Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ova se cisti gluposti bev prekraten so original dokumenti od babami bg ehzarhija .... bev vo sofija prasav zosto sum prekraten taa na salter mi vika prekraten si zosto edna godina te cekame da donesis dokument ... i sega ke treba nanovo dvoen proizhod da vadam pak da zakazuvam za intervju brz osnova na mojte stari dokumenti koj se predadeni i stojat vo arhivata znaci 2 ipol godini cekav do sega ,, i sega plus uste 1 godina i nekoj mesec znaci gluposti vaka naka pak po 5 godini za pasos ke cekame ....... inace sekoj so saka da zakazi za intrevju slobodno duri noemvri 2016
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Утре одам да се сликам во софија се надевам дека ќе заврше ова чекање после 4 години.. Со среќа на сите. Ќе останам на форумот за секој случај ако можам да помогнам со некој совет.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
http://www.utrinski.mk/?ItemID=56FDA1237146BF41BEC2B8961DADB81E&commentID=668721&pLikeVote=1#commNo668721
Од Источна Македонија 40.000 луѓе заминаа во Европа со бугарски пасош



Во последните десетина години се испустуваат Делчево, Виница, Македонска Каменица, Кочани, Пехчево, Берово


Иван Бојаџиски


Штип – Цел еден град од форматот на Штип, што значи над 40.000 жители од Источна Македонија се заминати од родните огништа, и тоа со бугарски пасоши. Стравотно се испустуваат Делчево, Виница, Македонска Каменица, Кочани, Пехчево и Берово. Јагмата по бугарски пасоши, според познавачите на состојбите, почнала во 2005 година, а со секоја наредна година таа станува се' поголема.

Делчо Гошев (62) од делчевското село Ѕвегор, 15 години се занимава со посредување при добивање бугарско државјанство. Тој вели дека интересот за бугарскиот пасош и денес е многу голем, но од 10 октомври Бугарија го закочила процесот на издавање бугарско државјанство за македонските граѓани поради исполнета квота. Гошев ги средува документите на нашинците, има комбе и со него им прави услуга носејќи ги во Бугарија.

„Струмица, па по неа Делчево, Виница, Македонска Каменица, Кочани, Пехчево, Берово се општини чии жители во најголем број бараат бугарски пасош. Речиси без исклучок сите го сакаат пасошот на соседната држава поради економско-егзистенцијални причини. Над 75 проценти од жителите на општина Делчево и речиси исто толку од Виница поседуваат бугарско државјанство. Опустеа општинските центри, селата, млади луѓе во нив речиси и нема. Бугарско државјанство бараат државни службеници, бизнисмени, образовани млади луѓе, момчиња и девојки со понизок степен на образование, млади, но и возрасни жители на овие предели. Сите велат дека тука не можат да опстанат, иако добар дел од нив биле вработени, но платиме им биле многу мали“, вели Гошев.

Според нашиот соговорник, излегува дека бугарската држава им помага на македонските граѓани во обезбедувањето пристојна егзистенција.

„За да се добие бугарско државјанство Бугарија бара заинтересираното лице да обезбеди документи за своите бугарски корени. Нашите луѓе нив ги наоѓаат во документите на своите родители од 1941-1945 година, кога сите лични документи биле пишувани на бугарски јазик. Ако се исполни тој услов, а тоа не е тешко, тогаш за бугарско државјанство се чека од 12 до 18 месеци. Целиот овој процес чини околу 400 евра, иако има и измамници кои од лековерните и оние кои не се упатени во процесот земаат и по 1.500 евра. Кога ќе го добијат пасошот нашите се радуваат како да добиле премија на лото“, посочува Гошев.

За илустрација на пустошот кој овој процес го остава зад себе, но и за емотивната празнина кај постарите кога мора да се разделуваат од своите деца, Гошев наведува повеќе примери.

„Моето село Ѕвегор, кое е до самата македонско-бугарска граница, во време на мојата младост имаше 160 куќи од кои над 100 деца учеа во основното училиште. Денес Ѕвегор има 360 куќи и само 18 деца-основци. Пред 40 години во 160 куќи живееја 450 лица, денес во 360 куќи нема повеќе од 250 души. Пред извесно време кај мене дојде 63- годишен жител на Разловци за да ми се заблагодари што покрај за неговите деца, сум успеал да средам и тој да добие пасош. Човекот плачеше, рече дека му е многу тешко што мора да го напушти својот дом, ама децата не сакале да го остават сам и заминале на работа во Словенија. Се јавуваат возрасни луѓе и бараат бугарско државјанство за нивните деца и притоа плачат. Не им е лесно на душата. Неодамна од Скопје ми се јави човек кој цел живот беше во политиката и со треперлив глас ми зборуваше дека му е многу тешко што бара да им обезбедам бугарски пасош на децата, но си најде оправдување дека ќе им било подобро“, вели Гошев.

Во Штип близу 18 години со оваа работа се занимава Ристо Доргут. Тој тврди дека малешевско-пијанечкиот крај е речиси испустен, дека илјадници, пред се' млади луѓе си заминале оттаму.

„Во Штип нема некој поголем интерес за бугарски пасоши, но го има во Кочани и во Свети Николе и од ден во ден е се' поголем. Младите не можат тука да си обезбедат егзистенција, велат дека не сакаат да работат за 200 евра, оти со нив не можат да имаат нормален живот, па шансата ја бараат во пасош кој ќе им ги отвори портите на Европа“, вели Доргут.

Во Виница во шега велат дека ако градоначалникот Емил Дончев сака трет мандат, нека се кандидира за градоначалник на регионот Пиамонт, во Италија. Таму имало повеќе виничани со право на глас отколку што ги има во Виница.

Во едно виничко кафуле младата Николина, која три години е на работа во Италија, само кратко ни рече: „Си ставив бугарски пасош во џеб и си заминав во еден нормален свет, кој им дава шанси на сите кои сакаат да работат, што кај нас е речиси невозможна мисија“.
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Сакам да прашам дали некој може да ми помогне за мојава ситуација. На интервју бев на 5 јуни 2013год. Статусот на бројчето беше:,, Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции,,. После тоа откако излезе бројчето доставив документи за потекло (бугарска лична карта од баба ). Од доставата на документите за потекло помина повеќе од една година а статусот на бројчето е сеуште овој:,,Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка,,. Ама бидејќи документите ги доставив преку посредник, се сомневам дека докумените за потекло не се поднесени, бидејќи чекам повеќе од година (а ме убедуваа дека за два до три месеци со тој документ ќе земам лична карта). Па како може да проверам дали документите се воопшто стигнати, или некој совет што да направам понатаму. :(
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
Сакам да прашам дали некој може да ми помогне за мојава ситуација. На интервју бев на 5 јуни 2013год. Статусот на бројчето беше:,, Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции,,. После тоа откако излезе бројчето доставив документи за потекло (бугарска лична карта од баба ). Од доставата на документите за потекло помина повеќе од една година а статусот на бројчето е сеуште овој:,,Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка,,. Ама бидејќи документите ги доставив преку посредник, се сомневам дека докумените за потекло не се поднесени, бидејќи чекам повеќе од година (а ме убедуваа дека за два до три месеци со тој документ ќе земам лична карта). Па како може да проверам дали документите се воопшто стигнати, или некој совет што да направам понатаму. :(
Znaci pisi ili javi se vo ministerstvoto da ti kazat sto e problemot.dok. sigurno ne se dostaveni.ne trebalo tolku cekas.otkako ke ti kazat koi dok. Ti falat,pod hitno ke zakazes za dop.dok. i vednas gi nosis.za 4 do 5 meseci treba da ti smeni statusot.taka barem mislam jas.
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Сакам да прашам дали некој може да ми помогне за мојава ситуација. На интервју бев на 5 јуни 2013год. Статусот на бројчето беше:,, Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции,,. После тоа откако излезе бројчето доставив документи за потекло (бугарска лична карта од баба ). Од доставата на документите за потекло помина повеќе од една година а статусот на бројчето е сеуште овој:,,Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка,,. Ама бидејќи документите ги доставив преку посредник, се сомневам дека докумените за потекло не се поднесени, бидејќи чекам повеќе од година (а ме убедуваа дека за два до три месеци со тој документ ќе земам лична карта). Па како може да проверам дали документите се воопшто стигнати, или некој совет што да направам понатаму. :(
Ne se nerviraj od 2013 se stignati so dopolnitelna proverka do 8.8.2014 ili do negde brojce okolu 5000 se povtorno razgledani a ti si sigurno so brojce nad 14xxx taka da novosti ocekuvaj januari februari pozz
 
Член од
8 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
13
за 10 дена треба да одам на интервју во Софија, а го изгубив листот со прашања и одговорите, па би ве замолил некој кој ги има ако може ПРАШАЊАТА и ОДГОВОРИТЕ да ги закачи на форумов во било кој формат....однапред благодарам!
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Ova se cisti gluposti bev prekraten so original dokumenti od babami bg ehzarhija .... bev vo sofija prasav zosto sum prekraten taa na salter mi vika prekraten si zosto edna godina te cekame da donesis dokument ... i sega ke treba nanovo dvoen proizhod da vadam pak da zakazuvam za intervju brz osnova na mojte stari dokumenti koj se predadeni i stojat vo arhivata znaci 2 ipol godini cekav do sega ,, i sega plus uste 1 godina i nekoj mesec znaci gluposti vaka naka pak po 5 godini za pasos ke cekame ....... inace sekoj so saka da zakazi za intrevju slobodno duri noemvri 2016
КАКО МИСЛИШ НОЕМВРИ ЗА ИНТЕРВЈУ ДА НЕ МИСЛИШ ЗА ДОСТАВУВАЊЕ ДОКУМЕНТИ МЕНЕ НОЕМВРИ 2016 МИ ЗАКАЖАА ЗА ДОКУМЕНТИ ДА ДОНЕСАМ ПРЕД МЕСЕЦ ДЕНА АЛИЦИРАВ[DOUBLEPOST=1447879389][/DOUBLEPOST]
за 10 дена треба да одам на интервју во Софија, а го изгубив листот со прашања и одговорите, па би ве замолил некој кој ги има ако може ПРАШАЊАТА и ОДГОВОРИТЕ да ги закачи на форумов во било кој формат....однапред благодарам!
ГИ ИМА ПО ФОРУМОВ ВИДИ НАЗАД МАЛЦЕ
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Pri baranje na potvrda od BKKS se nosat izvodi I umrenici od dedovcI, pradedovci I roditeli, od dvete stranrani na roditelite? Izjavata ili deklaracija sto se spomenuva ja davat tamu vo zdruzenieto da ja potpiseme? Pomagajte decki imam uste mesec Dena za dostava na dopolnitelni, a nemam stari dokumenti
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
41
За оние што се со прекинати преписки има ли некое чаре?
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
за 10 дена треба да одам на интервју во Софија, а го изгубив листот со прашања и одговорите, па би ве замолил некој кој ги има ако може ПРАШАЊАТА и ОДГОВОРИТЕ да ги закачи на форумов во било кој формат....однапред благодарам!
[DOUBLEPOST=1447882484][/DOUBLEPOST]Еве друже со среќа!
 

Attachments

Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Дали има некој што терал процедура преку амбасадата на бугарија во Скопје ?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Pri baranje na potvrda od BKKS se nosat izvodi I umrenici od dedovcI, pradedovci I roditeli, od dvete stranrani na roditelite? Izjavata ili deklaracija sto se spomenuva ja davat tamu vo zdruzenieto da ja potpiseme? Pomagajte decki imam uste mesec Dena za dostava na dopolnitelni, a nemam stari dokumenti
Mojot slucaj e: vrz baza na dokumenti samo od eden roditel, dobiv deklaracija. (drugiot roditel e roden vo druga drzava).
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Mojot slucaj e: vrz baza na dokumenti samo od eden roditel, dobiv deklaracija. (drugiot roditel e roden vo druga drzava).
samo dokumenti od roditel? Bez dokumenti od postari generacii? Nekade procitav deka treba Dedo I li pra Dedo da bile rodeni pomegju 1900-1920 god? Ili mislis na Edna linija predci?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Добро утро дечки :)
Да споделам. Вчера бев на интервју (со происход добиен од воена книшка на дедо), не сум баш задоволен, тетката што ми се погоди беше многу "натратена".. Ме праша дали татко ми мајка ми имаат пасош - велам не, ме праша по кој пат поднесувам документи (од ова најмногу се плашев) и викам по втор пат (пошо ме прекратија веќе еднаш оти немав поднесено доп документи), и одговорив бидејќи немав време во дадениот рок да ги најдам документите од дедо ми. И тоа, ме праша за некој празник да и кажам и толку.
Не знам дали обичен службеник како неа има ингеренции и може да влијае на тоа дали ќе го земам пасошот или не.. Што мислите вие?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom