Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Како да проверам дека преведените и легализирани документи ми се предадени,бројче немам а посредников уште со полиција да почнам да го бркам:).
Единствено да одиш директно во Софија...Бројче не даваат, зошто те водат под бројчето од интервју.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Каракачанов затварја своја обр'ч и с'здава монопол около процеса за придобиване на б'лгарско гражданство като овладја оште една входна врата – Дирекција "Миграција" на МВР. Неин директор стана д'лгогодишнијат шофьор на Каракачанов јотко Андреев. Kazvajte dobro li e ova ili NE
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
znae nekoj nesto vo vrska so predhodno postavenoto prasanje ve molam drugari
Pocekaj da se izbere pretsedatel. Na dabc i da se usvoi zakonot pa ke bide pojasno ima i drugi klubovi na bugarite vo RM, A kazuvas deka si odnel dopolnitelni dokumenti za proishod vo konzulatot, oni ti baraa otposle ili koga gi dostavuvase prv pat?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Pocekaj da se izbere pretsedatel. Na dabc i da se usvoi zakonot pa ke bide pojasno ima i drugi klubovi na bugarite vo RM, A kazuvas deka si odnel dopolnitelni dokumenti za proishod vo konzulatot, oni ti baraa otposle ili koga gi dostavuvase prv pat?
Odposle dostaviv dop.dokumenti znaci prvo podnesov dok pa posle edna godina me izvestija deka treba da dostavam dopolnitelni dokumenti i pak si cekam i neznam sto ke ispadne
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
58
Поени од реакции
83
Да не ви разочаровам, но да не се надевате много на Каракачанов. Тоj си гледа неговиот интерес и ништо повеке.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Да не ви разочаровам, но да не се надевате много на Каракачанов. Тоj си гледа неговиот интерес и ништо повеке.
[quote uid=75482 name="kolecasule" post=6874278]Za dopolnitelniot dokument.. Znaci vo igra ne vlagaat brat/sestra/bratuced etc. Dokumentot za dokazuvanje na bugarsko POTOMSTVO znaci dokument od POTOMCI (baba, dedo, pradedo, prababa i nadalje..) ova ne go zboram od pamet, sum vo takva situacija kade sto sestra mi ima veke bugarski pasos, a jas koga se osvestiv da vadam (posle 3/4 god) veke nastana celava ludnica okolu bugarski dokaz za potomstvo, i so nekolku luge sto brkaat rabota za bg pasos zborev mi go kazaa istoto, znaci dokument od POTOMCI. Jas otidov vo bugarska ambasada svoeglavo bez da veruvam deka nemoze sestra da e dovolen dokaz.. mi gi vratija dokumentite posle 2/3 meseci so razlog ne dovolno dokazi za bugarsko poteklo. E sega okolu klubov sto go zborite vo Strumica ne znam na koj princip rabotat.. dali pominuva so dokaz od potesni clenovi od semejstvo (brat, sestra, bratucedi..)<br /><br />Okolu izborite vo bugarija da iskometiram moe mislenje..<br />Neznam zosto mislite deka momentalniov premier/pretsedatel sto i da e deka sam od sebe resi da gi zategne uslovite za davanje pasos? Setete se kolku cela evropska unija im se z'gna i gi kritikuvase za istoto pa se najdoa vo takva situacija da mora da gi "zategnat" principite/uslovite. Inace niv im odgovara de se mnogubrojna nacija i da dobivaat poveke sretstva od istata, pa napravija "minimalno" zategnuvanje kako i oni bi bile "cisti" pred EU, sega sto na nas toa ne ni odi vo prilog e drugo. Znaci rezume: Ne ocekuvajte povtorno olesnuvanje od bilo koj da dojde na vlast.[/quote]<br />Мислам дека не си во право во однос на издавањето на државјанствата и исто мислам дека Германија издава повеќе државјанства него Бугарија.Што се однесува до тоа западните земји не гледаат нас и бугарите како народ со исто потекло како што ние ги гледаме германците и австријцие.<br />http://www.youtube.com/watch?v=MxH0HUGdHDM<br />исто така мислам дека ове е политика на партија а не на државa
Ova e snimka koga Karakacanov organizirase peotesti zatoa sto se zategna rabotata okolu izdavanjeto na drzavjanstva i togas bese vo opozicija.Sega e na vlast i mislam bi trebalo nesto da napravi.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Vo pravo si i jas zborav denes so mojot posrednik i istoto mi go kaza deka nemozi mojot brat da dostavi kako dokaz deka jas imam BG pasos ama kako za sreka denes najdovme kniska od baba mi deka ucela vo bg. skolo,a okolu zakonot siguren e 99% deka ke go usvojat.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Vo pravo si i jas zborav denes so mojot posrednik i istoto mi go kaza deka nemozi mojot brat da dostavi kako dokaz deka jas imam BG pasos ama kako za sreka denes najdovme kniska od baba mi deka ucela vo bg. skolo,a okolu zakonot siguren e 99% deka ke go usvojat.
Ova e postar moj post koga me vratija na dopolnitelna i se odnesuva na prethodnata vlada so isklucok na poslwdniot komentar.Jas dostaviv dipolnitelni dokumenti i bi treblao naskoeo da go zemam drzavjanstcoto.No sto ostanuva za deugite koi nemaat takvi dokumenti.Mislam deka e golema golgota i stradanje na edno semejstvo vo ovaa nasa drzava.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Ova e postar moj post koga me vratija na dopolnitelna i se odnesuva na prethodnata vlada so isklucok na poslwdniot komentar.Jas dostaviv dipolnitelni dokumenti i bi treblao naskoeo da go zemam drzavjanstcoto.No sto ostanuva za deugite koi nemaat takvi dokumenti.Mislam deka e golema golgota i stradanje na edno semejstvo vo ovaa nasa drzava.
Sto dokument odnese.dali od sestra na mojot dedo ke mi prifatat kako poteklo.imam vencanica bugarska od srstra na dedo mi.pozdrav
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Sto dokument odnese.dali od sestra na mojot dedo ke mi prifatat kako poteklo.imam vencanica bugarska od srstra na dedo mi.pozdrav
Тоа е коментар на колечашуле не мој јас доставив венчаница од прабаба ми и прадедо ми постот го пишував од мобилен , на мобилен се гледа поинаку со tapatalk[DOUBLEPOST=1423956396][/DOUBLEPOST]kolecasule напиша:
Za dopolnitelniot dokument.. Znaci vo igra ne vlagaat brat/sestra/bratuced etc. Dokumentot za dokazuvanje na bugarsko POTOMSTVO znaci dokument od POTOMCI (baba, dedo, pradedo, prababa i nadalje..) ova ne go zboram od pamet, sum vo takva situacija kade sto sestra mi ima veke bugarski pasos, a jas koga se osvestiv da vadam (posle 3/4 god) veke nastana celava ludnica okolu bugarski dokaz za potomstvo, i so nekolku luge sto brkaat rabota za bg pasos zborev mi go kazaa istoto, znaci dokument od POTOMCI. Jas otidov vo bugarska ambasada svoeglavo bez da veruvam deka nemoze sestra da e dovolen dokaz.. mi gi vratija dokumentite posle 2/3 meseci so razlog ne dovolno dokazi za bugarsko poteklo. E sega okolu klubov sto go zborite vo Strumica ne znam na koj princip rabotat.. dali pominuva so dokaz od potesni clenovi od semejstvo (brat, sestra, bratucedi..)

Okolu izborite vo bugarija da iskometiram moe mislenje..
Neznam zosto mislite deka momentalniov premier/pretsedatel sto i da e deka sam od sebe resi da gi zategne uslovite za davanje pasos? Setete se kolku cela evropska unija im se z'gna i gi kritikuvase za istoto pa se najdoa vo takva situacija da mora da gi "zategnat" principite/uslovite. Inace niv im odgovara de se mnogubrojna nacija i da dobivaat poveke sretstva od istata, pa napravija "minimalno" zategnuvanje kako i oni bi bile "cisti" pred EU, sega sto na nas toa ne ni odi vo prilog e drugo. Znaci rezume: Ne ocekuvajte povtorno olesnuvanje od bilo koj da dojde na vlast.
Мислам дека не си во право во однос на издавањето на државјанствата и исто мислам дека Германија издава повеќе државјанства него Бугарија.Што се однесува до тоа западните земји не гледаат нас и бугарите како народ со исто потекло како што ние ги гледаме германците и австријцие.
http://www.youtube.com/watch?v=MxH0HUGdHDM
исто така мислам дека ове е политика на партија а не на држава
ево исправка оав на youtube e од февруар минатата година.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Istoto go prasuvam i jas nikoj ne kazuva
Ако имате стари документи од бугарско време пр.крштеница од бугарска егзархија,воена книшка,свидетелство од бугарско школо и др. и истите тие се на име на мајка/татко,баба/дедо или прабаба/прадедо имете можност да добиете бугарско државјанство.Доколку немате,шансите да добиете се многу мали(за сега е така,но има можност да се олесни процедурата во следниот период,затоа следете ја темава редовно).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom