Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
mozete da prasate se so ve interesira mozam da vi odgovoram znam se za bg. drzavjanstvo
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Дали знае некој колку трае постапката од подигнување на указот до сликање за лични документи и што точно би требало човек да прави ако сам си ја брка работата без посредник?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Дали знае некој колку трае постапката од подигнување на указот до сликање за лични документи и што точно би требало човек да прави ако сам си ја брка работата без посредник?
Lorena imase ubavo objasneto ponazat,no ima uste eden nacin i ne mora da se odi dva pati.Zavisi od posrednikot.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Добро бе ако дал одговор декември на некој што бил во јули 2014 на интервју, земи па пресметај. Дај доста ја труете темата со глупости !!!
Jas nikoj ne trujam so gluposti onaka si prasav samo da vidam dr mislenje inace znam da si presmetam nesum do tolku nepismen I pogledni nanazad po forumot da vidis dali ja trujam temava so gluposti I taka skoro nema ni 10 postovi od mene a ti ako si nervozna zadrzija nervozata za sebe neni treba pesimisti i nervozni luge ovde
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Од тоа да си прашам само, се создадоа 389 непрегледни страни и тоа начјесто се содзаваат и трупаат од луѓе што немаат ни 20 постови.... затоа оладете малку со непотребни прашања.....пошто и сам си кажа дека доволно си памет за да пресметаш сам.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Дали знае некој колку трае постапката од подигнување на указот до сликање за лични документи и што точно би требало човек да прави ако сам си ја брка работата без посредник?
Мене ми објасни еден познаник, и одлучив и јас сам да завршам работа, утре ќе идам во софија, треба да го земеш указот, и ако немаш адреса да ја пишеш службената адреса средец, и со указот во општина да поднесеш да ти дадат матичен и адреса, тоа се чека седум дена, и со тие документи се сликаш за пасош и лк, има опција експресна за осум часа да ти бидат готови и се плаќа 150 е (пасош + лк)
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Може некој би знаел,да ми одговори.Откако ке се земе пасошот ,која е процедурата за заминување на пр.Германија и вработување.Треба пред да се замине да се има работодавец кој би средил документи или не мора.Се добива некој друг документ или се работи и престојот е со Бугарскиот пасош.И после колку време може да се повлече и фамилијата.Ви Благодарам
nema potreba od sreduvanje na dokumenti znaci legalno se dobiva rabota i prestojot e so bg pasosot,
samo nekoj ako e poupaten da kaze kako da se dojde do rabota odkako ke se pojde vo germanija dali sam baras po firmi prasuvas ili se prijavuvas vo nekoja sluzba tamu i tie da ti baraat rab kako graganin na EU.ako nekoj znae neka pojasni
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Мене ми објасни еден познаник, и одлучив и јас сам да завршам работа, утре ќе идам во софија, треба да го земеш указот, и ако немаш адреса да ја пишеш службената адреса средец, и со указот во општина да поднесеш да ти дадат матичен и адреса, тоа се чека седум дена, и со тие документи се сликаш за пасош и лк, има опција експресна за осум часа да ти бидат готови и се плаќа 150 е (пасош + лк)
Me interesira kolku ke kosta ako sam si ja brkas rabotata otprilika nemora tocno bez patni trosoci.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Me interesira kolku ke kosta ako sam si ja brkas rabotata otprilika nemora tocno bez patni trosoci.
Епа утре треба да платам за указот 25 е, за адресата 15е, и ако се сликаш со таа варијанта брза постапка(150 е) околу 200 е, без патни трошоци, а ќе треба да се оди два пати, груба пресметка се на се помалку од 300 е
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Од тоа да си прашам само, се создадоа 389 непрегледни страни и тоа начјесто се содзаваат и трупаат од луѓе што немаат ни 20 постови.... затоа оладете малку со непотребни прашања.....пошто и сам си кажа дека доволно си памет за да пресметаш сам.
A ti ako si pametna nema da prodolzis da ja trues temava so ova sto go pisuvas ili nemas popametna rabota pa da se raspravas so lugeto ako ti precam ignorirajme i kraj na temava eve i ti spodeli dva posta nepotrebni i ja tupis temava so gluposti zatoa da stavime kraj na razgovorot
 
Член од
19 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Da dostavam dopolnitelni dok. Znaci fotokopii of. l.karta I bg passos of brat , povrzani so izvodi . Esea neznam dali izvodi nesto U bg tie sto imat passos imatli vageno ? Ili I izvodot od bratmi e za vadenje od mk ? Trebali da se prevedatzvodite?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Da dostavam dopolnitelni dok. Znaci fotokopii of. l.karta I bg passos of brat , povrzani so izvodi . Esea neznam dali izvodi nesto U bg tie sto imat passos imatli vageno ? Ili I izvodot od bratmi e za vadenje od mk ? Trebali da se prevedatzvodite?
Види убаво дали ако брат сестра имаат пасош ќе ти дадат и на тебе.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЗНАМ ДЕКА СИ ВРАБОТЕН ВО ДРЖАВНА ИНСТИТУЦИЈА ПА ЗАТОА ЛАЕШ КАКО КУЧЕ ПО НАС,НО АКО ЈАС НЕ ТИ ЗАМЕРУВАМ НАПРОТИВ ТЕ ЖАЛАМ А КЕ ТИ КАЖАМ И ЗОШТО,ЗАТОА ШТО МОЗОКОТ ТИ Е СМЕСТЕН ВО ТВОЈАТА ДРУГА ДОЛНА ГЛАВА,НАМЕСТО ДА СЕ БОРИШ ЗА 2500Е ПЛАТА ТИ НИШАШ ВРАТА И ЗЕМАШ М****И 150Е ПЛАТА...ГЛЕДАЈ СИ РАБОТАТА НЕ НЕ ТОРМОЗИ,,се извинувам на кајгана и на всички други за мојот говор..........................точка
 
A

andrea85

Гостин
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3646
П Р О Т О К О Л


На 8 април 2015 г. от 16 ч. часа се проведе заседание на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина при следнија

ДНЕВЕН РЕД:

1. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-19, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
2. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-20, внесен от јуЛИАН КР'СТЕВ АНГЕЛОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
3. Разни.

На заседанието прис'стваха:
Борис Вангелов - председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина;
Димит'р Владимиров – заместник-председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

Заседанието беше открито в 16,10 ч. и р'ководено от Румен јончев – председател на Комисијата по политиката за б'лгарите в чужбина.


ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Уважаеми колеги, предлагам да започнем работата на днешното наше заседание.
Изчитам проекта за
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-19, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
2. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-20, внесен от јуЛИАН КР'СТЕВ АНГЕЛОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
3. Разни.

Има ли други предложенија за дневнија ред? – Не виждам.
Молја, којто е с'гласен с така предложенија дневен ред, нека да гласува.
Против и в'зд'ржали се нјама.
Дневнијат ред се приема единодушно.
Двата законопроекта, които ште обс'дим днес – подчертавам, нјама да ги гласуваме, заштото все оште очакваме становиште и по двата законопроекта от Министерството на правос'дието и респективно от Министерскија с'вет – са еднородни, в смис'л, че се опитват да решат един и с'шти проблем, но по доста различен начин. Затова сме ги предложили в две отделни точки в дневнија ред.
Така че предлагам да процедираме по този начин – да ги разглеждаме един подир друг, като изслушаме становиштата. Тук са нашите гости:
Борис Вангелов - председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина;
Димит'р Владимиров – заместник-председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Така че те ште представјат становиштето на Агенцијата – има изготвено такова.

Започваме с п'рва точка от дневнија ред:
ОБС'ЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОП'ЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја, № 554-01-19, ВНЕСЕН ОТ ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 04.02.2015 Г.
Давам в'зможност на вносителја да представјат накратко законопроекта. Господин Сидеров не го виждам да е тук. Проф. Станилов, Вие ли ште представите законопроекта?
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Аз с'што с'м вносител и освен това с'м член на комисијата.
РУМЕН јОНЧЕВ: Заповјадајте да представите настојаштија законопроект.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Искам да кажа само, че ние като гласувахме дневнија ред, приехме Вашето предложение да гласуваме законопроекта, след като се получат становиштата. Но след като се получат тези становишта, ште трјабва според мене отново да направим обс'ждане, заштото становиштата ште имат своите аргументи.
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Хајде да речем, че ште прод'лжим обс'ждането.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: ште станат гласуванијата с прод'лжение. Както и да е – така сте решили, Вие сте председател.
Нашата поправка на закона се с'стои само от един параграф: В чл. 40 се с'здава нова ал. 3 с'с следното с'д'ржание:
„Ал. 3. Б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, които не са б'лгарски граждани, могат да придобијат б'лгарско гражданство при условијата на чл. 15 от Закона за б'лгарското гражданство.”
В Преходните и заклјучителни разпоредби, в § 2 е казано:
„В чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарското гражданство, след думата „чужбина” се добавја „или документ, издаден с'гласно чл. 3, ал. 1, т. 2 или т. 3 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија”.
Сега ште ви прочета мотивите. Те са една страничка, нјама да ви досадјат.
МОТИВИ ПО ЗАКОНОПРОЕКТА
„При сегашните едни и с'шти разпоредби на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, в Глава ІІ, к'дето са регламентирани правата на б'лгарите, живеешти в чужбина, не е предвидено правото за придобиване на б'лгарско гражданство. Независимо че придобиването на б'лгарско гражданство е регламентирано в Закона за б'лгарското гражданство, считаме, че това право следва да премине и в този закон, с оглед на облекченото доказване на б'лгарски произход.
Този закон дава в'зможност на организации на б'лгарите и б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, вписани в регист'ра на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, да издават документ, доказвашт б'лгарски произход. В с'штото време се предвижда и Б'лгарската православна ц'рква да издава с'ответнија документ за б'лгарски произход.
Това е необходимо, заштото с'гласно дејстваштото законодателство лице от б'лгарски произход и лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин при сега дејстваштата регламентација на производството по придобиване на б'лгарско гражданство с молбата зад'лжително се представја удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
С предлаганите измененија се дава в'зможност, освен с удостоверение от Агенцијата, б'лгарскијат произход да може да се доказва и с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти в чужбина, којато подд'ржа активна вр'зка с Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и е вписана в регист'ра, както или/и издадена от Б'лгарската православна ц'рква. Това би спестило големи и значителни средства на б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, и желаешти да придобијат б'лгарско гражданство, както и би облекчило работата на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Оште повече, че к'м датата на отнасјане на настојаштија законопроект нјама назначен председател на Д'ржавната агенција – това вече е минало – на б'лгарите в чужбина. А с'гласно практиката на В'рховнија административен с'д, само председателјат на Д'ржавната агенција има право да подписва упоменатите удостоверенија за признаване на б'лгарски произход.” Тоест ние се опитваме да избегнем цјалото това задр'стване от документација.
Прод'лжавам с мотивите.
„С предложенија законопроект не се нарушава философијата на двата закона, които предлагат изменение, не се нарушават рестриктивните мерки, предвидени в Закона за б'лгарското гражданство. Предвидените облекченија не се отнасјат за всички желаешти да придобијат б'лгарско гражданство, а само за б'лгари, на които поне един в'зходјашт е от б'лгарски произход.”
Това са мотивите по предложенија законопроект.
Ако има нужда от нјакакви доп'лнителни разјасненија, ште дам думата на нашија јурист господин Петров. Сега ли да го направја или след това?
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: След това.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Това е, което исках да кажа, господин председателју.
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Благодарја на проф. Станилов.
Сега предлагам да чуем становиштето на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и тогава да преминем к'м дискусија и мненија от народните представители. Заповјадајте, господин Вангелов.
БОРИС ВАНГЕЛОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Нашето становиште е кратко и за икономија на време бих го прочел, заштото ште б'де много по-точно.
По наше мнение предложените промени не решават основнија проблем на б'лгарите от историческите обштности, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којто е св'рзан с разширјаване на в'зможностите за удостоверјаване на б'лгарскија им произход. Дори да б'дат приети, предложените промени нјама да в'здејстват нито положително, нито отрицателно при разрешаване на горепосоченија проблем.
Трјабва да се има предвид и факт'т, че не малка част от нашите с'народници кандидатстват за постојанно или прод'лжително пребиваване в Република Б'лгарија, без да имат за цел да придобиват б'лгарско гражданство и са заинтересовани от разширјаване на в'зможностите за доказване на б'лгарскија си произход, за което предложените промени не допринасјат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom