Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Здраво,вчера прашав за воениот архив во Врска.Трново,сега сакам да прашам за жена ми,има поднесено стара лична карта од дедо презимињата не се согласуваат но ми пратија емаил да доставам посмртница, пред еден месец доставив ако знае некој од прилика за колку време ке одговорат поздрав
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки, има некој корисни линкови каде може да пронајдеш некоја Рота во состав на кој Полк или Дружина спаѓа? (за Втора светска војна прашувам)? Барав на Google, ама попусто..
Ја знам Ротата, сега ми бараат 14-та пехотна рота К'М КОј ПЕХОТЕН ПОЛК И ДРУЖИНА Е С'СТАВНА ЧАСТ?
Очајно Ве молам за помош...ме прекратија - последен воз ми е овој податок за пасош...
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Ne tocno jas dostaviv orginal i mi pobaraa kopija se potpisa na kopijata i pecat stavi i mi go vrati orginalot od dopolnitelniot dokument .[DOUBLEPOST=1426513878][/DOUBLEPOST]
Normalno orginalot go sporedi so kopijata
Sekoj so razlicni iskustva jas kazav sto mi rekoa preeska od ministerstvoto,a kaj tebe pak ete poinaku e.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Дечки, има некој корисни линкови каде може да пронајдеш некоја Рота во состав на кој Полк или Дружина спаѓа? (за Втора светска војна прашувам)? Барав на Google, ама попусто..
Ја знам Ротата, сега ми бараат 14-та пехотна рота К'М КОј ПЕХОТЕН ПОЛК И ДРУЖИНА Е С'СТАВНА ЧАСТ?
Очајно Ве молам за помош...ме прекратија - последен воз ми е овој податок за пасош...
Пиши од кој град е дедото па ке пробам да ти помогнам
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Слушај не е ова туку така, и мене не ми даваат изводи и умреници, човече имам роднини во Бугарија, вријам од роднини и од двете страни и од кај баба ми и од кај дедо ми, не сакаат ни во црква да ми дадат умреници и крштеници, ниту во матично, ова е се од власта наметнато, да не бидеме наивни, наредено им е да не извадаат такви документи да не држат тука како заморчиња, и сериот да ни го фаќаат.
Јас се откажувам, ќе го чекам новиот закон и тоа е.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
J

ad

Jas licno si otidov i prasav no na salter ne mi kazas nisto konkretno no dostaviv molba vo koja go napisav i meilot i mobilniot broj i napisav deka ako moze da me izvestat do kade e mojata prepiska dali nesto nee vo red,i utredenta odma dobiv meil a denes i mi se javija.Kako te razbrav treba licno molba da se dostavi so navedenite podatoci telefon i mejl i koi denovi rabotat da ne ima odredeni sakam uste utre da odam da vidam blagodaram odnapred
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Jas bev vo sredata a molbata bese sekako na bg napisano odprilika ovaka jas taa i taa ve zamoluvam dokolku ima nekakov problem so prepiskata broj toj i toj da me kontaktirate na mojot meil ili pak na mob(go pisuvas meilot i tel.broj).Vi blagodaram i cekam odgovor.Taka odprilika bese molbata ja primija i utredenta okolu 14:30min mi pratiha meil,im odgovoriv na meilot i denes mi se javija,a utre slobodno mozes da odis rabotat no sekako pred 12da si tamu.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
izvini lolitop bese bg ili vo skopje vo ambasada zatoa so jas sum preku ambasada vo Skopje i cekam 13 meseci od intervju :) blagodaram;)
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Jas bev vo sredata a molbata bese sekako na bg napisano odprilika ovaka jas taa i taa ve zamoluvam dokolku ima nekakov problem so prepiskata broj toj i toj da me kontaktirate na mojot meil ili pak na mob(go pisuvas meilot i tel.broj).Vi blagodaram i cekam odgovor.Taka odprilika bese molbata ja primija i utredenta okolu 14:30min mi pratiha meil,im odgovoriv na meilot i denes mi se javija,a utre slobodno mozes da odis rabotat no sekako pred 12da si tamu.
Ok fala ti mnogu ke idam pa ke vidam kako sto
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
izvini lolitop bese bg ili vo skopje vo ambasada zatoa so jas sum preku ambasada vo Skopje i cekam 13 meseci od intervju :) blagodaram;)
Bev vo Bugarija vo ministerstvoto a inaku se utepav cekajki 7 meseci za da mi se smeni statusot od dopolnitelna mislev deka dopolnitelnite dokumenti mi se dostaveni ama nisto od toa,sega isprativ meil do veliko trnovo pa sto ke bide pojma nemam.(a inaku na intervju bev vo januari 2013 i vo april 2013 mi se smeni statusot na dopolnitelna me stavija,ama ne sum preku ambasada,direktno vo sofija odev)
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Bev vo Bugarija vo ministerstvoto a inaku se utepav cekajki 7 meseci za da mi se smeni statusot od dopolnitelna mislev deka dopolnitelnite dokumenti mi se dostaveni ama nisto od toa,sega isprativ meil do veliko trnovo pa sto ke bide pojma nemam.(a inaku na intervju bev vo januari 2013 i vo april 2013 mi se smeni statusot na dopolnitelna me stavija,ama ne sum preku ambasada,direktno vo sofija odev)
kako se vika posrednikot sto te izizigra so dokumentite?mislam deka treba da pocnete so imenuvanje za da ne dojde povtorno do vakva zaebancija, imav takvo iskustvo i go imenuvav na forumot ,probuvav da go najdam. nekoj od clenovite rece deka go poznaval no nekako se zatai nesakase da se doiskaze, pa taka ne go pronajdov izmanikot
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
mjs.bg/emsg od ceera ne rabote nogo update izgleda baja ukaze ke ima :D :D
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Јас се откажувам, ќе го чекам новиот закон и тоа е.
Што се однесува до вадење умреници и изводи за да се поврзам со роднини и јас се откажав готово, ги скапав од молење дури и врски фатив не сакаат да ми дадат, сега ми останува само да чекам од воениот архив дали ќе ми најдат еден барем од двајцава прадедовци за кои испратив инфо, со Господ напред., да не пуштат само со изјава јас сум блгарин/ка би било најбоље ако предвиди новиов закон.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom