Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
1.Bobi mi kaza deka se sveduvalo na rekla kazala nisto ne se znae.Sto e tocno
2.Blagoja Vika ne pominuvalo.
3.Prijatelive tie vikaat mozelo da projde
uste nekoj odgovor sega nekoj ke kaze da argumenti a argumenti nekoj.
Пријателе ти дури се мислиш,оде воз.Неколку пати имам напишано дека уверението од клубот завршува работа,а чим имаш братучед со пасош јас најдобронамерно ти советувам да извадиш од клубот документ,бидејќи клубот е овластен од ДАБЧ,одобрение имаат од правосудство за документот сега за сега само со роднини со бг пасоши.Поздрав
 
Член од
16 август 2014
Мислења
13
Поени од реакции
16
Јас со мојот посредник поддадов документи за пасошот иако немам никој роднини сега ќе видиме што ќе биде....
 
Член од
13 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој од вас има слушнато за таа варијанта каде на престојните избори оние Македонци со Бг пасош кои ќе гласаат, ќе можат да „предложат“ нивни луѓе за државјанство?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Кој е претседател на бугариве, пишам на гугле 3-4рица ми излегуваат Георги Прванов, Волен Сидеров, Росен Плевнелиев?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Решив да престанам да бидам патриот па ме интересира која е процедурата за вадење бугарски пасош?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.506
Поени од реакции
621
Дали некој од вас има слушнато за таа варијанта каде на престојните избори оние Македонци со Бг пасош кои ќе гласаат, ќе можат да „предложат“ нивни луѓе за државјанство?
Глупости се тоа. Не верувај на ваквите тврдења.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
ПрочИтав случајно на Фејсбук во една група демек ќе ни барале имот да покажеме кој поседуваме во Бугарија и наша постојана адреса. Вистина ли е ова или само чисти дезинформации?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
ПрочИтав случајно на Фејсбук во една група демек ќе ни барале имот да покажеме кој поседуваме во Бугарија и наша постојана адреса. Вистина ли е ова или само чисти дезинформации?
Mожно е.
Бидејќи ако во европа ти пишат казна таа доаѓа на фалсификат адреса и нема од кого да се наплати
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
ПрочИтав случајно на Фејсбук во една група демек ќе ни барале имот да покажеме кој поседуваме во Бугарија и наша постојана адреса. Вистина ли е ова или само чисти дезинформации?
Чиста дезинформација како што кажа... И нема потреба од фалсификат адреса како што прават еден куп луѓе, бугарските закони дозволуваат легално лица што не живеат во Бугарија да посочат адреса.
А ако, како што кажа предходниот член, ти пишат казна во Западна Европа нема казната да ти стига во Бугарија немај гајле... Туку ке ти стигне во државата кај што престојуваш, ке те најдат они не се секирај ако е за казна....
Колку само дезинформации се појавија во последните денови во врска Бугарски пасош ја незнам што фантазија (многу глеале во "светот на бајките" како мали изглеа) ќе имаа фраериве дирекно од "кујните" на Латас и Протогер...... :)
 
Последно уредено:
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Пријателе ти дури се мислиш,оде воз.Неколку пати имам напишано дека уверението од клубот завршува работа,а чим имаш братучед со пасош јас најдобронамерно ти советувам да извадиш од клубот документ,бидејќи клубот е овластен од ДАБЧ,одобрение имаат од правосудство за документот сега за сега само со роднини со бг пасоши.Поздрав
Zosto da ode voz nema sansi ke go fatam od zadna ke im vlezam.Sepak fala za odgovorot prasuvam zasto NE ZNAM prijatele NE ZNAM sto treba kako, kade, sto, koj prevod, kakov od kade, dokument koj dokument, ZATOA MI POMAGATE VIE OVDE NA FORUMOV ME RAZBIRAS STO SAKAM DA KAZAM .zASTO ZA SEKOJ SLUCAJ E POSEBNO NEKOJ ODNELE DOKUMENT NEMAAT ODGOVOR NEKOJ ODNELE KOPIJA POMINALE.Sekoj slucaj e razlicen nema edna procedura kako sto bese.Sekojdnevno gi citam mislenata od 2012 sum poludev ke prasuvam ako treba i 100 pati ako treba cela energija mi e vlozena.POZDRAV i fala za odgovorot i da prasav vo klubot prvo tie sto imaat rodnini poslem tie sto nemaat rodnini.Klubot od pravosudie ne znam dali e priznat i tie bez rodninska vrska dali bi prosle.Taka slusnav daj boze da gresam i site sto poskoro da si ja zavrsat rabotata.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
dali za vadenje pasos ima short-cut so evra?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас вчера се јавив во конзулатот во Битола, и ми закажаа интервју за вторник на 2ри септември, дирекно во 2 круг бидејќи сум го имал бугарскиот праисход (моите имаат бг пасоши веќе 10 години).
Е сега некој поупатен да ми каже, што следува понатаму, колку чекори се, какво е тоа интевју (сите викаат ќе те прашаат за прецедател на бугарија, и датуми на нивните празници)... таа што ми ги преведуваше документите бугарката ми вика дека по автоматизам ти следува пасошот и најмногу за 6 месеци ќе го имаш, други ми викаат ќе си чекаш 2 години процедура е демек, треба да одиш во Софија итн.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom