Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Zdravo, sakam da prasam dali nekoj sto bil na dopolnitelna vraten i poddal makedonski dokument, a ne bugarski ima dobieno pasos ili mu e izlezeno brojceto vo novive protokoli. :)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Дали ако некој близок брат/сестра има бугарски веке изваден можам да се "шлепам" односно да искористам нешто од тоа за да извадам и јас ?
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Би ве замолил ако имате информации за некој добар посредник да ми пишете во инбокс,ова преку амбасадава може да трае вечно.Благодарам однапред:)
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Мислам дека не може,мој другар има државјанство па сестра му коа подаваше документи и беше побарано документ за взходјашт блгарин, тоа што брат у имаше пасош не помогна ич!!
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Би ве замолил ако имате информации за некој добар посредник да ми пишете во инбокс,ова преку амбасадава може да трае вечно.Благодарам однапред:)
a kako planiras druze od novo da pocnuvas procedura vo sofija ili imas proizhod zemeno ?imas nekoj bugarski dokument ?i jas sum vo ista kasa mnogu sporo odi
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
a kako planiras druze od novo da pocnuvas procedura vo sofija ili imas proizhod zemeno ?imas nekoj bugarski dokument ?i jas sum vo ista kasa mnogu sporo odi
Другар сите сме во иста каша затоа дремиме на форумов.Јас инервјуто го поминав ноември 2012г.
бројот ми излезе февруар 2014г. вратен на дополнителна.Значи 2години и сеуште сум на дополнителна.Доставив молба по е-маил до министерството за правосудие да ме известат што е со моите документи меѓутоа не добив одговор.Имам стари документи од пра-баба и пра-дедо од бугарска егзархија.Дали некој познава добар посредник кој може да заврши работа.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Другар сите сме во иста каша затоа дремиме на форумов.Јас инервјуто го поминав ноември 2012г.
бројот ми излезе февруар 2014г. вратен на дополнителна.Значи 2години и сеуште сум на дополнителна.Доставив молба по е-маил до министерството за правосудие да ме известат што е со моите документи меѓутоа не добив одговор.Имам стари документи од пра-баба и пра-дедо од бугарска егзархија.Дали некој познава добар посредник кој може да заврши работа.
Не ти треба посредник, земи старите документи копирај ги носи ги у Софија на нотар, завери ја копијата... подкрепи ги старите документи со македонски изводи (заверени и приспособени) од твоите родители и дедо/баба, за да докажеш фамилијарна врска со тебе и старите документи... Подај документите на шалтер во министерството за правосдие со молба со јасно испишан број на преписка, секој што и да однесе примаат, не ги давај оргиналите, само заверените копии...
Што треба прашај не е проблем тука сме....
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Не ти треба посредник, земи старите документи копирај ги носи ги у Софија на нотар, завери ја копијата... подкрепи ги старите документи со македонски изводи (заверени и приспособени) од твоите родители и дедо/баба, за да докажеш фамилијарна врска со тебе и старите документи... Подај документите на шалтер во министерството за правосдие со молба со јасно испишан број на преписка, секој што и да однесе примаат, не ги давај оргиналите, само заверените копии...
Што треба прашај не е проблем тука сме....
Мислите дека тоа ќе успее?Затоа што веќе еднаш подадов преку посредник пред 6 месеци.Ако одам сам дали ке се снајдам кои денови работат во министерството за прием на вакви документи на кој нотар и колку пари ке ме кошта све ова.И ако дента не свршам работа треба тамо да преноќам.значи над 100 евра што за мене е многу затоа што на посредникот му платив 60 евра. и што ако после тоа статусот пак остане ист преписката е врната на дополнителна проверка.Дали ако одам и поднесам лично документи статусот ќе се промени или почекам после изборите.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
cudno pred sest meseci si gi podnel dokumentite a statusot da nee smenet,ako moze nekako da se proveri dali navistina se dostaveni dopolnitelnite dokumenti proverisi javise nekako vo ministerstvoto na pravosudie.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
00359 2923 7593 ова е телефонскиот број од министерството за правосудие. Кој има било каков проблем или се сомнева во документите може слободно да се јави и се ќе му биде објаснето
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
jas poddnesov dopolnitelni dokumenti pred mesec i pol ... denes se slusnav so posrednikot go prasvav so e kako e, mi vika deka sega dodeka ne pominat izborite na 5 ili 6 naredniov mesec neznam tamu koga se nema koj da potpise inaku dokumentite kaj so bile prateni vo taa agencijata od tamu se ispadnati i se ok samo se ceka da se potpisat taka da site so imate podneseno dopolnitelni dokumenti cekajte po formiranjeto na slednata vlada ... barem taka razbrav ... ima tehnicka vlada megutoa za poitni raboti
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Мислам дека не може,мој другар има државјанство па сестра му коа подаваше документи и беше побарано документ за взходјашт блгарин, тоа што брат у имаше пасош не помогна ич!!
Сигурно биле биолошки брат и сестра? :D некако не ти штима муабетов освен ако дечкото не бил во процедура за добивање пасош или не се од исти родители ... како може ти да си рецимо Германец а брат ти/сестра ти Шпанец?[DOUBLEPOST=1412115326][/DOUBLEPOST]
Би ве замолил ако имате информации за некој добар посредник да ми пишете во инбокс,ова преку амбасадава може да трае вечно.Благодарам однапред:)
Јас лично би ви го препорачал човекот преку кој сите овдешни (барем добри 90%) посредници... човекот се вика Камен Стоименов од Ќустендил (за доказ прашајте било кој посредник да ви каже збор два повеке) али сите тукашни одат преку него, човекот значи е 100% сигурен и поштен човек... Јас бев преку него директно, без рајко-петко ова она,многу брзо среди човекот се,и до сега без никаков проблем ... Кај кој и да предадете документи да ви биде посредник верујте ке завршат во раце на Камен ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom