Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Здраво,дали некој има поднесено преку здружението Македонско-бугарско пријателство од штип со е?да ја тераш целата постапка преку нив?или дали нивната декларација важи во бугарија?сакам да почнам се од почеток па да се информирам малку...позз до сите и среќни празници
Пошо сум вратен на дополнителна проверка, си мислев да пробам преку Штипското здружение... Си закажав кој ден ке идам, пошо работат од 17.00-20.00 , отидов, ми се виде малку чуден човекот шо работи таму, али нема везе, си се распрашав шо како иде процедурата конкретно за мене, вратен на дополнителна проверка. Ми вика декларацијата шо ке ми ја извади ке ме кошта 200 (ДВЕСТА) евра, пошо сум почнал процедурата за државјанство преку други луге, да сум терал преку нив ке ме коштала само 100 (СТО) евра... си велам ОК, не е проблем за парите и го прашувам колку е сигурно дека таа декларација ке ми заврши работа, ми вика 50/50 .... нишо! му викам ке размислам па ке видам шо како, у тоа време додека излегувам влегува стар познаник со жена му, ги причекав 15ина минути надвор да се распрашам шо како минале. Они веке почнале процедурата пред ја да идам, и сеа второ идење им било да му однесат пари, им рекол по 450е од човек, или 900евра за двајцата! Со нагласок на декларацијата дека 95% ке им донесе државјанства!!!
-Е сеа од 50/50 до 95/5% има разлика, некој е излажан од дотичниов, дај Боже мене да ме излажал да не му бидат џабе парите шо ги даде другарчево!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Пошо сум вратен на дополнителна проверка, си мислев да пробам преку Штипското здружение... Си закажав кој ден ке идам, пошо работат од 17.00-20.00 , отидов, ми се виде малку чуден човекот шо работи таму, али нема везе, си се распрашав шо како иде процедурата конкретно за мене, вратен на дополнителна проверка. Ми вика декларацијата шо ке ми ја извади ке ме кошта 200 (ДВЕСТА) евра, пошо сум почнал процедурата за државјанство преку други луге, да сум терал преку нив ке ме коштала само 100 (СТО) евра... си велам ОК, не е проблем за парите и го прашувам колку е сигурно дека таа декларација ке ми заврши работа, ми вика 50/50 .... нишо! му викам ке размислам па ке видам шо како, у тоа време додека излегувам влегува стар познаник со жена му, ги причекав 15ина минути надвор да се распрашам шо како минале. Они веке почнале процедурата пред ја да идам, и сеа второ идење им било да му однесат пари, им рекол по 450е од човек, или 900евра за двајцата! Со нагласок на декларацијата дека 95% ке им донесе државјанства!!!
-Е сеа од 50/50 до 95/5% има разлика, некој е излажан од дотичниов, дај Боже мене да ме излажал да не му бидат џабе парите шо ги даде другарчево!
Znaci se raboti za izmama teska! Taa deklaracija kosta 30 evra vo bkks vo strumica i vo Bitola!
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Znaci se raboti za izmama teska! Taa deklaracija kosta 30 evra vo bkks vo strumica i vo Bitola!
Ova ne e izmama no kako ratno profiterstvo samo ako e vistina kako sto e preneseno, celokupnata postapka ne treba da cini so se zarabotka od posrednici vkupno 250eur +pat za sofijaedno tri do cetiri pati po 25eur vkupno 350 eur do pasos so site trosoci za deklaracii taksi prevodi i legalizacii

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Ova ne e izmama no kako ratno profiterstvo samo ako e vistina kako sto e preneseno, celokupnata postapka ne treba da cini so se zarabotka od posrednici vkupno 250eur +pat za sofijaedno tri do cetiri pati po 25eur vkupno 350 eur do pasos so site trosoci za deklaracii taksi prevodi i legalizacii

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
:tapp:
Да не се разбереме погрешно прво!!!

-пишав убаво:rolleyes:, дека сум во процедура за добивање, и дека сум заглавен на ДОПОЛНИТЕЛНА проверка! За да поминам на дополнителна ми нуди декларација која ми ја НАПЛАЌА 200евра.

-Истата декларација за останатите кои ке аплицираат за БГ државјанство преку него ке ги кошта 100евра!!!

--- сеа кој како сака нека го свати муабетов:anco:
пошо све се сведува на рекла-казала, можеби и лажам, можеби сакам да ги уништам ваквите „ратни профитери„:uzi: можеби лично сум против дотичниот од Штипскиот клуб:zloo:, а можеби и ви пренесувам све од А до Ш:popce:.... кој како сака нека свати, вистината е таа

Peace to all :ајнапиво:
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
здраво .не суммногу запознаен ама слушнав дека на интернет имало државен архив на р.бугарија каде може да си ги провереш своите податоци и потекло . Па доколку некој знае повеке и има линк јас неможев да најдам нека ми помогне. фала
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
imam podneseno dokumenti za bugarsko drzavjanstvo vo mart 2013 godina proveruvam redovno na stranta kade go dobivam sledniot odgovor "Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка." . znae li nekoj da mi posoci kade da se obratam i sto da pravam ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Пошо сум вратен на дополнителна проверка, си мислев да пробам преку Штипското здружение... Си закажав кој ден ке идам, пошо работат од 17.00-20.00 , отидов, ми се виде малку чуден човекот шо работи таму, али нема везе, си се распрашав шо како иде процедурата конкретно за мене, вратен на дополнителна проверка. Ми вика декларацијата шо ке ми ја извади ке ме кошта 200 (ДВЕСТА) евра, пошо сум почнал процедурата за државјанство преку други луге, да сум терал преку нив ке ме коштала само 100 (СТО) евра... си велам ОК, не е проблем за парите и го прашувам колку е сигурно дека таа декларација ке ми заврши работа, ми вика 50/50 .... нишо! му викам ке размислам па ке видам шо како, у тоа време додека излегувам влегува стар познаник со жена му, ги причекав 15ина минути надвор да се распрашам шо како минале. Они веке почнале процедурата пред ја да идам, и сеа второ идење им било да му однесат пари, им рекол по 450е од човек, или 900евра за двајцата! Со нагласок на декларацијата дека 95% ке им донесе државјанства!!!
-Е сеа од 50/50 до 95/5% има разлика, некој е излажан од дотичниов, дај Боже мене да ме излажал да не му бидат џабе парите шо ги даде другарчево!

АМАН БЕ ЛУГЕ,.,.!!?!??!ГРЕОТА БЕ ШТО ВИ ПРАВАТ,,ШТО Е ТОА БЕ,,ЗАПАЛЕТЕ ГИ...ПИ*********М М““********Р[DOUBLEPOST=1452214480][/DOUBLEPOST]
Sakav da odam tamu ama poradi pricina sto preku bkks vo strumica veke ima luge so drzavjanstvo go raka.odluciv za toa. A za Bitola mi kazaa kaj stanica na taksi TEA a pojma nemam kade e toa. Samo toa znam :/
чекај малку,да се разбереме,,сакаш да кажеш дека со потврда од БККС има луге кој веке зеле пасапортче,,тоа ли е????????си го видел ли ти ова со свои ОЧИ?!?!??!?!?????
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
АМАН БЕ ЛУГЕ,.,.!!?!??!ГРЕОТА БЕ ШТО ВИ ПРАВАТ,,ШТО Е ТОА БЕ,,ЗАПАЛЕТЕ ГИ...ПИ*********М М““********Р[DOUBLEPOST=1452214480][/DOUBLEPOST]
чекај малку,да се разбереме,,сакаш да кажеш дека со потврда од БККС има луге кој веке зеле пасапортче,,тоа ли е????????си го видел ли ти ова со свои ОЧИ?!?!??!?!?????
Ima ima najveke od zaglavenite sto bea 2012-2013 godina. Duri imase slucaj i tuka na forumov koga vo ministerstvo na pravda od sluzbenicite e kazano da donesat dokument od bkks. I dvete zdruzenija se validni sekako ama spored toa sto preku bkks veke ima luge koi stignaa do drzavjanstvo go odbrav nego :)
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Пошо сум вратен на дополнителна проверка, си мислев да пробам преку Штипското здружение... Си закажав кој ден ке идам, пошо работат од 17.00-20.00 , отидов, ми се виде малку чуден човекот шо работи таму, али нема везе, си се распрашав шо како иде процедурата конкретно за мене, вратен на дополнителна проверка. Ми вика декларацијата шо ке ми ја извади ке ме кошта 200 (ДВЕСТА) евра, пошо сум почнал процедурата за државјанство преку други луге, да сум терал преку нив ке ме коштала само 100 (СТО) евра... си велам ОК, не е проблем за парите и го прашувам колку е сигурно дека таа декларација ке ми заврши работа, ми вика 50/50 .... нишо! му викам ке размислам па ке видам шо како, у тоа време додека излегувам влегува стар познаник со жена му, ги причекав 15ина минути надвор да се распрашам шо како минале. Они веке почнале процедурата пред ја да идам, и сеа второ идење им било да му однесат пари, им рекол по 450е од човек, или 900евра за двајцата! Со нагласок на декларацијата дека 95% ке им донесе државјанства!!!
-Е сеа од 50/50 до 95/5% има разлика, некој е излажан од дотичниов, дај Боже мене да ме излажал да не му бидат џабе парите шо ги даде другарчево!
Друже види вака...Јас ја терам оваа процедура со декларација како и многу други (само мислам дека нема кој од нив да ти пише овде на форумов). Точно е дека цената е таа како што ја кажа ти, ама мое мислење е дека одговорот со 50% : 50% се однесува за тебе, пошто сите ние што поднесовме преку оваа процедура имаме образложение дека сигурноста е околу 90%. Ние што немаме никакво потекло во смисла на браќа, сестри, први братучеди немаме друга опција освен оваа и да ти кажам до сега функционира т.е излезен е происход на база на декларацијата издадена од Здружението во Битола. Човекот е искрен 100%. Ќе ти кажам од искуство од причина што некаде околу септември месец прашувавме за добивање на бугарски пасош преку нив, но со назнака дека немаме никакво потекло. Одговорот беше негативен од типот освен браќа и сестри друго не е изводливо. Од кога е либерализирано во Софија добивање на бугарско гражданство, човекот информирапе дека може да се почне процедурата на база на декларација и уверение за потекло. Оваа е нова процедура и како и во сите други претходни процедури потребно е време за да дојдете до пасош. Нека не ве лаже некој дека зел пасош на база на удостворение од бккс или битола... Крај на краева тие 100-150 евра нека се почасти со нив, само пасошот да излезе. п.с Ризик ствара капитал :)... и уште една назнака. Ова со декларациите има лимит, неговоата изјава беше “Не штанцаме ние овде декларации до недоглед“ Ваш е изборот... како и да за мене не се проблем 150 евра со оглед на фактото дека со него можеш да заработиш многу повеќе.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Tocno e mislenjeto.
Мислите дека освен тоа што поднесов Удостоверение од Военоисторически архив од В.Трново дека дедо ми бил бг војник и што добив происход врз база на тој документ - дека треба да поднесам и плус документи од прв братучед што има веќе добиено пасош? (иначе веќе поминав на интервју и сега чекам...?
Поздрав[DOUBLEPOST=1452243168][/DOUBLEPOST]
Spored moe mislenje i pisuvanje ovdeka ne cekajte da ve vratat i da odnesete posle nekoj dokument... potoa se ceka mnogu ako ve vratat na povtorno na razgleduvanje .... Vazno e prviot pat koga gi razgleduvat dokumentite da imate se ako ve vratat e togas se ceka ( ova e moe mislenje ne mora da e tocno );)
Мислиш дека освен тоа што поднесов Удостоверение од Военоисторически архив од В.Трново дека дедо ми бил бг војник и што добив происход врз база на тој документ - дека треба да поднесам и плус документи од прв братучед што има веќе добиено пасош? (иначе веќе поминав на интервју и сега чекам...?
Поздрав
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Znaci se raboti za izmama teska! Taa deklaracija kosta 30 evra vo bkks vo strumica i vo Bitola!
Ima pricina zosto e 200 eura. Jas licno znaev deka ce bide poskapa varijanta, no sepak odbrav da zemam deklaracija preku Sofija. Deklaracita tocno, kosta 30 eura i taka mi bese kazano. Plativ plus za sekoj dokument po 10 eura za prevod i po 10 eura za legalizacija. Prevoz do tamo, 2 pati idev za Sofija, taxi... Tolku e matematikata. Ako idev preku posrednik, normalno deka bi naplatil za svojata usluga.
Koj kako smeta taka neka postapuva. Nase e da se informirame kako i kolku ce kosta, ostanatoto e, po sopstven izbor.[DOUBLEPOST=1452245400][/DOUBLEPOST]
Vcera imase objava na FB od Makedonsko Bugarskoto zdruzenie od Bitola deka oficijalno e pustena nivnata web stranica: www.mbp.com.mk[DOUBLEPOST=1452247017][/DOUBLEPOST]
Ima pricina zosto e 200 eura. Jas licno znaev deka ce bide poskapa varijanta, no sepak odbrav da zemam deklaracija preku Sofija. Deklaracita tocno, kosta 30 eura i taka mi bese kazano. Plativ plus za sekoj dokument po 10 eura za prevod i po 10 eura za legalizacija. Prevoz do tamo, 2 pati idev za Sofija, taxi... Tolku e matematikata. Ako idev preku posrednik, normalno deka bi naplatil za svojata usluga.
Koj kako smeta taka neka postapuva. Nase e da se informirame kako i kolku ce kosta, ostanatoto e, po sopstven izbor.[DOUBLEPOST=1452245400][/DOUBLEPOST]
Vcera imase objava na FB od Makedonsko Bugarskoto zdruzenie od Bitola deka oficijalno e pustena nivnata web stranica: www.mbp.com.mk
Preporacuvam uste ednas, onaka dobro, od zbor do zbor, na strana 831-va, da se procita izjavata na Julian Angelov. Tocno kazuva deka od oktomvri navamu vece se izdavaat proizhodi so podnesena deklaracija, a istoto vazi i za starite predmeti za dobivanje na drzavjanstvo so podnesuvanje kako dopolnitelen dokument. A ova istoto bese kazano vo prvata nedela na mesec oktomvri minatata godina, zvanicno, i od ministerot za pravda.
Ne mi e jasno sto izigravate?
Iskreno mene, a veruvam i na site ostanati ovde na forumov, ne ni trebaat tolkuvaci. Citam sto zvanicnici od BG vlada govorat i informiraat. Preporacuvam, citajte gi site dnevni vesti na topnovini.bg ili kade god vi e volja i prenesuvajte kako sto e. Licni prevodi ne ni trebaat.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Друже види вака...Јас ја терам оваа процедура со декларација како и многу други (само мислам дека нема кој од нив да ти пише овде на форумов). Точно е дека цената е таа како што ја кажа ти, ама мое мислење е дека одговорот со 50% : 50% се однесува за тебе, пошто сите ние што поднесовме преку оваа процедура имаме образложение дека сигурноста е околу 90%. Ние што немаме никакво потекло во смисла на браќа, сестри, први братучеди немаме друга опција освен оваа и да ти кажам до сега функционира т.е излезен е происход на база на декларацијата издадена од Здружението во Битола. Човекот е искрен 100%. Ќе ти кажам од искуство од причина што некаде околу септември месец прашувавме за добивање на бугарски пасош преку нив, но со назнака дека немаме никакво потекло. Одговорот беше негативен од типот освен браќа и сестри друго не е изводливо. Од кога е либерализирано во Софија добивање на бугарско гражданство, човекот информирапе дека може да се почне процедурата на база на декларација и уверение за потекло. Оваа е нова процедура и како и во сите други претходни процедури потребно е време за да дојдете до пасош. Нека не ве лаже некој дека зел пасош на база на удостворение од бккс или битола... Крај на краева тие 100-150 евра нека се почасти со нив, само пасошот да излезе. п.с Ризик ствара капитал :)... и уште една назнака. Ова со декларациите има лимит, неговоата изјава беше “Не штанцаме ние овде декларации до недоглед“ Ваш е изборот... како и да за мене не се проблем 150 евра со оглед на фактото дека со него можеш да заработиш многу повеќе.
Не ме разбра изгледа добро... јас само го пренесов целиот муабет аналогно кој како сака да го свати!

-Мојот сомнеж е дали првично е официјално признаена таа декларација од тој клуб
-Како се вадат цените од “ракав“ ? Јас сум казнена експедиција со 200е за декларација пошо сум потерал процедурата многу поодамна пред да биде отворен клубот и сега оп црвен картон и дупла доза на 100е ???
-Како може да гарантира дека ке добие(те)(ш)(ме) државјанство врз основа на декларацијата? Кога се знае дека не е прболем во ДАБЧ туку Правосудие со дополнителните, ДАБЧ секако 90% ги пушта и им дава произход, а Правосудие враќа назад? (Он самиот спомна дека имаат луге во ДАБЧ, ама не во Правосудие) еве сум вратен со документ кој ДАБЧ ми го призна и ми даде произход...
-И која е поентата со шансите? 50/50 и 95/5? Треба да ја прекратам постапакава и да почнам од нула, да аплицирам од ново пошо така имам 95% шанси од првичните 50%...?

Веке кажав дека не сум против никој, само споделувам како помина целиот муабет... одлуките се ваши
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Не ме разбра изгледа добро... јас само го пренесов целиот муабет аналогно кој како сака да го свати!

-Мојот сомнеж е дали првично е официјално признаена таа декларација од тој клуб
-Како се вадат цените од “ракав“ ? Јас сум казнена експедиција со 200е за декларација пошо сум потерал процедурата многу поодамна пред да биде отворен клубот и сега оп црвен картон и дупла доза на 100е ???
-Како може да гарантира дека ке добие(те)(ш)(ме) државјанство врз основа на декларацијата? Кога се знае дека не е прболем во ДАБЧ туку Правосудие со дополнителните, ДАБЧ секако 90% ги пушта и им дава произход, а Правосудие враќа назад? (Он самиот спомна дека имаат луге во ДАБЧ, ама не во Правосудие) еве сум вратен со документ кој ДАБЧ ми го призна и ми даде произход...
-И која е поентата со шансите? 50/50 и 95/5? Треба да ја прекратам постапакава и да почнам од нула, да аплицирам од ново пошо така имам 95% шанси од првичните 50%...?

Веке кажав дека не сум против никој, само споделувам
како помина целиот муабет... одлуките се ваши
Секој може да сподели лично искуство и пожелно е да се сподели со другите членови за да имаат повеќе увид во процесот за добивање на гражданство. Како сега стојат работите ДАБЧ издава происход врз основа на декларации од БККС и Здружение за Македонско Блгарско пријателство. Договорено е и министерството да ги прифати како релевантни тие декларации, а со второто читање и усвојување на законот ќе мора да постапува по закон. Сега владее една многу по позитивна клима меѓу институциите, а се надеваме со новата министерка ќе биде поефикасно. Политиката према блгарите в чужбина се менува на подобро, но таму не е Шведска или Швајцарија и има доста пропусти кои мора да се подобрат. Најголем проблем моментално се преписките од 2012-2014,каде се бара дополнителни документи. Тука треба да се фокусираат напори за да не стане пракса и понатаму. И многу битно е да пишувате мејлови, да се јавувате до пријателите во Бугарија кои можат да помогнат. Преку здруженијата треба да се алармираат и медиумите таму да и они вршат притисокот, а тоа зависи и од нас. Не само да пишуваат дека сакаме пасош за работа во Европа. Бугарија за разлика од нас е демократска земја и медиумите имаат големо влијание врз политичките лидери. Јас ова не го измислувам, како што многу работи однапред ги постирав на форумот кои ми беа предочени од бугарските парламентарци каде имам пријатели.Кој што сака нека каже но луѓето како Каракачанов, Ангелов, Борис Вангелов, Ангел Джамбаски, Петар Колев и други се заземени максимално да се реши ова. А во крајна линија и најважниот човек премиерот Бојко Борисов е наш голем пријател.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom