Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4820409
"С'с своја заповед тој е наредил да се спазва едномесечнијат срок за обработване на преписките на кандидатстваштите за удостоверение за б'лгарски произход."Boris Vqngelov
Moze li I da ti se smeni statusot vo dabc,a posle nekoe vreme na sajtot da ti stoi stariot status kako vo pravosadie,primer e smenet statusot a ti doznavas posle nekoe vreme.znae nekoj?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
Законот вика дека треба уверение за произход за полнолетни,од 14 до 18 г. не треба произход,треба барање на детето и до 14 г. не треба произход,треба писмена согласност на двата родители.
и пред неколку страни се спомна ситуација каде со родител со пасош детето не чека происход..... Малку ми е чудно сето ова вистина е ????
Decki jas bev vo fevruari pritoa imav aplicirano za prizhod online i cekav dosta vreme otidov u sofija so roditelite na zakazanata data za proizhod i notarkata mi rece dzabe si cekal tebe ne ti e potrebno toa ... Tapa, toa e ne bev upaten dovolno. Sepak neka objasni nekoj poupaten da ne nastane nekoj nedorazbiranja pa da recete siram dezinformacii. :D
Polnoleten sum .
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Decki jas bev vo fevruari pritoa imav aplicirano za prizhod online i cekav dosta vreme otidov u sofija so roditelite na zakazanata data za proizhod i notarkata mi rece dzabe si cekal tebe ne ti e potrebno toa ... Tapa, toa e ne bev upaten dovolno. Sepak neka objasni nekoj poupaten da ne nastane nekoj nedorazbiranja pa da recete siram dezinformacii. :D
Polnoleten sum .
Јас напишав како е во законот за државјанство,а во пракса како е не знам.Аплицираше во правосудие без произход?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
Јас напишав како е во законот за државјанство,а во пракса како е не знам.Аплицираше во правосудие без произход?
Jas ne sum vadel niso takvo notarkata si terase sve toa so dokumentite mada mislam deka taa izvadi nekoj dokumenti od moite roditeli tamo od sluzbite epten nagotovo bev jas :D
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Jas ne sum vadel niso takvo notarkata si terase sve toa so dokumentite mada mislam deka taa izvadi nekoj dokumenti od moite roditeli tamo od sluzbite epten nagotovo bev jas :D
Друже ок си бил на готово,но кога поддаваш документи во ДАБЧ и во министерство мора лично да ги поддадеш,ме разбираш ли, и тоа што те прашав е каде ги поддаде документите ти,во ДАБЧ или во министерство за правосудство?
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Me interesira dali za intervjuto mora da znam bugarski ili moze da zemam preveduvac? Dali toa vlijae na odlikata dali ke ti dadat drzavjansto ili ne?
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Во истиот протокол во кој бевме вратени на дополнителна на три броја, два пред мојот и еден после мојот број,статусите им се сменети од доп. проверка во задолжителна процедура,додека мојата преписка е сеуште на дополнителна.Броевите се од 2012 ,што не се прекратени,додека тие без документи од протоколот се прекратени.....па не знам,можеби да има некое придвижување за тие што однеле документи.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
Друже ок си бил на готово,но кога поддаваш документи во ДАБЧ и во министерство мора лично да ги поддадеш,ме разбираш ли, и тоа што те прашав е каде ги поддаде документите ти,во ДАБЧ или во министерство за правосудство?
Ministerstvo za pravosudie .
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
дечки некоја промена на статус од ДАБЧ денеска кај некого?
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
me interesira dali ovie licnosti se ministri na odredenite pozicii

rosen plevneliev - prezident
bojko borisov - precedatel (premier)
hristo ivanov - minister na pravosudie

@Honkonk te gledam pojke razbiras vo zakonite, pa te molam ako znajs potvrdi mi dali ovie lugje se tocni, ako ne se kazi koj se :)... ili nekoj drug ako znaj sigurno, slobodno neka pisi

P.S. dosta so raspravanje od vid koj bil po glup/po pameten, ne go trujte forumot... si postoj opcija privatna poraka, tamu mozite da si pisite so sakate .. a mozi i pojke lugje da si dodadite za da si prajte muabet vo privatni poraki.. taka da ne mora tuka sekoj da cita nepotresno raboti. ako imate nesto da kazite vo vrska so temata, slobodno pisete ako ne, nemora da pisite, nema da vi dadat penzija ako pisite 24/7
Да и трите имиња се на истите позиции како што си ги напишал!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom