Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Значи не е можно во Бугарија да најдов документ за прадедо ми, а во Македонија да не можам да најдам. Не ја бива оваа држава и не ја бива. Крај.
Во воениот архив најде или во другиве архиви во Бугарија?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
А што документ вадеше,поконкретно?
Не знам како се вика документот, пријател го подигна за мене и уште го немам видено. Некаков вид егзархиска евиденција на семејства, кадешто се наброени главата на семејството, сопругата и децата. Ама џабе ми е документов кога не можам да се поврзам со него, прадедо ми не можат да го најдат ни во помочаното матично, ни во ПИОМ, ни во црква. Трагично.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Не знам како се вика документот, пријател го подигна за мене и уште го немам видено. Некаков вид егзархиска евиденција на семејства, кадешто се наброени главата на семејството, сопругата и децата. Ама џабе ми е документов кога не можам да се поврзам со него, прадедо ми не можат да го најдат ни во помочаното матично, ни во ПИОМ, ни во црква. Трагично.
I jas sum na isto deredze drugar, imam krstenica od bratucedka na dedo mi, ama v maticno nemoze da se povrze, kaj site rodnini bev, se rasprasav sto i kakoi od kade rodnini, ama v maticno gi pravat stranci, sranje od drzava!!
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Eve ovaka luge za onie koi sto se prasuvaat dali originalen dokument ili fotokopija da dostavat kako dopolnitelen dokument vi kazuvam deka samo originali baraat sega mi se javija od ministerstvoto za pravosudie i mi go pobaraa originalot(a go nemam mi go zema posrednikot no ne go dostavil)i sega isprativ meil do veliko trnovo(fotokopija od voenata kniska) pa ke vidam do ke bide,znaci samo originali baraat.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
I jas sum na isto deredze drugar, imam krstenica od bratucedka na dedo mi, ama v maticno nemoze da se povrze, kaj site rodnini bev, se rasprasav sto i kakoi od kade rodnini, ama v maticno gi pravat stranci, sranje od drzava!!
Како мислиш "ги прават странци"?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Има ли некој кој води статистика или има информации од ноември до сега колку лица добиле происход, државјанство и колку се вратени на дополнителни проверки? Отприлика не верувам дека некој знае точен број ама мислам дека форумот ке го интересира ова. Поздрав
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Eve ovaka luge za onie koi sto se prasuvaat dali originalen dokument ili fotokopija da dostavat kako dopolnitelen dokument vi kazuvam deka samo originali baraat sega mi se javija od ministerstvoto za pravosudie i mi go pobaraa originalot(a go nemam mi go zema posrednikot no ne go dostavil)i sega isprativ meil do veliko trnovo(fotokopija od voenata kniska) pa ke vidam do ke bide,znaci samo originali baraat.
Zdr kako moze da se proveri dali posrednikot go prilozil dokumentot ili ne oti i jas mu dadov na posrednik ama nema nisto a togas mi rece zavrsena rabota e nekako mi sumnjivo pa bi sakal da si proveram blagodaram
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Eve ovaka luge za onie koi sto se prasuvaat dali originalen dokument ili fotokopija da dostavat kako dopolnitelen dokument vi kazuvam deka samo originali baraat sega mi se javija od ministerstvoto za pravosudie i mi go pobaraa originalot(a go nemam mi go zema posrednikot no ne go dostavil)i sega isprativ meil do veliko trnovo(fotokopija od voenata kniska) pa ke vidam do ke bide,znaci samo originali baraat.
Pa zosto nego baras posrednikot da ti go vrati.inaku i jas nemam dostaveno original bidejki e vo prepiskata od bratuced mi samo napisav vo molbata deka e orginalot vo prepiska so broj toj i toj.inaku jas sum od 2012 i bev vraten na dopolnitelna.neznam dali ke mi go baraat i mene originalot a toj e veke kaj niv samo nee vo mojata prepiska
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Pa zosto nego baras posrednikot da ti go vrati.inaku i jas nemam dostaveno original bidejki e vo prepiskata od bratuced mi samo napisav vo molbata deka e orginalot vo prepiska so broj toj i toj.inaku jas sum od 2012 i bev vraten na dopolnitelna.neznam dali ke mi go baraat i mene originalot a toj e veke kaj niv samo nee vo mojata prepiska
mene ne mi pobaraa jas sum od 2014 4.. brojce toj rece deka ako demek sum imal takov dikumen poteklo ke se zavrsel rabotata pobrzo mu g dadov dokumentot oktombri i rece deka go ima odneseno i deka za edne mesec ke zavrsel se a sega e mart nema nisto od toa mozebi e se vo red ama taka citajki vo postovite imam nekoj somnez i sakam da si proveram ama neznam kako dali ima nekoj mejl da pratam ida vidam do kaj e procedurata ne mi jasno i neznam i zatoa baram pomos[DOUBLEPOST=1426507411][/DOUBLEPOST]Ne se otvara stranava nesto ima nekoj otvarano od sabajle ?
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
do koe brojce se pominati vratenite a do koe pominatite?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не знам како се вика документот, пријател го подигна за мене и уште го немам видено. Некаков вид егзархиска евиденција на семејства, кадешто се наброени главата на семејството, сопругата и децата. Ама џабе ми е документов кога не можам да се поврзам со него, прадедо ми не можат да го најдат ни во помочаното матично, ни во ПИОМ, ни во црква. Трагично.
Слушај не е ова туку така, и мене не ми даваат изводи и умреници, човече имам роднини во Бугарија, вријам од роднини и од двете страни и од кај баба ми и од кај дедо ми, не сакаат ни во црква да ми дадат умреници и крштеници, ниту во матично, ова е се од власта наметнато, да не бидеме наивни, наредено им е да не извадаат такви документи да не држат тука како заморчиња, и сериот да ни го фаќаат.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
J
Zdr kako moze da se proveri dali posrednikot go prilozil dokumentot ili ne oti i jas mu dadov na posrednik ama nema nisto a togas mi rece zavrsena rabota e nekako mi sumnjivo pa bi sakal da si proveram blagodaram
ad
Zdr kako moze da se proveri dali posrednikot go prilozil dokumentot ili ne oti i jas mu dadov na posrednik ama nema nisto a togas mi rece zavrsena rabota e nekako mi sumnjivo pa bi sakal da si proveram blagodaram
Jas licno si otidov i prasav no na salter ne mi kazas nisto konkretno no dostaviv molba vo koja go napisav i meilot i mobilniot broj i napisav deka ako moze da me izvestat do kade e mojata prepiska dali nesto nee vo red,i utredenta odma dobiv meil a denes i mi se javija.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Eve ovaka luge za onie koi sto se prasuvaat dali originalen dokument ili fotokopija da dostavat kako dopolnitelen dokument vi kazuvam deka samo originali baraat sega mi se javija od ministerstvoto za pravosudie i mi go pobaraa originalot(a go nemam mi go zema posrednikot no ne go dostavil)i sega isprativ meil do veliko trnovo(fotokopija od voenata kniska) pa ke vidam do ke bide,znaci samo originali baraat.
Ne tocno jas dostaviv orginal i mi pobaraa kopija se potpisa na kopijata i pecat stavi i mi go vrati orginalot od dopolnitelniot dokument .[DOUBLEPOST=1426513878][/DOUBLEPOST]
Ne tocno jas dostaviv orginal i mi pobaraa kopija se potpisa na kopijata i pecat stavi i mi go vrati orginalot od dopolnitelniot dokument .
Normalno orginalot go sporedi so kopijata
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom