Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Da spodelam nesto novo denes mi se javia od ministerstvoto na pravosudie I sluzbenickata mi rece da dostavam akt od razdane na pra dedomi so e mozno poskoro I da gi dostavila dokukentite vo mojata prepiska :) denes I utre posto e neraboten den ke nemozam da izvadam :/
koe brojce si отприлика?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Drugar sam odese ili preku posrednik stom ti se javile...deka preku posrednik vo mojov slucaj ima podatoci negovi za kontakt pr. Broj e-mail... sigurno nikoj ne me kontaktiral dosega...:)
Preko posrednik no koga gi dostaviv dopolnitelnite dok pisav brojce se so trebase I na kraj posredniko rece ostavi I tvoj mobilen broj koga dostavi toj molbata so dopolnitelnite dok I mojot broj go pisese :)
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Здраво јас сум нов сакам накратко да се информирам дали сеуште се вадат пасоши колку време трае тоа колку пари дали гледаат на изглед за издавање полесно хахах некој олеснителни околности било што ... нашава држава повеќе не ја бива сакам да бегам надвор работам овде за 1000 евра 6 ебани месеци неосигуран неплатено пензиско во една од 3 најголеми градежни компании во земјава се дешава ова .... фала ви и како и да е загреан сум и ке извадам бугарски пасош и спремен сум да се откажам од овој овде оваа држава не е држава не постоиме релано... поз
 
Член од
2 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Pozdrav do site,

Uspeav da vrzam so izvodi ( umrenici ) preku strana na dedo mi do 1903 godina. Isto taka imam dokument za sluzba vo bugarska vojska ( vo forma na izjava ( dadena od strana na dedo mi ), godini i meseci znam za grad ne sum siguren.Vtoriot del od prasanjevo se odnesuva na proizhodot ( dokolku go dobieme ) sto so nego potoa, dali istiot se nosi vo DABC ili da se odi preku Bugarskata ambasada vo Skopje za ponatamosna postapka?Bi gi zamolil clenovite na forumot nekoj da dostavi link za selata pod Bugarskata egzarhija posto ne mozam da go najdam istiot na forumov.Pozz.
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
Што биде со бројчињата од 2013.Има ли некој од 2013 после носење дополнителни док. што му се променил статусот.аман веке уште колку ке чекаме
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Zdravo da vi objasnam malku so deklaracijata od bulgarskoto Zdruzenie jas nemav nikakov dokument za poteklo i posrednikot mi spomna za potvrdata od zdruzenieto brojceto mi e od 2013 pred 3 meseci posrednikot za 200 evra mi sredi potvrda od zdruzenieto i deklaracija vo Sofija, jas licno so nego sredenite dokumenti od zdruzenirto vlegov u sofija vo kancelarija i toj mi kaza kade treba da gi ostavam gi ostaviv vo meguvreme gi imam slikano dokumentot od makedonsko bulgarsko prijatelstvo kaj mene vo mob e i sum siguren 100 procent deka ke mi ja uvazat molbata ova so potvrdite e vlezeno vo zakon ako ne se lazam licno zboruvav vo bugarija i so Petar Kolev nas makedonec koj e clen na bugarska partija Vo Bugarija zatoa koj e spremen na rizik neka rizikuva jas nemav izbor ako ne odnesev nisto prepiskata ke mi ja prekratat, Inaku posle 3 meseci uste nema rezultati brojceto mi e vrateno na dopolnitelna proverka se nadevam deka ke mi se smeni statusot naskoro i toa im go posakyvam na site :)
 
Член од
6 јануари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво јас сум нов сакам накратко да се информирам дали сеуште се вадат пасоши колку време трае тоа колку пари дали гледаат на изглед за издавање полесно хахах некој олеснителни околности било што ... нашава држава повеќе не ја бива сакам да бегам надвор работам овде за 1000 евра 6 ебани месеци неосигуран неплатено пензиско во една од 3 најголеми градежни компании во земјава се дешава ова .... фала ви и како и да е загреан сум и ке извадам бугарски пасош и спремен сум да се откажам од овој овде оваа држава не е држава не постоиме релано... поз
Да, издаваат државјанства врз основ на кој се здобиваш со пасош. Само доколку имаш роднина со бугарско државјанство, по можност татко, дедо, чичко или братучед.
Не, изгледот нема да ти помогне/одмогне во постапката за добивање државјанство. Не прават избор на убавина. Се разбира, се очекува од тебе да се појавиш пристојно облечен и среден на денот на интервјуто во министерството за правосудство, но ништо повеќе од тоа. Повеќе се заинтересирани за твоите мотиви и што сакаш да постигнеш со државјанството.

Очекувај да поминат најмалку 2.5 години во најдобар случај од денот на отпочнување на постапката до денот кога ќе го држиш пасошот во рака. Ќе ти требаат во просек 2-3 месеци да добиеш уверение за потекло + 1.5 година за државјанство. На пр. оние кои на почеток од декември 2015 поднесоа барање за државјанство ги закажаа на интервју дури во јули/август 2016 година. Вежбај трпение уште од сега. :)
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Da spodelam nesto novo denes mi se javia od ministerstvoto na pravosudie I sluzbenickata mi rece da dostavam akt od razdane na pra dedomi so e mozno poskoro I da gi dostavila dokukentite vo mojata prepiska :) denes I utre posto e neraboten den ke nemozam da izvadam :/
мислам дека веке напошав претходно дека БАРААТ од прадедо и дедо документи и по правило се велат ИЗВОД НА УМРЕНИ или УМРЕНИЦА,како си можел да подадеш без тие документи,знам обично врачаат од шалтер,НЕ ТЕ ПРИМААТ БЕЗ НИВ,,барем во мојот случај беше така.....
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Мир Божији, Христос се роди!

"От ВМРО сме предложили промени в Закона за б'лгарите зад граница, които минаха на п'рво четене. Предстои закон'т скоро да б'де гласуван на второ четене в пленарна зала, информира Јулиан Ангелов."

"...Като доб'р знак тој (Јулиан Ангелов) посочи, че за п'рви п'т в НС има такава постојанна комисија – за б'лгарите зад граница. Ангелов е неин заместник-председател.

Тој разказа за затруднено получаването на удостоверение за б'лгарски произход. С натиск и законодателни инициативи се е стигнало до успешна промјана на тази практика. Нјама вече откази на б'лгари, които желајат да получават документи за гражданство. Стотици б'лгари зад граница, кандидатствашти в б'лгарските университет, с'што са приети да учат у нас, разјасни депутат'т.

Тој похвали изрично работата на ДАБЧ и нејнија председател Борис Вангелов, којто е предложен от ВМРО. ДАБЧ за три месеца успја да обработи всички 20 хилјади преписки, които бјаха бавени в прод'лжение на година и половина. Това се д'лжи на човека на ВМРО, начело на агенцијата, Борис Вангелов, каза Ангелов.

По думите му решен и друг голјам проблем. От две години б'лгарските гагаузи с'што бјаха лишавани от правото да б'дат б'лгари. От два месеца насам тези хора отново получиха правото да се наричат б'лгари и вече получават укази за б'лгарско гражданство, објасни Ангелов.

Тој отчете като не маловажен факт това, че за п'рви п'т от години б'лгарските институции работјат в синхрон за решаване на проблемите на б'лгарите зад граница.

От ВМРО сме предложили промени в Закона за б'лгарите зад граница, които минаха на п'рво четене. Предстои закон'т скоро да б'де гласуван на второ четене в пленарна зала, информира Јулиан Ангелов..."

http://www.vmro.bg/веселинов-разделјат-дпс-на-добро-и-лошо-а-то-е-едно-и-с'што/
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Здраво,дали некој има поднесено преку здружението Македонско-бугарско пријателство од штип со е?да ја тераш целата постапка преку нив?или дали нивната декларација важи во бугарија?сакам да почнам се од почеток па да се информирам малку...позз до сите и среќни празници
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Здраво,дали некој има поднесено преку здружението Македонско-бугарско пријателство од штип со е?да ја тераш целата постапка преку нив?или дали нивната декларација важи во бугарија?сакам да почнам се од почеток па да се информирам малку...позз до сите и среќни празници
Jas kolku sto znam zdruzenijata ne ti vrsat rabota tuku ti izdavaat dokument za bugarsko poteklo so koj ti ke dokazuvas poteklo vo BG. Priznati se samo dve makedonsko-bugarsko prijatelstvo i BKKS od strumuca. Bez razlika vo koj grad se naoga ako e edno od ovie dve e priznato
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom