Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
momentalno vo ministerstvoto za pravda ne rabotat se do krajov na mesecov. druga rabota e sto sakam da ti napomenam,i ne samo na tebe tuku i na drugiove clenovi na forumov deka original bugarski dokumenti koi se dostavuvaat kako dopolnitelen dokument najdobro e samite da gi odnesete vo sofija bidejki ako gi dadete na posrednikot,toj nema da vi gi dostavi poso od toj dokument on ke zaraboti mnogu povekje ako go dade na nekoj drug koj sto saka da izvadi bugarski pasos poso tie dokumenti lesno se falsifikuvaat. ova go kazuvam od iskustvo,a ne od rekla-kazala.
Mnogu Tocnoo i mnogu fer od tvoja strana BRAVO.A da kazese nekoj za na dopolnitelna sum dali eventualno bi pominal so bratucet taa vrska bi mi znacelo vaseto mislene.pozdrav
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
momentalno vo ministerstvoto za pravda ne rabotat se do krajov na mesecov. druga rabota e sto sakam da ti napomenam,i ne samo na tebe tuku i na drugiove clenovi na forumov deka original bugarski dokumenti koi se dostavuvaat kako dopolnitelen dokument najdobro e samite da gi odnesete vo sofija bidejki ako gi dadete na posrednikot,toj nema da vi gi dostavi poso od toj dokument on ke zaraboti mnogu povekje ako go dade na nekoj drug koj sto saka da izvadi bugarski pasos poso tie dokumenti lesno se falsifikuvaat. ova go kazuvam od iskustvo,a ne od rekla-kazala.
Znam deka e podobro sam da si gi dostavis no megutoa jas posreduvacot go znam dosta dolgo vreme(skolski mi bese)se znaeme od mali taka da ne veruvam deka bi me zeznal,no se e mozno,ke vidime(zatoa prasav dali moze nekako da se proveri dal e dostaven dokumentot)
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Zdr i ja sum na dopolnitelna proverka pustiv fotkopija od pasos od 1 bratucet i licna karta od bratucetmi i izvod od tatkomu izvod od tato fotkopija od moj pasos i fotkopija od brojceto sto mi e :)[DOUBLEPOST=1409081888][/DOUBLEPOST]Sega ke pustam i od Bugarskio klub vo strumica dukumeti toa e uverenie vrz osnova na 1 bratucet pasos licna karta izvod od nego od tatkomu i od tatkomi i moj pasos :)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
momentalno vo ministerstvoto za pravda ne rabotat se do krajov na mesecov. druga rabota e sto sakam da ti napomenam,i ne samo na tebe tuku i na drugiove clenovi na forumov deka original bugarski dokumenti koi se dostavuvaat kako dopolnitelen dokument najdobro e samite da gi odnesete vo sofija bidejki ako gi dadete na posrednikot,toj nema da vi gi dostavi poso od toj dokument on ke zaraboti mnogu povekje ako go dade na nekoj drug koj sto saka da izvadi bugarski pasos poso tie dokumenti lesno se falsifikuvaat. ova go kazuvam od iskustvo,a ne od rekla-kazala.
100% точно кажано, само сакам да додадам дека нема потреба да се доставува оригинал документ, туку истиот може да се завери на нотар во Бугарија и така ЛИЧНО да се однесе (некој посредниците доставуваат заверена копија и оригиналот го продаваат)...Бидејки на старите документи се гледа верноста и преку архивските бројки кој ги има на документот, после од потписи од официјалните лица на документите дали се совпагаат со реонот кај што владееле и слично... Исто како што кажа членот, денеска се се фалсификува, затоа документ се носи исклучиво лично и сакам да додадам дека цената на стари бугарски документи иде околу 1000-1500 евра, некој не ни ги фалсификуваат туку "купуваат" оригинал изводи со официјален печат од матично, но со изменети информации докажуваат поврзаност со предокот... Има доста фатено фалсификувани документи, казните се големи, забрана за влез во шенген зоната итн. но сепак се продаваат како алва таквите документи......
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Посредников мој е заминат на одмор па не можам да го прашам...

Има ли врска тоа што го изгубив бројчето? Дали ке ми прават проблеми? Му се има ли на некој од вас ова случено?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Посредников мој е заминат на одмор па не можам да го прашам...

Има ли врска тоа што го изгубив бројчето? Дали ке ми прават проблеми? Му се има ли на некој од вас ова случено?
Не би требало да ти прават проблем, ако го знаеш бројчето немаш гајле...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Kako se preveduvaat i legaliziraat dokumentite.Za da gi odnesam vo ministerstvoto.Ajde pomos malku i kolki bi cinele ako znaete nekoj sto veke imal iskustvo okolu ovie raboti.Sam si ja brkam rabotava sega.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Како што разбрав од форумов,кога се доставува дополнителниот документ од 1941-44,изводите од баба/дедо и татко/мајка со кои се докажува дека си нивен потомок не треба да бидат преведени на бугарски......а дали треба да бидат нови т.с не постари од 6 месеца(или нешто слично) или нема врска?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Kako se preveduvaat i legaliziraat dokumentite.Za da gi odnesam vo ministerstvoto.Ajde pomos malku i kolki bi cinele ako znaete nekoj sto veke imal iskustvo okolu ovie raboti.Sam si ja brkam rabotava sega.
Како што разбрав од форумов,кога се доставува дополнителниот документ од 1941-44,изводите од баба/дедо и татко/мајка со кои се докажува дека си нивен потомок не треба да бидат преведени на бугарски......а дали треба да бидат нови т.с не постари од 6 месеца(или нешто слично) или нема врска?
Процедурата за адаптација и легализација во Македонија е следната (во Бугарија е друга процедура):
1. Се вадат сите потребни изводи за докажување на сродството со соодветниот бугарски документ кој докажува бугарски предок, ја препорачувам да се однесат изводи не постари од 6 месеца.
2. Се адаптираат (преведуваат) документите од овластен адаптатор (листа пред бугарска амбасада) од официјалниот јазик на РМ на Бугарски јазик /300 денари од извод
3. Се заверуваат документите во бугарска амбасада /15 евра од извод, ги даваат за еден ден

Изводите мораат да бидат адаптирани и легализирани за во Министертсвото за правосудие, додека оние што се носат во ДАБЧ порано ги примаа и не преведувани за сега треба да се праша.
Во случај некој да неможе да приложи бугарски документ, ја препорачувам да се приложи извод од дедо/прадедо (или баба) роден пред 1913 година, не е сигурно ама е подобро од ништо зошто една од причините за дополнителна проверка беше и дека голем број на кандидати, по одобрувањето на државјанството не го подигнуваа.. Така да со ова исто се гледа и кој озбилно сака државјанство, а кој си игра к**от... :drk: :)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Процедурата за адаптација и легализација во Македонија е следната (во Бугарија е друга процедура):
1. Се вадат сите потребни изводи за докажување на сродството со соодветниот бугарски документ кој докажува бугарски предок, ја препорачувам да се однесат изводи не постари од 6 месеца.
2. Се адаптираат (преведуваат) документите од овластен адаптатор (листа пред бугарска амбасада) од официјалниот јазик на РМ на Бугарски јазик /300 денари од извод
3. Се заверуваат документите во бугарска амбасада /15 евра од извод, ги даваат за еден ден

Изводите мораат да бидат адаптирани и легализирани за во Министертсвото за правосудие, додека оние што се носат во ДАБЧ порано ги примаа и не преведувани за сега треба да се праша.
Во случај некој да неможе да приложи бугарски документ, ја препорачувам да се приложи извод од дедо/прадедо (или баба) роден пред 1913 година, не е сигурно ама е подобро од ништо зошто една од причините за дополнителна проверка беше и дека голем број на кандидати, по одобрувањето на државјанството не го подигнуваа.. Така да со ова исто се гледа и кој озбилно сака државјанство, а кој си игра к**от... :drk: :)
Fala Drugar toa baram.Imam uste edna molba do tebe Tvoe mislene baram iako ne ve poznavam na forumov sepak mi znaci misleneto vase na site clenovi voo ovaa diskusija se podrazbira.So bratucet sto ima Bugarsko drazavjanstvo mislis li ke ima nekakov efekt.Uste ednas falati.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Fala Drugar toa baram.Imam uste edna molba do tebe Tvoe mislene baram iako ne ve poznavam na forumov sepak mi znaci misleneto vase na site clenovi voo ovaa diskusija se podrazbira.So bratucet sto ima Bugarsko drazavjanstvo mislis li ke ima nekakov efekt.Uste ednas falati.
Со сите што сум зборел до сега што се разбираат од темава ми имаат кажано дека тоа помага... Ама за секој си е посебна приказна, јас би ти кажал приложи документи не се мисли... и после следи ја ситуацијава ако треба да се приложиш нешто друго, клубови тие работи... или ќе се среди ситуацијава... знаеш како е никој не знае точно што ќе биде после изборите.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Keljav, зошто го криеш изворот? Се работи за публикациjа на Вечер, односно на етничкиот Србин и комунистички кодош Драган Лаjнас, газда ко на Шител, и т.н.

http://vecer.mk/makedonija/kje-treba-ili-da-sluzhite-vojska-ili-debelo-da-platite

Чим со такво задоволство ги постираш тие copy-paste небулози, тогаш изглежда им веруваш. Така? Претпоставувам ги имаш читано наводните публикации во бугарските медиуми, за секоj случаj.

Е па аj тогаш даj сите да видиме оригиналните содржини да jа изанализираме ситуациjава. Фала однапред.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom