Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Така ми беше протолкуван на едноставен начин "Основот на аплицирање" од бугарски пратеник.
Нема да бидат гледани исто апликантите од Македонија и од Албанија, на пример. Во тој контекст ми е напишаното.
Можеби нема да бидат исто гледани за добивање државјанство, т.е. можеби едните имаат подобри шанси, но и едните и другите аплицираат по еден ист основ - бугарско етничко потекло, и за нив ќе важи еден ист рок за произнесување, а тоа е 3 месеци. Теоретски, се разбира, хартија сѐ трпи. Така што толкувањето сепак ти е погрешно, од државата на раѓање не зависи дали рокот ќе ти биде 3, 6 или 12 месеци.[DOUBLEPOST=1434297165][/DOUBLEPOST]
Znaci i da se donese prokletiot zakon uste sega nikoj ne moze da izvadi pasos pobrzo od godina i pol. Odnosno kompletnata procedura za dobivanje pasos ke bide minimum godina i pol. Za proizhod ke podneses dokumenti ke cekas tri meseci, ostatokot od dokumentite ke go podneses i ke cekas da te viknat na razgovor a toa e okolu 6 meseci, posle ke ti dadat brojce i ke pratis na internet koga ke izlezi a toa e okolu 9 meseci. E togas treba pak da odis Bugaria da zemas mat broj, da se slikas i.t.n pa da zemes pasos. Kaj seto toa za godina ili pak za tri meseci !? C yaa
Не, не сето тоа за три месеци, ами само периодот меѓу интервјуто и издавањето на указот. Читате како мали деца и си додавате свои зборови и елементи само за да звучите бомбастично.[DOUBLEPOST=1434297337][/DOUBLEPOST]
А дали скратеното чекање ќе не фати и тие што веќе сме во процедура? или ќе важи само за оние што допрва ќе аплицираат?
Од каде да знаеме, тоа не го пишува никаде. И тие 3 месеци се само теоретски зададен рок. Сега рокот е 12 месеци, но во реалност се чека повеќе. Па надежта е дека ако рокот биде 3 месеци, колку и да биде пробиван за Х месеци, сепак во реалност да биде пократок од тоа што се чека денес. Дури и за 6-7 месеци (на пример) да се добива, би било супер, така?
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
@Honkonk Epten si bil optimista, vo 2009 koga davaa pasosi bez problem, ne mozese da se zemi pobrzo od godina i tri mesec
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
@Honkonk Epten si bil optimista, vo 2009 koga davaa pasosi bez problem, ne mozese da se zemi pobrzo od godina i tri mesec
Па не е со сите баш така, мој школски другар тогаш (2011 или 2012 беше) доби државјанство за 10 месеци. И оптимист ќе бев ако речев "ќе се добива за 6 месеци", ама такво нешто не реков. Реков ако законскиот рок го направат од сегашните 12 на 3 месеци (12 / 4 = 3), а реалниот се скрати од сегашните да речеме 24 на 6 (24 / 4 = 6), пак е ќар. Само да не забораваме, со истиот предлог се предлага зголемување на рокот за ДАБЧ за издавање произход, од 1 на 2 месеца. Ех, кога ќе се сетам дека во 2006 произходот го добив за 2 дена...
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Nikoj ne znae tocno kolku ke trae procedurata eve jas cekam za proishod 6 meseci,a I mnogu drugi.A za drzavjanstvo cekaat po dve godini.samo ostanuva da se nadevame
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
me interesira dali ovie licnosti se ministri na odredenite pozicii

rosen plevneliev - prezident
bojko borisov - precedatel (premier)
hristo ivanov - minister na pravosudie

@Honkonk te gledam pojke razbiras vo zakonite, pa te molam ako znajs potvrdi mi dali ovie lugje se tocni, ako ne se kazi koj se :)... ili nekoj drug ako znaj sigurno, slobodno neka pisi

P.S. dosta so raspravanje od vid koj bil po glup/po pameten, ne go trujte forumot... si postoj opcija privatna poraka, tamu mozite da si pisite so sakate .. a mozi i pojke lugje da si dodadite za da si prajte muabet vo privatni poraki.. taka da ne mora tuka sekoj da cita nepotresno raboti. ako imate nesto da kazite vo vrska so temata, slobodno pisete ako ne, nemora da pisite, nema da vi dadat penzija ako pisite 24/7
 
Последно уредено:

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Кај мене и двата родители имаат БГ пасоши , и сакам да поднесам за мене и сестрами преку конзулатот во Битола дали е паметно тоа имам средено документи се лекам уште да се јавам за да закажам термин , дали има некој искуство преку конзулатот, и дали веднаш ти прават интервју ??
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Кај мене и двата родители имаат БГ пасоши , и сакам да поднесам за мене и сестрами преку конзулатот во Битола дали е паметно тоа имам средено документи се лекам уште да се јавам за да закажам термин , дали има некој искуство преку конзулатот, и дали веднаш ти прават интервју ??
za tebe vednas posto ne ti treba proishod
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
и пред неколку страни се спомна ситуација каде со родител со пасош детето не чека происход..... Малку ми е чудно сето ова вистина е ????
Ne ke ti dadat brojce i ke ti go zakazat intervjuto za posle mesec vreme.
Sega koga ke odis samo treba da sredis dokumentacija i da podades tamo na sluzbite .
[DOUBLEPOST=1434349970][/DOUBLEPOST]и пред неколку страни се спомна ситуација каде со родител со пасош детето не чека происход..... Малку ми е чудно сето ова вистина е ????
Ne ke ti dadat brojce i ke ti go zakazat intervjuto za posle mesec vreme.
Sega koga ke odis samo treba da sredis dokumentacija i da podades tamo na sluzbite .
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
и пред неколку страни се спомна ситуација каде со родител со пасош детето не чека происход..... Малку ми е чудно сето ова вистина е ????
[DOUBLEPOST=1434349970][/DOUBLEPOST]и пред неколку страни се спомна ситуација каде со родител со пасош детето не чека происход..... Малку ми е чудно сето ова вистина е ????
Законот вика дека треба уверение за произход за полнолетни,од 14 до 18 г. не треба произход,треба барање на детето и до 14 г. не треба произход,треба писмена согласност на двата родители.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
gledas deka znam, samo sakam da se osiguram dali e taka? ima loso vo toa ? bas me interesira moldavcite so zemat bg pasos dali znat vakvi raboti i voopsto dali znat da gugnat nnesto
треба да ги знаеш и националните празници и слично, и да им зборуваш на бугарски, јас кога бев имаше дури и Косовари што збореа бугарски, сега добро ние сме во предност поради тоа што дијалект ни го сметаат јазикот, ама нив многу често им звучи ко српски, така што може и да не те разберат целосно што им зборуваш :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Druze ne se zamaraj ostavi za badijala se karame ima nekoj cekat sekakva situacija kade ke mozat da se zakacat I da se raspravat so e bitno koj sto znae nelie bitno da zememe Pasos site mene ne mie gajle vo makedonija koj e na vlast kamoli za bugarija site ne gledame isto na zivotot za da razmisluvame isto :) BTW zivotot e premnogu kratok za da se nervirame za nebitni faci imam li pravo? :)
пред се за тебе е убаво да ги знаеш тие работи зошто на интервјуто биди сигурен дека ќе искористат шанса и за да те зезнат, не се сега работите како порано кога од ракав давале државјанства.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Јас се извинувам ,но многу постови има ќе може некој да ми ја даде страната за проверка на произход.[DOUBLEPOST=1434361760][/DOUBLEPOST]Ја најдов страната Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.ова значи дека сеуште не ги разгледале?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom