Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
полесно пасош се зема него лична карта
Изгледа ние не се разбравме.Прашувам за привремена лична карта додека не ти излезе државјанство и пасош.Ете баш денеска се јавив кај еден посредник ми вика за 3 месеци се вади таква лична карта и можеш да работиш каде сакаш,само мене ме интересира дали можеш да патуваш за Лондон сп таа лк.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Изгледа ние не се разбравме.Прашувам за привремена лична карта додека не ти излезе државјанство и пасош.Ете баш денеска се јавив кај еден посредник ми вика за 3 месеци се вади таква лична карта и можеш да работиш каде сакаш,само мене ме интересира дали можеш да патуваш за Лондон сп таа лк.
Подобро нека ти одговори некој од форумов , кај посредниците све се може
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Лична карта зашто да не. Имаш на сајтот на МВР. WWW.MVR.BG
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Изгледа ние не се разбравме.Прашувам за привремена лична карта додека не ти излезе државјанство и пасош.Ете баш денеска се јавив кај еден посредник ми вика за 3 месеци се вади таква лична карта и можеш да работиш каде сакаш,само мене ме интересира дали можеш да патуваш за Лондон сп таа лк.
Додека Бугарија не влезе во Шенген зоната, со таа лична карта имаш право на престој само во Бугарија. Прочитај повеќе за различни случаи тука на овие линкови.

http://www.europedirect.szeda.eu/vaprosi-za-es/3420-mogat-li-chuzhdentzi-s-lichna-karta-za-postoyanno-prebivavashti-v-rb-chuzhdentzi-da-patuvat-v-es-samo-s-lk.html
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/index_bg.htm
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Додека Бугарија не влезе во Шенген зоната, со таа лична карта имаш право на престој само во Бугарија. Прочитај повеќе за различни случаи тука на овие линкови.

http://www.europedirect.szeda.eu/vaprosi-za-es/3420-mogat-li-chuzhdentzi-s-lichna-karta-za-postoyanno-prebivavashti-v-rb-chuzhdentzi-da-patuvat-v-es-samo-s-lk.html
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/index_bg.htm
А дали си запознаен кога бг ќе влезе во шенген зоната?Ај уште едно прашаќе бидејќи гледам си поупатен во ова.Како што гледам многу тешко да ти одобрат државјанство без некаков документ за потекло па дали може со девојка ми да се регистрораме во бг (јас веќе имам бг државјанство 2 год) па покрај мене да и дадат и на нејзе државјанство,и колку време би траела таа процедура?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
А дали си запознаен кога бг ќе влезе во шенген зоната?Ај уште едно прашаќе бидејќи гледам си поупатен во ова.Како што гледам многу тешко да ти одобрат државјанство без некаков документ за потекло па дали може со девојка ми да се регистрораме во бг (јас веќе имам бг државјанство 2 год) па покрај мене да и дадат и на нејзе државјанство,и колку време би траела таа процедура?
Пааа.... Бугарија веќе неколку пати пробува да влезе во Шенген зоната ама неуспешно. Искрено не знам, имаат некакви преговори за во Октомври ама ништо не е официјално. Значи шенеген во блиска иднина, тешко.

Ако ти и твојата девојка се регистрирате во Бугарија, таа ќе добие постојан престој. Нема да добие државјанство. И кога ќе поминат 5 години од постојаниот престој, таа ќе има право да побара бугарско државјанство по општа натурализација. Добивање на државјанство заради бугарско потекло, не е невозможно, само е малце комплицирано.

Е сега, ако живееш и работиш во Лондон (не е само за патување), и ако твојата сопруга (девојка) во Бугарија си има регулирано постојан престој во Бугарија, многу лесно ќе добие виза за да патува со тебе во Лондон. Само поднесуваш апликација за виза до конзулатот во Софија, и мора да ти одговорат за 15 дена. Можеш и дирекно да ги контактираш. Ако сакаш сопругата (девојка ти) да ти се придружи во Лондон (си имаш големо станче, договор за работа, добра плата), може да си ја земеш со тебе со фамилијарна виза.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
A dobro moze li nekoj da mi kaze ako imas bratucet moze li so toa da dokazes poteklo.Proaga li taa rabota i ima li nekoj nekakvi informacii ili toa e toa
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
A dobro moze li nekoj da mi kaze ako imas bratucet moze li so toa da dokazes poteklo.Proaga li taa rabota i ima li nekoj nekakvi informacii ili toa e toa
Jas mislam deka sekoj nagagja nesto. Nikoj nema tocna informacija ni za bugarskiot klub,ni za potvtdite sto gi izdavaat,ni dali se validni........znaci se se sveduva na rekla,kazala:)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Аплицирав за бугарски пасош во Јуни. Пред некој ден мајка ми нашла бугарска лична карта од баба ми. Дали со неа со сигурност ќе ми одобрат државјанство ?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Аплицирав за бугарски пасош во Јуни. Пред некој ден мајка ми нашла бугарска лична карта од баба ми. Дали со неа со сигурност ќе ми одобрат државјанство ?
Да. Само покажи ја твојата врска со баба ти преку мајка ти. :)[DOUBLEPOST=1409037103][/DOUBLEPOST]
A dobro moze li nekoj da mi kaze ako imas bratucet moze li so toa da dokazes poteklo.Proaga li taa rabota i ima li nekoj nekakvi informacii ili toa e toa
Не.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Jas veke mesec ipol cekam da mi se smeni statusot" vratena na dopolnitelna proverka"najdov bg voena kniska od dedo mi mu ja dadov na posrednikot i mi rece najkasno za mesec dena ke dobijam pozitiven odgovor no eve seuste nema nisto,kako da proveram dali voopsto e dostavena bg voena kniska a si plativ plus pari za toa sto trebalo da ja dostavi barem da imav odgovor.Sto mislete vie dali dosega trebase da dobijam nekakov odgovor ili ne rabotat poradi odmorite?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Jas veke mesec ipol cekam da mi se smeni statusot" vratena na dopolnitelna proverka"najdov bg voena kniska od dedo mi mu ja dadov na posrednikot i mi rece najkasno za mesec dena ke dobijam pozitiven odgovor no eve seuste nema nisto,kako da proveram dali voopsto e dostavena bg voena kniska a si plativ plus pari za toa sto trebalo da ja dostavi barem da imav odgovor.Sto mislete vie dali dosega trebase da dobijam nekakov odgovor ili ne rabotat poradi odmorite?
momentalno vo ministerstvoto za pravda ne rabotat se do krajov na mesecov. druga rabota e sto sakam da ti napomenam,i ne samo na tebe tuku i na drugiove clenovi na forumov deka original bugarski dokumenti koi se dostavuvaat kako dopolnitelen dokument najdobro e samite da gi odnesete vo sofija bidejki ako gi dadete na posrednikot,toj nema da vi gi dostavi poso od toj dokument on ke zaraboti mnogu povekje ako go dade na nekoj drug koj sto saka da izvadi bugarski pasos poso tie dokumenti lesno se falsifikuvaat. ova go kazuvam od iskustvo,a ne od rekla-kazala.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom