Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Б'лгарската армија през Балканските војни и ПС и ВСВ е над половин милион души, како може да се направи PDF фајл со личен состав ? Се е во военниот архив.
Едно е 20 илјади како Македоно-одринското оп'лчение, друго е 500-700 илјади војска.
Има книга дека пишува во с'д'ржанието "Комплектуване на б'лгарската армија с личен с'став и мобилизационна дејност 1939-09.09.1944"


Книгата се казва "ОРГАНИЗАЦИја, В'ОР'ЖАВАНЕ И КОМПЛЕКТУВАНЕ
НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја ПРЕЗ ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОјНА (1939 – 9.9.1944 Г.)" од Лјудмил Петров. Има 51 таблици и схеми.
Ако реално има личен состав на армијата, книгата ке биде потребна.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
24
Поени од реакции
43
dedo i na mojata sopruga bil bugarski vojnik 1941 1942 i sluzel na poveke mesta od kustendil do plovdiv kako moze da se proveri vo vojniot arhiv nemame nikakov dokument izgubeni se
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
izgleda pak ja nemat pocnato 2014 nekoi od pocetnite brojcina se so status Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
a eve primer 10/2014 veke ima dobieno Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 94 от 2014 година.... kako mozi vaka ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
izgleda pak ja nemat pocnato 2014 nekoi od pocetnite brojcina se so status Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
a eve primer 10/2014 veke ima dobieno Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 94 от 2014 година.... kako mozi vaka ?
Бројчиња од 2014 одамна се вртат во протоколите ама во вториот дел не оние што идат како нас, незнам каква постапка им е тоа и од тел неможам да ти пратам баш на што мислам ама сигурно тој број не идел како нас. Иначе прошла недела до 30/2014 ги проверив скоро сите беа на задолжителна
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ako nekoj znae da odgovori? Dali moze direktno vo dabc da se javam I da prasam do kade e status so proishodot,zosto vo ambasada moze I poveke da se ceka na odgovor.vaka ke znaeme na sto SME nie koi cekame da stigne postata.zosto na statusot pisuva nema namereni zajavlenija,a podneseno e vo januari.

Nema nisto zena mi denes vrtese vo bg ambasada za proizhod i rekle da zavrti za dva meseca ova so proizhodot bidna istoriski cekanje ..ti si vo januari a jas sum 20.10.2014 pa vidi uste kolku ce cekas[DOUBLEPOST=1429113726][/DOUBLEPOST]
Бројчиња од 2014 одамна се вртат во протоколите ама во вториот дел не оние што идат како нас, незнам каква постапка им е тоа и од тел неможам да ти пратам баш на што мислам ама сигурно тој број не идел како нас. Иначе прошла недела до 30/2014 ги проверив скоро сите беа на задолжителна

wiksa kako da proveram dali imam dobieno proizhod toa sto mi go dadoa od ambasada ima napisano ovaka
ko 14-1758
i nesto 0053354
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
wiksa kako da proveram dali imam dobieno proizhod toa sto mi go dadoa od ambasada ima napisano ovaka
ko 14-1758
i nesto 0053354
Појма немам јас кога пробував да го проверам никако не ми даваше и се откажав, па чекав ама јас добив происход за 4 месеци. Јули 2013 бев на интервју, октомври го добив происходот на рака.
ЕДино да пишеш маил во дабч. Ако пишеш маил обавезно име презиме. Матичен. Каде си поднел документи. Дата кога си ги поднел. И имиња на родителите за секој случај.Јас со овие податоци добив одговор од правосудие, можеби ќе ти одговорат и од дабч
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Едно прашање.Чекам за произход два месеци,дали е ова нормално,бидејки посредников не ми одговара на повиците а,сите оргинал документи ми се кај него.Почнува паника да ме фаќа читам дека после два месеци ако не се добие происход,тогаш има некој проблем.Има тука по упатени ако сака некој да ми одговори,Ви Благодарам.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Fala Gigs, isto mislev, nego, zaradi objavata ovde: ''Ke go izglasaat 100 % samo ke pomine dosta vreme kako i dosega sto cekaa..''...mnogu dugacko vreme mi izgledase.
Sakav generalno da kazam znaci deka se ceka veke podolgo vreme i sekako nemoze plukni zalepi rabotata da bide inace vo tekot na maj ke stapi vo sila.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Едно прашање.Чекам за произход два месеци,дали е ова нормално,бидејки посредников не ми одговара на повиците а,сите оргинал документи ми се кај него.Почнува паника да ме фаќа читам дека после два месеци ако не се добие происход,тогаш има некој проблем.Има тука по упатени ако сака некој да ми одговори,Ви Благодарам.
i jas cekav 2 i pol meseci... praznici, sabota nedela.. ne rabotat taka da kaj da e ke ti izlezi .....[DOUBLEPOST=1429124342][/DOUBLEPOST]
Nema nisto zena mi denes vrtese vo bg ambasada za proizhod i rekle da zavrti za dva meseca ova so proizhodot bidna istoriski cekanje ..ti si vo januari a jas sum 20.10.2014 pa vidi uste kolku ce cekas[DOUBLEPOST=1429113726][/DOUBLEPOST]


wiksa kako da proveram dali imam dobieno proizhod toa sto mi go dadoa od ambasada ima napisano ovaka
ko 14-1758
i nesto 0053354
http://www.aba.government.bg/?legal=8 mislam deka ovde se proverva ako ti e od ambasada brojceto
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Ke go izglasaat 100 % samo ke pomine dosta vreme kako i dosega sto cekaa..
Vo zivotot ne odi se taka lesno i ednostavno...
Site sto se zemale pasosi opsto celiov narod sto mislite neli se cekale i nervirale kako nas..eeeehh ne e nisto lesno a pogotovo evropski pasos!
Се извинувам за прашањево,сигурно е одговорено наназад,но ме интересира како точно ке гласи законот и дали лична карта за постојано пребиваване во Б'лгарија,која што ја имам од периодот кога студирав таму,ке ми врши некаква улога?

Однапред благодарам ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom