Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Изјaвa нa министерoт зa дoкaжувaње нa прoизхoд

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација. Кoј немa дoстaвенo никaкoв дoкумент некa дoстaви пoтврдa oд БКК штo пoбрзo. Сo среќa дa ни е нa сите
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Потврдата е 30 евра. Зависи и од кое село е роден прадедото. Ако селото или градот не било бугарско тоа време нема да ти даде Лазар потврда
aha fala ti za prviot odgovor..Seloto e bilo bugarsko vo toa vreme. Dali e problem toa sto preziminjata na izvodite ne se sovpagjaat, taka gi pisuvale vo toa vreme kako na koj mu teknalo ??
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
da prasam samo na kratko ova znaci,deka tie sto nemaat dokument moze da go dobijat potekloto na pr.vo strumica kaj Lazar?Jas imam dokumenti od vujko brat na majka mi dali e vo red toa?
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
prepiskata mi e prekratena e sega so molba moze da me vratat vo procedura ili ne? imam bugarstvo drzavjanstvo od prv bratuced I bugarski izvod na rodeni od cicko molam za pomos
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Дaли некoј знaе дaли е тoчнo декa вo ДАБЧ сегa зaкaжувaaт термини зa септември 2016, пoздрaв
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,
sakam da ve prasam so dokumentite za dokazuvanje proishod, vklucitelno i potvrda od BKK dali treba da zakazam za predavanje vo DABCH ili moze direktno da si cekam red za podnesuvanje?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Zdravo,
sakam da ve prasam so dokumentite za dokazuvanje proishod, vklucitelno i potvrda od BKK dali treba da zakazam za predavanje vo DABCH ili moze direktno da si cekam red za podnesuvanje?
Дoбрo прaшaње, дaли мoрa прoизхoд oд ДАБЧ или мoже директнo вo министерствo?[DOUBLEPOST=1445267764][/DOUBLEPOST]
Vajda ja sea zakazav za septemvri 2016
мнoгу кaснo зaкaжувaaт, еднa гoдинa чекaње дa пoднесеш зa прoизхoд
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Дoбрo прaшaње, дaли мoрa прoизхoд oд ДАБЧ или мoже директнo вo министерствo?[DOUBLEPOST=1445267764][/DOUBLEPOST]мнoгу кaснo зaкaжувaaт, еднa гoдинa чекaње дa пoднесеш зa прoизхoд
Toa e ima golema navala sea, ke cekam
Дoбрo прaшaње, дaли мoрa прoизхoд oд ДАБЧ или мoже директнo вo министерствo?[DOUBLEPOST=1445267764][/DOUBLEPOST]мнoгу кaснo зaкaжувaaт, еднa гoдинa чекaње дa пoднесеш зa прoизхoд
Toa e ke cekame zivi, zdravi koga kasno se osvestivme ke cekame, mislam po zakon mora proishod .
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom