Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дали може некој да ми каже!се слушнав со некојси посредник,пошто сакам да подадам наново и планирам да барам дупликат происхот тој ми рече дека не давале дупликат происхот без стари документи за докажување џабе ке сме иделе,морам сега одново да почнувам за происхот,има ли некој искуство со ова????
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
дали може некој да ми каже!се слушнав со некојси посредник,пошто сакам да подадам наново и планирам да барам дупликат происхот тој ми рече дека не давале дупликат происхот без стари документи за докажување џабе ке сме иделе,морам сега одново да почнувам за происхот,има ли некој искуство со ова????
Како мислиш да вадиш дупликат происход без дополнителни документи......на кој основ би ти дале нов ? Почекај да се смени законот и дали со промената ќе може воопшто без било какви документи да се дојде до происход, односно дали само со декларација и папир пример од БКК ќе биде изводливо ..... па тогаш земи дупликат.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Drugari edno prasanje. Dali se znae kolku brojcinja se vo 2014 i odprilika do kade e stasano proveruvanjeto?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
91
Дечки има ли архиви за нашиве после оние од 12/13 или ? :D
 
Член од
3 јуни 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
dali e mozno od zadolzitelna procedura da te vratat pak na dopolnitelna proverka bi sakal da znam ako moze nekoj da mi kaze posto sum nov na forumov i ako ima nekoj tel od dobar posrednik neka mi pise.​
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
dali e mozno od zadolzitelna procedura da te vratat pak na dopolnitelna proverka bi sakal da znam ako moze nekoj da mi kaze posto sum nov na forumov i ako ima nekoj tel od dobar posrednik neka mi pise.​
Druze kako sto ti kazav vo PP ti veke si bil na dopolnitelna od dopolnitelna si vraten na zadolzitelna ti veke ke zemas grazdanstvo 100000000000%, a ako ne mi veruvas zosto me prasuvase vo PP eve neka potvrdat I Dr clenovo za da se uveris :)
 
Член од
3 јуни 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Druze kako sto ti kazav vo PP ti veke si bil na dopolnitelna od dopolnitelna si vraten na zadolzitelna ti veke ke zemas grazdanstvo 100000000000%, a ako ne mi veruvas zosto me prasuvase vo PP eve neka potvrdat I Dr clenovo za da se uveris :)
Fala ti mnogu nov sum na forumov a posrednikov nikade nemozam da go najdam pa za toa prasuvam ne nisto loso da si prasam sepak mnogu ti fala
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
Inaku da objasnam na kratko, sekoj koj ima cicko so bg pasos slobodno neka odnese vo Sofija kako dopolnitelen dokument, kopija od pasosot, kopija od licna karta i izvodi od tatko i striko, i ke dibie pasos bez problem.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Како оди процесот за добивање БГ државјанство, на малолетник 16 год, со двајца БГ родители, коку време се чека, треба ли да полага БГ јазик итн?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Како оди процесот за добивање БГ државјанство, на малолетник 16 год, со двајца БГ родители, коку време се чека, треба ли да полага БГ јазик итн?
Procedurata za nad 14 godini e isto kako za site ostanati
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
а вистина е тоа дека за деца до 14г е за еден месец процедурата (со еден родител со бг пасош) ?????
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Procedurata za nad 14 godini e isto kako za site ostanati
Чл. 17. Децата до 14-годишна в'зраст придобиват б'лгарско гражданство, ако родителите им или преживелијат от тјах приемат б'лгарско гражданство или ако само един от родителите им стори това, в случај че другијат е б'лгарски гражданин. При с'штите условија децата от 14- до 18-годишна в'зраст придобиват б'лгарско гражданство, ако поискат това.

(Чл. 17. Децата до 14-годишна возраст се здобијат со блгарско државјанство, ако нивните родители или преживеаните од нив прифатат блгарско државјанство или ако само еден од родителите им го стори тоа, во случај дека другиот е блгарски државјанин. Под истите услови децата од 14- до 18-годишна возраст се здобијат со блгарско државјанство, ако го побараат тоа.)

http://www.mfa.bg/uploads/files/4_Do_18g_ediniqt_roditel_e_balgarski_grajdanin.pdf
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
http://www.vmro.bg/пф-даде-срок-на-правителството/
Еве потврда дека донесувањето на законот за блгарите в,чужбина е ставено како седма точка од ултиматумот за останување на ВМРО БНД во владата, а крајниот рок е 30 Јуни. Да се надеваме дека ќе се оствари.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom