http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3646
П Р О Т О К О Л
На 8 април 2015 г. от 16 ч. часа се проведе заседание на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина при следнија
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-19, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
2. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-20, внесен от јуЛИАН КР'СТЕВ АНГЕЛОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
3. Разни.
На заседанието прис'стваха:
Борис Вангелов - председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина;
Димит'р Владимиров – заместник-председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Заседанието беше открито в 16,10 ч. и р'ководено от Румен јончев – председател на Комисијата по политиката за б'лгарите в чужбина.
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Уважаеми колеги, предлагам да започнем работата на днешното наше заседание.
Изчитам проекта за
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-19, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
2. Обс'ждане на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, № 554-01-20, внесен от јуЛИАН КР'СТЕВ АНГЕЛОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.
3. Разни.
Има ли други предложенија за дневнија ред? – Не виждам.
Молја, којто е с'гласен с така предложенија дневен ред, нека да гласува.
Против и в'зд'ржали се нјама.
Дневнијат ред се приема единодушно.
Двата законопроекта, които ште обс'дим днес – подчертавам, нјама да ги гласуваме, заштото все оште очакваме становиште и по двата законопроекта от Министерството на правос'дието и респективно от Министерскија с'вет – са еднородни, в смис'л, че се опитват да решат един и с'шти проблем, но по доста различен начин. Затова сме ги предложили в две отделни точки в дневнија ред.
Така че предлагам да процедираме по този начин – да ги разглеждаме един подир друг, като изслушаме становиштата. Тук са нашите гости:
Борис Вангелов - председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина;
Димит'р Владимиров – заместник-председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Така че те ште представјат становиштето на Агенцијата – има изготвено такова.
Започваме с п'рва точка от дневнија ред:
ОБС'ЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОП'ЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја, № 554-01-19, ВНЕСЕН ОТ ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 04.02.2015 Г.
Давам в'зможност на вносителја да представјат накратко законопроекта. Господин Сидеров не го виждам да е тук. Проф. Станилов, Вие ли ште представите законопроекта?
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Аз с'што с'м вносител и освен това с'м член на комисијата.
РУМЕН јОНЧЕВ: Заповјадајте да представите настојаштија законопроект.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Искам да кажа само, че ние като гласувахме дневнија ред, приехме Вашето предложение да гласуваме законопроекта, след като се получат становиштата. Но след като се получат тези становишта, ште трјабва според мене отново да направим обс'ждане, заштото становиштата ште имат своите аргументи.
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Хајде да речем, че ште прод'лжим обс'ждането.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: ште станат гласуванијата с прод'лжение. Както и да е – така сте решили, Вие сте председател.
Нашата поправка на закона се с'стои само от един параграф: В чл. 40 се с'здава нова ал. 3 с'с следното с'д'ржание:
„Ал. 3. Б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, които не са б'лгарски граждани, могат да придобијат б'лгарско гражданство при условијата на чл. 15 от Закона за б'лгарското гражданство.”
В Преходните и заклјучителни разпоредби, в § 2 е казано:
„В чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарското гражданство, след думата „чужбина” се добавја „или документ, издаден с'гласно чл. 3, ал. 1, т. 2 или т. 3 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија”.
Сега ште ви прочета мотивите. Те са една страничка, нјама да ви досадјат.
МОТИВИ ПО ЗАКОНОПРОЕКТА
„При сегашните едни и с'шти разпоредби на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, в Глава ІІ, к'дето са регламентирани правата на б'лгарите, живеешти в чужбина, не е предвидено правото за придобиване на б'лгарско гражданство. Независимо че придобиването на б'лгарско гражданство е регламентирано в Закона за б'лгарското гражданство, считаме, че това право следва да премине и в този закон, с оглед на облекченото доказване на б'лгарски произход.
Този закон дава в'зможност на организации на б'лгарите и б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, вписани в регист'ра на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, да издават документ, доказвашт б'лгарски произход. В с'штото време се предвижда и Б'лгарската православна ц'рква да издава с'ответнија документ за б'лгарски произход.
Това е необходимо, заштото с'гласно дејстваштото законодателство лице от б'лгарски произход и лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин при сега дејстваштата регламентација на производството по придобиване на б'лгарско гражданство с молбата зад'лжително се представја удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
С предлаганите измененија се дава в'зможност, освен с удостоверение от Агенцијата, б'лгарскијат произход да може да се доказва и с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти в чужбина, којато подд'ржа активна вр'зка с Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и е вписана в регист'ра, както или/и издадена от Б'лгарската православна ц'рква. Това би спестило големи и значителни средства на б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, и желаешти да придобијат б'лгарско гражданство, както и би облекчило работата на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Оште повече, че к'м датата на отнасјане на настојаштија законопроект нјама назначен председател на Д'ржавната агенција – това вече е минало – на б'лгарите в чужбина. А с'гласно практиката на В'рховнија административен с'д, само председателјат на Д'ржавната агенција има право да подписва упоменатите удостоверенија за признаване на б'лгарски произход.” Тоест ние се опитваме да избегнем цјалото това задр'стване от документација.
Прод'лжавам с мотивите.
„С предложенија законопроект не се нарушава философијата на двата закона, които предлагат изменение, не се нарушават рестриктивните мерки, предвидени в Закона за б'лгарското гражданство. Предвидените облекченија не се отнасјат за всички желаешти да придобијат б'лгарско гражданство, а само за б'лгари, на които поне един в'зходјашт е от б'лгарски произход.”
Това са мотивите по предложенија законопроект.
Ако има нужда от нјакакви доп'лнителни разјасненија, ште дам думата на нашија јурист господин Петров. Сега ли да го направја или след това?
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: След това.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Това е, което исках да кажа, господин председателју.
ПРЕДС. РУМЕН јОНЧЕВ: Благодарја на проф. Станилов.
Сега предлагам да чуем становиштето на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и тогава да преминем к'м дискусија и мненија от народните представители. Заповјадајте, господин Вангелов.
БОРИС ВАНГЕЛОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Нашето становиште е кратко и за икономија на време бих го прочел, заштото ште б'де много по-точно.
По наше мнение предложените промени не решават основнија проблем на б'лгарите от историческите обштности, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којто е св'рзан с разширјаване на в'зможностите за удостоверјаване на б'лгарскија им произход. Дори да б'дат приети, предложените промени нјама да в'здејстват нито положително, нито отрицателно при разрешаване на горепосоченија проблем.
Трјабва да се има предвид и факт'т, че не малка част от нашите с'народници кандидатстват за постојанно или прод'лжително пребиваване в Република Б'лгарија, без да имат за цел да придобиват б'лгарско гражданство и са заинтересовани от разширјаване на в'зможностите за доказване на б'лгарскија си произход, за което предложените промени не допринасјат.