Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Nisto, imame podneseno dopolnitelen dokument uste vo Januari i seuste status dopolnitelna. Kaj tebe ?
Jas sum 2013 od dekemvri sum vo dopolnitelna a odnese od prv bratuced ima li kaj nekoj pridvizuvanje od bratucedi ili?[DOUBLEPOST=1435248195][/DOUBLEPOST]Dosta Novi protokoli deneska kazuvajte lugje kaj nekoj novosti ima li?
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
здраво дечки имам една теорија па ме интересира само вашето размислување!вака околу дополнителните документи нели со тоа бараат да докажете потекло со документ што значи ваш татко,дедо или прадедо да е пишан бугарин во некаков документ.ако добро се сечавате на почетокот на форумов се дискутираше за крштевање во бг црква па поентата на сево ова е доколку ваш татко се крштева во бг.црква нели даваат документ кој е сличен на извод валда во него пишува и националност///ДАЛИ ТАКОВ ДОКУМЕНТ БИ ЗАВРШИЛ РАБОТА!!!!!ова е само една мисла која ми помина низглава
i az imam krštenica na baba mi- od srbska pravoslavna crkva i tuk pišuva deka e bugarka-može li to da ispolzvam?ima li neko iskustva?
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
ИТНО: Дали има проблем при излез од Македонија ако македонскиот пасош ми важи пократко од 3 месеци, а после тоа патувам со БГ пасош низ Европа. Ви благодарам.
Да, може да ти биде проблем при излез од Македонија.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Tatko na moj drugar dobi ovaa godina proishod vrz osnova na stari dokumenti od negoviot tatko na 65 godini.prasanjeto e dali drugarov da aplicicira za proishod vrz osnova na proishid na tatko mu ili e podobro so starite dokumenti od dedo mu??
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Дечки, а во кој формат треба да биде напишан Входјашт номер на веб страната на ДАБЧ за проверка на статус на зајавленија?
Јас поднесов документи во вторникот, ми дадоа еден 4-цифрен број за да проверувам, и кога го впишувам бројчето ми излева Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.
Веќе еднаш ти беше одговорено. 13 цифрен број од обликот XXXXYYZZAAAAA.
XXXXYYZZ е датумот по редослед: година, месец, ден кога е примен документот во агенцијата. Остатокот е бројот под кој се води твоето барање во агенцијата.

Сигурен сум дека не е 4 цифрен број. Ако си поднел преку амбасада/конзулат веројатно под тој 4 цифрен се води твоето барање во амбасадата.

Ако си поднел неодамна, имаш уште многу да чекаш, од 4 до 6 месеци минимум, така да џабе проверуваш, јави им се во амбасадата за 4 месеци од денот на поднесување.[DOUBLEPOST=1435254664][/DOUBLEPOST]
Tatko na moj drugar dobi ovaa godina proishod vrz osnova na stari dokumenti od negoviot tatko na 65 godini.prasanjeto e dali drugarov da aplicicira za proishod vrz osnova na proishid na tatko mu ili e podobro so starite dokumenti od dedo mu??
Зошто да не ги поднесе и двете?
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Koe znacenje imat protokoli so naznacena A bukva vo odnos na drugi protokoli kaj sto nema A bukva da ne znae nekoj razlika
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
moze li nekoj da mi kaze kako da proveram na koja dada tocno sum gi podnel dok...
i vo koj grad i na koja ulica ke mi bide zaveren pasoso ? mozam li da go proveram toa ili direktno so posredniko so mi ja vrse rabotata
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Веќе еднаш ти беше одговорено. 13 цифрен број од обликот XXXXYYZZAAAAA.
XXXXYYZZ е датумот по редослед: година, месец, ден кога е примен документот во агенцијата. Остатокот е бројот под кој се води твоето барање во агенцијата.

Сигурен сум дека не е 4 цифрен број. Ако си поднел преку амбасада/конзулат веројатно под тој 4 цифрен се води твоето барање во амбасадата.

Ако си поднел неодамна, имаш уште многу да чекаш, од 4 до 6 месеци минимум, така да џабе проверуваш, јави им се во амбасадата за 4 месеци од денот на поднесување.[DOUBLEPOST=1435254664][/DOUBLEPOST]

4-цифрен е, поднесено во ДАБЧ на 23.06.2015
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Pak da prasam moze li da se dobie proishod vrz osnova na proishod od tatko od 2015 koj dobil po tatko mu koj bil bugarski vojnik, znaci dedo. Sega dedo mu e bolen i ne moze da gi najdat originalite dokumentite, pa drugarov saka da aplicira so proishod od tatko mu.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
Pak da prasam moze li da se dobie proishod vrz osnova na proishod od tatko od 2015 koj dobil po tatko mu koj bil bugarski vojnik, znaci dedo. Sega dedo mu e bolen i ne moze da gi najdat originalite dokumentite, pa drugarov saka da aplicira so proishod od tatko mu.
Неможе, мора да чека родителот да добие државјанство па после да аплицира (во тој случај нема ни да чека происход дирекно за државјанство ќе иде).
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Неможе, мора да чека родителот да добие државјанство па после да аплицира (во тој случај нема ни да чека происход дирекно за државјанство ќе иде).
Fala, samo slucajot mu e kompliciran tatko mu ne aplicira za drzavljanstvo covekot ima 65 god i e invalid.
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
me interesira dali mozi proizhodot da go zemam od konzulat vo bitola posto tamu imam podneseno dokumenti , a posle da odam direktno vo sofiija za pasos , kolku pari kosta (odprilika) , dali tamu treba dokumentite da se preveduvaat i mora li so posrednik ili mozam sama ? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom