Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Дали има некој што терал процедура преку амбасадата на бугарија во Скопје ?
ako ne ti se brza ambasada a,ko ti se brza Sofija...... o da ne ima koi sme preku ambasada jas licno ne bi ti preporacal ambasada uzasno e spora diplomatska posta dodeka da stigne
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Mojot slucaj e: vrz baza na dokumenti samo od eden roditel, dobiv deklaracija. (drugiot roditel e roden vo druga drzava).
Ако можеш да пишеш од кој клуб зема, дали од Струмица или Битола затоа што сум во иста ситуација?

Благодарам
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Добро утро дечки :)
Да споделам. Вчера бев на интервју (со происход добиен од воена книшка на дедо), не сум баш задоволен, тетката што ми се погоди беше многу "натратена".. Ме праша дали татко ми мајка ми имаат пасош - велам не, ме праша по кој пат поднесувам документи (од ова најмногу се плашев) и викам по втор пат (пошо ме прекратија веќе еднаш оти немав поднесено доп документи), и одговорив бидејќи немав време во дадениот рок да ги најдам документите од дедо ми. И тоа, ме праша за некој празник да и кажам и толку.
Не знам дали обичен службеник како неа има ингеренции и може да влијае на тоа дали ќе го земам пасошот или не.. Што мислите вие?
Најмногу си зависи од тебе, дали си знаел кога те прашала.Ако си се однесувал културно и си одговорил на прашањата без разлика дали била нервозна или не, нема да имаш проблем.И јас кога бев на интервју така се однесуваше, па влегов во процедура, а другите ги врати поради непотполни документи и сл.
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Здраво
Едно прашање до вас, еден другар поднесе за бг пасош во 2013 год., го вратија на дополнителна и во март оваа година откако однесе документи сега статусот му е променет во Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Дали ова значи дека ќе добие пасош за некое време ?
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здраво
Едно прашање до вас, еден другар поднесе за бг пасош во 2013 год., го вратија на дополнителна и во март оваа година откако однесе документи сега статусот му е променет во Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Дали ова значи дека ќе добие пасош за некое време ?
Da na dobar pat e. Sega se ceka molbata da se uvazi pa viceprezidentot da potpisi i da si go zemi drzavjanstvoto.
Od koja godina e i koj broj?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Ova se cisti gluposti bev prekraten so original dokumenti od babami bg ehzarhija .... bev vo sofija prasav zosto sum prekraten taa na salter mi vika prekraten si zosto edna godina te cekame da donesis dokument ... i sega ke treba nanovo dvoen proizhod da vadam pak da zakazuvam za intervju brz osnova na mojte stari dokumenti koj se predadeni i stojat vo arhivata znaci 2 ipol godini cekav do sega ,, i sega plus uste 1 godina i nekoj mesec znaci gluposti vaka naka pak po 5 godini za pasos ke cekame ....... inace sekoj so saka da zakazi za intrevju slobodno duri noemvri 2016[/q
Најмногу си зависи од тебе, дали си знаел кога те прашала.Ако си се однесувал културно и си одговорил на прашањата без разлика дали била нервозна или не, нема да имаш проблем.И јас кога бев на интервју така се однесуваше, па влегов во процедура, а другите ги врати поради непотполни документи и сл.
Се друго шо ме праша и одговорив, дали сум бил во други градови во Бг, што работам, празници и набројав - немав проблем околу тоа. Ми беше најмногу за тоа што поднесувам по втор пат документи да не ме закочат нешто...
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво
Едно прашање до вас, еден другар поднесе за бг пасош во 2013 год., го вратија на дополнителна и во март оваа година откако однесе документи сега статусот му е променет во Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Дали ова значи дека ќе добие пасош за некое време ?
Ќе добие пасош да.Кој број е отприлика пошто и јас однесов во март, а немам промена сеуште?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Се друго шо ме праша и одговорив, дали сум бил во други градови во Бг, што работам, празници и набројав - немав проблем околу тоа. Ми беше најмногу за тоа што поднесувам по втор пат документи да не ме закочат нешто...
Каде беше интервјуто во амбасада или софија? Во првиот пост кажа дека само те прашала дали твоите имаат пасоши и празници, а во вториот дека си одговорил на сите прашања. Ако е само околу тоа дека си по втор пат не е проблем, а те прашаа ли зошто се кандидираш за бугарско државјанство и што си по гражданство и националност? Тука не смееш да помешаш. Ај ќе биде без нервоза
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Здраво дечки,
Сакам да ми кажете некои совети за врска со бугарскио пасош.
Имам аплицирано во 2012 декември, во јули 2013 бев на интервју, бројчето во протокал ми излезе на 11.02.2015 од тогаш до сега чекам статус
Преписката № 111**/2013.
Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.
Имам однесено документи од прадедо ми дека служел 2 години бугарска војска, имам однесено документи од први братуцеди по мајка ми , и еве сеуште чекам на дополнителна , септември го однесов документо за прадедо ми а пред тоа во март ги пратив од братуцедиве, и сеуште така стој дополнителна проверка.
Се слушнав со овој што ми го вади државланствово, ми вика чекај треба да го сменат сега кај да е .. и така ми вика едно добро 2-3 месеци, стварно повеќе не знам што да правам, чекај чекај не се дочекува пичка му... дајте некоји совети што да правам за да ја забрзам постапкава доколку е возможно или некој ако има вакво искуство .....
Однапред ви благодарам.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво дечки,
Сакам да ми кажете некои совети за врска со бугарскио пасош.
Имам аплицирано во 2012 декември, во јули 2013 бев на интервју, бројчето во протокал ми излезе на 11.02.2015 од тогаш до сега чекам статус
Преписката № 111**/2013.
Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.
Имам однесено документи од прадедо ми дека служел 2 години бугарска војска, имам однесено документи од први братуцеди по мајка ми , и еве сеуште чекам на дополнителна , септември го однесов документо за прадедо ми а пред тоа во март ги пратив од братуцедиве, и сеуште така стој дополнителна проверка.
Се слушнав со овој што ми го вади државланствово, ми вика чекај треба да го сменат сега кај да е .. и така ми вика едно добро 2-3 месеци, стварно повеќе не знам што да правам, чекај чекај не се дочекува пичка му... дајте некоји совети што да правам за да ја забрзам постапкава доколку е возможно или некој ако има вакво искуство .....
Однапред ви благодарам.
И јас во март однесов документи па уште чекам....
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Подолго време го следам форумов и сакам да ве прашам вратен сум на дополнителна проверка 53**/14, е сега најдов документ ама од на баба ми сестра која има бугарско сведителство ,да ги преведувам спојувам со изводи умреници знам како што ,но прашањето ми е дали некој вака поднел документи и дали успеало , поздрав.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
samo dokumenti od roditel? Bez dokumenti od postari generacii? Nekade procitav deka treba Dedo I li pra Dedo da bile rodeni pomegju 1900-1920 god? Ili mislis na Edna linija predci?
Izvinuvanje do site, ne ja objasniv vo celost informacijata, zasto bese prasano "od dvete strani na roditelite?".
Tocno kako sto napisa, pokraj izvod od roditel, dostaviv i original dokumenti za baba i dedo. Nemase potreba za prababa-pradedo, zatoa sto se rodeni do 1911 g.[DOUBLEPOST=1447935505][/DOUBLEPOST]
Ако можеш да пишеш од кој клуб зема, дали од Струмица или Битола затоа што сум во иста ситуација?

Благодарам
Zdravo decki. Preku Bitola.[DOUBLEPOST=1447935768][/DOUBLEPOST]
Добро утро дечки :)
Да споделам. Вчера бев на интервју (со происход добиен од воена книшка на дедо), не сум баш задоволен, тетката што ми се погоди беше многу "натратена".. Ме праша дали татко ми мајка ми имаат пасош - велам не, ме праша по кој пат поднесувам документи (од ова најмногу се плашев) и викам по втор пат (пошо ме прекратија веќе еднаш оти немав поднесено доп документи), и одговорив бидејќи немав време во дадениот рок да ги најдам документите од дедо ми. И тоа, ме праша за некој празник да и кажам и толку.
Не знам дали обичен службеник како неа има ингеренции и може да влијае на тоа дали ќе го земам пасошот или не.. Што мислите вие?
Dobi li broj za tvojot predmet ?[DOUBLEPOST=1447936216][/DOUBLEPOST]
Ima,ke podnesat povtorno dokumenti za poteklo,ke odat na intervju i ke se iznacekaat do nedogled i pak nema da bidat sigurni dali ke zemat pasos.
Bobi, site vrateni predmeti se 'svoja' prikazna. Dokolku vtoriot pat podnese dokumenti za poteklo, na primer, dali smetas deka i vo toj slucaj nema da pomine?
Ako e taka, kako sto davas generalna forma na odgovor, isto taka moze da znaci i deka site koi prv pat apliciraat, ne mozat da bidat sigurni dali ce dobijat.
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Sakam da ve prasam dali nekoj go poznava Aleksandar Dimitrovski .. sakam da pocnam so nego procedura za bg drzavljanstvo no mi treba vase mislenje da ne e nekoj prevarant.. pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Да ве прашам , имам закажано интервју во конзулантот во Бт , во јануари , дали може да го одложам некако? да го поместам интервјуто за еден месец ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom