцарија, Шведска и сл. Кои биле условите за вработување и колку е платена по час.
Дали со работата добивте и дозвола за престој за сопруг/а, додаток за деца и сл.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Убава и потребна тема ама мене едно ме мачи.Многу тешко нашиов народ споделува искрено такви знаења и искуства.Секаде кај што има вакви групи сум член,дали фб,форуми,страни но 95%од нашиве што веќе работат не кажуваа што како,колку,каде!Додека имаа мака да избегат од МК може да се чуе некое мислење ама после пасошот секој за себе и си го чуваат како да ќе им земе некој работа таму,пари нз што.Убаво им е од таму да гледаат на нас тука и само ќе ти кажат:Ваму не е лесно и парите не раснат на гранка!Толку од нивното искуство и ќар од нив.Еве еден приме р од друга тема да видите колку мислења има таму
http://forum.kajgana.com/threads/Каде-што-и-како-понатаму-после-средување-на-документи-за-странство.78345/
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Убава и потребна тема ама мене едно ме мачи.Многу тешко нашиов народ споделува искрено такви знаења и искуства.Секаде кај што има вакви групи сум член,дали фб,форуми,страни но 95%од нашиве што веќе работат не кажуваа што како,колку,каде!Додека имаа мака да избегат од МК може да се чуе некое мислење ама после пасошот секој за себе и си го чуваат како да ќе им земе некој работа таму,пари нз што.Убаво им е од таму да гледаат на нас тука и само ќе ти кажат:Ваму не е лесно и парите не раснат на гранка!Толку од нивното искуство и ќар од нив.Еве еден приме р од друга тема да видите колку мислења има таму
http://forum.kajgana.com/threads/Каде-што-и-како-понатаму-после-средување-на-документи-за-странство.78345/
Toa e zkorz tocno sto go kazuvate za tie 95%. Ali dobra stvar e sto ima od onie 5%, koi sto sekogas ce sakaat da spodelat informacija i da pomognat.
Da mu dademe sansa na forumov!
So sreca, @Dikat !
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
оставив 5% зошто сакам да верувам дека има некој кој ќе каже нешто што знае за да помогне на некој исто како сограѓаните албанци си помагаат на еден на друг без да си бидат љубоморни потоа.
сакаат секој да има а не како кај нас...да не се повторувам кажав погоре
и кај нив има 5% ама што не помагаат.
небитно ама гледај те ја швајцарија,сите си ги повлекуваат таму,и не само таму,браќа,сестри,роднини,комшии и секој што ќе ги замоли од нивните им помагаат горе
а ние не можеме страни за огласи за работа еден на друг да си споделиме а не пак некој горе да ти помогне
извинете за негативноста ама знам дека е така,иако можно е да има поинков пример но претерано ретки се
...а шанса ќе му дадеме на форумов ако прашуваме,кажуваме што знаеме,што сакаме или планираме со пасошот,а не тоа љубоморно да го криеме како да ќе му го земеме лебот баш ние на некој во европа,како да во европа има една фабрика кај шо има работа па нејќеме да ја кажеме...ова ни останало очигледно од праксата во мк,тука сега е вака,никој на никого не кажува кај се бара работници по фирмиве...љубоморни сме за 200 евра овде а не пак за 2000 надвор,тоа ти е„македонче„
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
оставив 5% зошто сакам да верувам дека има некој кој ќе каже нешто што знае за да помогне на некој исто како сограѓаните албанци си помагаат на еден на друг без да си бидат љубоморни потоа.
сакаат секој да има а не како кај нас...да не се повторувам кажав погоре
и кај нив има 5% ама што не помагаат.
небитно ама гледај те ја швајцарија,сите си ги повлекуваат таму,и не само таму,браќа,сестри,роднини,комшии и секој што ќе ги замоли од нивните им помагаат горе
а ние не можеме страни за огласи за работа еден на друг да си споделиме а не пак некој горе да ти помогне
извинете за негативноста ама знам дека е така,иако можно е да има поинков пример но претерано ретки се
...а шанса ќе му дадеме на форумов ако прашуваме,кажуваме што знаеме,што сакаме или планираме со пасошот,а не тоа љубоморно да го криеме како да ќе му го земеме лебот баш ние на некој во европа,како да во европа има една фабрика кај шо има работа па нејќеме да ја кажеме...ова ни останало очигледно од праксата во мк,тука сега е вака,никој на никого не кажува кај се бара работници по фирмиве...љубоморни сме за 200 евра овде а не пак за 2000 надвор,тоа ти е„македонче„
Skroz si u pravo!
I, ne bi go spomnuval mnogu pasosot, od pricina sto ako ti si dobil-izvadil, ostavi i na drugi da izvadat, t.e., da ne im otvarame ustata i perata na nekoi sto jedva cekaat toa kako fakt da go iskoristat za provokacja koja sto moze da se zloupotrebi, kako sto vece so izvrsenite izmeni na zakonot vo 2013 godinia nekoj toa go napravi.
A na istite treba da im e jasno i deka, od 2010 godina do denes, VKUPNO izdadeni BG pasosi se okolu 130000, a samo od MK 600000 narod se otideni nadvor od drzavata.
Toa medjudrugoto e i dobra brojka koja sto ukazuva deka sepak, potpomognati od nekogo 'tamo nekade', tie 5%, postojat.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Кој ви кажа дека пасошот игра било каква улога во вработувањето? Пасошот можеби би ви овозможил само поотворени граници и полесно добивање на престој. За да добиете работа потребно ви е познавање на јазикот во државата во која сакате да се преселите и најбитно, да бидете устручени во некоја област. Искуството е голем плус.
Значи не зависи од пасошот, туку од вас, колку сте квалифицирани работници.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Кој ви кажа дека пасошот игра било каква улога во вработувањето? Пасошот можеби би ви овозможил само поотворени граници и полесно добивање на престој. За да добиете работа потребно ви е познавање на јазикот во државата во која сакате да се преселите и најбитно, да бидете устручени во некоја област. Искуството е голем плус.
Значи не зависи од пасошот, туку од вас, колку сте квалифицирани работници.
Ako nemas rabotna dozvola ili EU pasos nemozes da izvadis nitu transakciona smetka vo banka za da zemas plata.
Vtoro rabotna viza za Germanija so mk pasos se dobiva tesko.
Dokolku sakas da go podelis tvoeto iskustvo, konkretno vo koja zemja, koja firma, satnica, osiguranje, detski dodatok, kirija i sl. i seto toa so cifri, POVELI
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Ako nemas rabotna dozvola ili EU pasos nemozes da izvadis nitu transakciona smetka vo banka za da zemas plata.
Vtoro rabotna viza za Germanija so mk pasos se dobiva tesko.
Dokolku sakas da go podelis tvoeto iskustvo, konkretno vo koja zemja, koja firma, satnica, osiguranje, detski dodatok, kirija i sl. i seto toa so cifri, POVELI
Ова автоматски значи дека ако немаш дозвола за престој во државата поради било какви причини, не можеш да отвориш сметка во банка, а до таа дозвола полесно се доаѓа преку европски пасош и тоа веќе го потенцирав, значи тука се согласуваме. Не знам како е во Германија, јас сум во Шведска и тука пасошот не игра апсолутно никаква улога во работната дозвола или барање работа. Овде се бараат квалификации и најчесто познавање на јазикот и секако, работно искуство.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
еве ги моите 95% се јавуваат еден по еден полека
значи од вакви коментари многу се нервирам,и тоа од луѓе кои завршиле работа со се,сега живеат надвор и освен да кажуваат дека се ни е џабе,и пасош и се,и јазик,ако не сме имале искуство ништо од нас.
Ајде молимте објасни ми како цела шутка е во белгија?како на лето се враќаат со коли од 20 000 евра и јадат по рамстор,па и се жалат не им чинела храната?
од кај они искуство и квалификации во македонија,па сеа се вработиле по белгија,
кај работеа и што во македонија
...значи џабе ни е пасошот,да земем да си умреме да не се обидуваме а
...еј,за инает ќе го земем пасошот,ќе позајмам 1000евра од тука, еден ранец алишта,ќе купам карта од виз ер за било каде ако не дознам кај да барам работа надвор од овде и ќе се симнам таму,ќе барам било каква работа и ќе ја најдам за инат на се
...никој не може да ме убеди дека се е џабе
а најмногу сум убеден во лажната искреност на оние што веќе се надвор и само пишуваат ова ви е џабе,она ви е џабе...добро знам што имаат во главата а тоа е дека не сакаат никој да успее повеќе од нив...само заради ова ми доаѓа да речам дека се срамам што сум „македонец„
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
еве ги моите 95% се јавуваат еден по еден полека
значи од вакви коментари многу се нервирам,и тоа од луѓе кои завршиле работа со се,сега живеат надвор и освен да кажуваат дека се ни е џабе,и пасош и се,и јазик,ако не сме имале искуство ништо од нас.
Ајде молимте објасни ми како цела шутка е во белгија?како на лето се враќаат со коли од 20 000 евра и јадат по рамстор,па и се жалат не им чинела храната?
од кај они искуство и квалификации во македонија,па сеа се вработиле по белгија,
кај работеа и што во македонија
...значи џабе ни е пасошот,да земем да си умреме да не се обидуваме а
...еј,за инает ќе го земем пасошот,ќе позајмам 1000евра од тука, еден ранец алишта,ќе купам карта од виз ер за било каде ако не дознам кај да барам работа надвор од овде и ќе се симнам таму,ќе барам било каква работа и ќе ја најдам за инат на се
...никој не може да ме убеди дека се е џабе
а најмногу сум убеден во лажната искреност на оние што веќе се надвор и само пишуваат ова ви е џабе,она ви е џабе...добро знам што имаат во главата а тоа е дека не сакаат никој да успее повеќе од нив...само заради ова ми доаѓа да речам дека се срамам што сум „македонец„
Немој, не се нервирај. :)
Не знам како цела Шутка успева во такво нешто, ако разбереш од некој, кажи ми да знам и јас. Јас искрено, од срце, ти посакувам за инает(не знам чив, ама ај) да земеш пасош и да успееш во планот кој си го остварил, ама имај на ум дека никој нема да те прими на работа само затоа што ќе му покажеш европски пасош, секој бара квалифициран работник. Не ве убедувам дека сѐ е џабе, баш напротив, сакам луѓето да се трудат и да успеат да излезат од некаква беда и јас само си го кажав моето искуство. Не само мое, туку и искуство уште на неколку мои познаници кои се дојдени во државава од некоја причина и се трудат да се снајдат со работа. Една женичка разочарана ми сподели дека дури и за работа како чистачка ѝ рекле дека мора да го знае јазикот, без разлика што добро знае англиски и што голем дел од луѓето тука го разбираат. Нормално, секогаш има исклучоци кои ќе се снајдат и без да го разбираат јазикот, меѓутоа ако сакаш да останеш во таа држава на долг рок, би било пожелно да се описмениш. Овакви совети нема да ти дава некој ако не сака да успееш ;), а мене не ми е прв пат да стојам на располагање и на форумов и надвор од него за да дадам било какви информации поврзани со Шведска, само не ми барајте лични информации од типот на фирми во кои сум работела, колкава плата сум земала итн, затоа што тоа се приватни информации кои ни моите родители не ги знаат. Патем, ако немав намера да помогнам со информации, немаше доброволно да влезам во темава и да пишувам.
Не знам како ви звучи, ама таа е реалноста во Шведска, пасошот не игра некоја голема улога кога станува збор за работа.
 
Последно уредено:

GTH

Член од
29 февруари 2016
Мислења
34
Поени од реакции
10
Sverige e bezveze...golemi nacionalisti se, nema nikogash da vi dadat nekoja menagerska pozicija...ne vredi da se zhivee tamu.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Немој, не се нервирај. :)
Не знам како цела Шутка успева во такво нешто, ако разбереш од некој, кажи ми да знам и јас. Јас искрено, од срце, ти посакувам за инает(не знам чив, ама ај) да земеш пасош и да успееш во планот кој си го остварил, ама имај на ум дека никој нема да те прими на работа само затоа што ќе му покажеш европски пасош, секој бара квалифициран работник. Не ве убедувам дека сѐ е џабе, баш напротив, сакам луѓето да се трудат и да успеат да излезат од некаква беда и јас само си го кажав моето искуство. Не само мое, туку и искуство уште на неколку мои познаници кои се дојдени во државава од некоја причина и се трудат да се снајдат со работа. Една женичка разочарана ми сподели дека дури и за работа како чистачка ѝ рекле дека мора да го знае јазикот, без разлика што добро знае англиски и што голем дел од луѓето тука го разбираат. Нормално, секогаш има исклучоци кои ќе се снајдат и без да го разбираат јазикот, меѓутоа ако сакаш да останеш во таа држава на долг рок, би било пожелно да се описмениш. Овакви совети нема да ти дава некој ако не сака да успееш ;), а мене не ми е прв пат да стојам на располагање и на форумов и надвор од него за да дадам било какви информации поврзани со Шведска, само не ми барајте лични информации од типот на фирми во кои сум работела, колкава плата сум земала итн, затоа што тоа се приватни информации кои ни моите родители не ги знаат. Патем, ако немав намера да помогнам со информации, немаше доброволно да влезам во темава и да пишувам.
Не знам како ви звучи, ама таа е реалноста во Шведска, пасошот не игра некоја голема улога кога станува збор за работа.
A sto si mislevte i ti i taa iznerviranata zenicka, ce otidete tamo i spored diploma na zavrseno visoko obrazvanie VEDNAS po struka te primaat?
Daj ne filozofiraj nebulozi ovde, zamajavas i narod i forum. Ako si dojdena da pomognes so nekoja informacija, blagodaram i poveli, ako ne, idi na drugo mesto da izigravas energetski vampir i da nerviras ludje so tvoi idiotizmi![DOUBLEPOST=1456726798][/DOUBLEPOST]
Sverige e bezveze...golemi nacionalisti se, nema nikogash da vi dadat nekoja menagerska pozicija...ne vredi da se zhivee tamu.
Menadzerska titula, toa samo u Amerika. U Evropa za pocetok, nema sansi.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Немој, не се нервирај. :)
Не знам како цела Шутка успева во такво нешто, ако разбереш од некој, кажи ми да знам и јас. Јас искрено, од срце, ти посакувам за инает(не знам чив, ама ај) да земеш пасош и да успееш во планот кој си го остварил, ама имај на ум дека никој нема да те прими на работа само затоа што ќе му покажеш европски пасош, секој бара квалифициран работник. Не ве убедувам дека сѐ е џабе, баш напротив, сакам луѓето да се трудат и да успеат да излезат од некаква беда и јас само си го кажав моето искуство. Не само мое, туку и искуство уште на неколку мои познаници кои се дојдени во државава од некоја причина и се трудат да се снајдат со работа. Една женичка разочарана ми сподели дека дури и за работа како чистачка ѝ рекле дека мора да го знае јазикот, без разлика што добро знае англиски и што голем дел од луѓето тука го разбираат. Нормално, секогаш има исклучоци кои ќе се снајдат и без да го разбираат јазикот, меѓутоа ако сакаш да останеш во таа држава на долг рок, би било пожелно да се описмениш. Овакви совети нема да ти дава некој ако не сака да успееш ;), а мене не ми е прв пат да стојам на располагање и на форумов и надвор од него за да дадам било какви информации поврзани со Шведска, само не ми барајте лични информации од типот на фирми во кои сум работела, колкава плата сум земала итн, затоа што тоа се приватни информации кои ни моите родители не ги знаат. Патем, ако немав намера да помогнам со информации, немаше доброволно да влезам во темава и да пишувам.
Не знам како ви звучи, ама таа е реалноста во Шведска, пасошот не игра некоја голема улога кога станува збор за работа.
ок, не треба генералии ниту твои ниту од фирмите каде си работела тоа приватност се согласувам, но по однос на законите за странци во Шведска кои имаа ЕУ пасос- како бг, појасни кои права ги имаа.
По однос на плата, можеш и за тоа да напишеш и споделиш со нас, осигурување да/не-за членови на семејството-деца сопру/сопруга-во случај само сопругот да има бг пасош. По однос на социјална заштита во што подетално се однесува, трошоци месечни за живот (кирии, комунални давачки, сметки и сл.) и висина на стандард.
Со одговори на овие прашања би добиле една појасна слика, а истовремено ќе имаш и заштита на личните приватни твои работи - (име, фирми и сл. да не ги спомнуваш)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
еве ги моите 95% се јавуваат еден по еден полека
значи од вакви коментари многу се нервирам,и тоа од луѓе кои завршиле работа со се,сега живеат надвор и освен да кажуваат дека се ни е џабе,и пасош и се,и јазик,ако не сме имале искуство ништо од нас.
Ајде молимте објасни ми како цела шутка е во белгија?како на лето се враќаат со коли од 20 000 евра и јадат по рамстор,па и се жалат не им чинела храната?
од кај они искуство и квалификации во македонија,па сеа се вработиле по белгија,
кај работеа и што во македонија
...значи џабе ни е пасошот,да земем да си умреме да не се обидуваме а
...еј,за инает ќе го земем пасошот,ќе позајмам 1000евра од тука, еден ранец алишта,ќе купам карта од виз ер за било каде ако не дознам кај да барам работа надвор од овде и ќе се симнам таму,ќе барам било каква работа и ќе ја најдам за инат на се
...никој не може да ме убеди дека се е џабе
а најмногу сум убеден во лажната искреност на оние што веќе се надвор и само пишуваат ова ви е џабе,она ви е џабе...добро знам што имаат во главата а тоа е дека не сакаат никој да успее повеќе од нив...само заради ова ми доаѓа да речам дека се срамам што сум „македонец„
Poarno ke si projdes ako si izvadis partiska kniska i da zapnes nekade u drzavno da si se nabutas. Od potenje nema fajde ni tuka ni tamu.[DOUBLEPOST=1456735650][/DOUBLEPOST]
Sverige e bezveze...golemi nacionalisti se, nema nikogash da vi dadat nekoja menagerska pozicija...ne vredi da se zhivee tamu.
Pa sekade e taka, samo konji i magarinja se baraat. Za lezenje nikade nema da vidis plata. Samo kaj nas vo MK ako si so partiska kniska.[DOUBLEPOST=1456736367][/DOUBLEPOST]Tie so sakaat da si baraat rabota eve vi eden dobar link:
https://ec.europa.eu/eures/public/en/homepage
Eve za austija:
https://www.jobs.at/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom