Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
дали може да извадам бг пасош а само еден од родителите да има бг пасош

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Без никаков проблем. И плус тоа мислам дека не ти треба происход туку директно поднесувашво министерст во за правосудуе така да го кратиш времето со 5 до 6 месеца.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Мое мислење е дека повремено пуштаат некого без документи или со документи како пасош од братучед,тетин,вујко,стрико итн. за да одат повеќе луѓе и го полнат буџетот преку административната такса.Еден вид лотарија.Ама во глобала пред стапување на законот за повеќето (90%) ќе има прекратувања.Ако некој го издржи тој период на прекратувања до стапување во сила на законот, натака ќе може да добие.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Примаат, но не значи дека ќе ти дадат произход. Според сведоштва на некои форумџии, примаат такви документи и ги чуваат на страна за одобрување откако ќе се изгласаат предвидените промени на законот.

Инаку, пред малку се јавив во ДАБЧ да си го проверам статусот на дупликатот (за оние што не знаат, за дупликат аплицираме луѓе кои еднаш веќе имаме добиено произход по стари правила, кога не се бараа документи за докажување на бугарско потекло). Ми рекоа дека апликациите за дупликат од месец мај сѐ уште не се готови.
не ти го разбирам постов,,што сакаш да кажеш??јас планирам да барам дупликат происхот,,бараат дополнителни документи за тоа??даваат или не даваат...како е во моментов....
 
Член од
12 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки/девојки
Сакам и јас едно мислење ваше да слушнам е па вака:
Бројчето ми излезе во протокал 11.02.2015 стоеше статус дека преписката е во задолжителна процедура, по еден месец се смени статусо во ПРЕПИСКАТА Е ВРАТЕНА НА ДОПОЛНИТЕЛНА ПРОЦЕДУРА, се јавив кај посредников ми рече дека му стасало писмо дека треба да доставам дополнителни документи од први братуцеди, дедо , прадедо тоа што сум имал, пола фамилија по страна на мајка ми имат бугарски пасоши , ми пратија фотокопии , ги однесов кај посредников ми рече дека треба да ги преведи на бугарски и да ги достави и за таа услуга ми зеде 100eu, тоа беше некаде околу 12.03.2015
еве сме сега 12.06.2015 сеуште стои статус дека сум на дополнителна проверка, во меѓу време најдов документи од прадедоми дека бил бугарски војники дека служел во 1-а рота на 6-а охридска дружина во 1.10.1912 година, али од архива ми викат дека требало да одам во бугарија во некои бугарски музеј и да извадам таков документ, али окау , прашањево ми е дали да чекам сеуште со минативе документи со првиве братучеди , дали познавате некој посредник што можи да ја убрза работава да го земам државланството што побрзо .... стварно повеќе немам никаква идеа, па ако сакате дајте некој совет што да правам понатаму....
Поздрав
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
91
Ako se navedeni isti iminja na nivnite roditeli, grad kade se rodeni, godina na ragjanje, bi trebalo da gi uvazat.
Во изводите не се наведуваат местата на раѓање на родителите, само нивно име и презиме. Е сега пример од мојов случај , од изводов на баба ми татко и мајка со презиме речеме Стојкови, а од брат и изводот, презиме на родителите Цветанови. Во матичното ми кажаа само дека има голем број ваквви случаи како мојов ,на едно место се воделе под едно презиме, а на друго место под друго презиме, и дека сум можел да потврдам на нотар со двајца сведоци дека станува збор за истите луѓе. Е сега прашање е дали ќе ми заврши работа тоа со потребниве документи(изводите што ми ги бараат).
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Во изводите не се наведуваат местата на раѓање на родителите, само нивно име и презиме. Е сега пример од мојов случај , од изводов на баба ми татко и мајка со презиме речеме Стојкови, а од брат и изводот, презиме на родителите Цветанови. Во матичното ми кажаа само дека има голем број ваквви случаи како мојов ,на едно место се воделе под едно презиме, а на друго место под друго презиме, и дека сум можел да потврдам на нотар со двајца сведоци дека станува збор за истите луѓе. Е сега прашање е дали ќе ми заврши работа тоа со потребниве документи(изводите што ми ги бараат).
Toa ne znam. Najdobro idi kaj notar i prasaj.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво дечки/девојки
Сакам и јас едно мислење ваше да слушнам е па вака:
Бројчето ми излезе во протокал 11.02.2015 стоеше статус дека преписката е во задолжителна процедура, по еден месец се смени статусо во ПРЕПИСКАТА Е ВРАТЕНА НА ДОПОЛНИТЕЛНА ПРОЦЕДУРА, се јавив кај посредников ми рече дека му стасало писмо дека треба да доставам дополнителни документи од први братуцеди, дедо , прадедо тоа што сум имал, пола фамилија по страна на мајка ми имат бугарски пасоши , ми пратија фотокопии , ги однесов кај посредников ми рече дека треба да ги преведи на бугарски и да ги достави и за таа услуга ми зеде 100eu, тоа беше некаде околу 12.03.2015
еве сме сега 12.06.2015 сеуште стои статус дека сум на дополнителна проверка, во меѓу време најдов документи од прадедоми дека бил бугарски војники дека служел во 1-а рота на 6-а охридска дружина во 1.10.1912 година, али од архива ми викат дека требало да одам во бугарија во некои бугарски музеј и да извадам таков документ, али окау , прашањево ми е дали да чекам сеуште со минативе документи со првиве братучеди , дали познавате некој посредник што можи да ја убрза работава да го земам државланството што побрзо .... стварно повеќе немам никаква идеа, па ако сакате дајте некој совет што да правам понатаму....
Поздрав
Појди во архивот во бугарија и речи им да ти дадат копија од документот дека дедо ти служел војска со печат од архивот.поврзи се со изводи до него и однеси ги во министерство.Веднаш! Не чекај!
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Јас мислам сите ќе добиеме пасоши :cool:
Nekoj mislejki se usral :) Ako kaze evropa moze i kje davat Ako kaze nebiva nema da davat :) se e politika zaso ja vlecat rabota, ono kje bide moe mislenje I so Roda obavezno ama mosh kje se poceka use pola godina, pa kje gi cistat tie so Rodi kje gi iscekat nekolku godini sto kje aplicirat... Kje gledat kolku e prilivo na aplikanti... Nem da nadminat brojkata od dozvolenata plus Ako pomrat povekje kako so ne se ni razmnozuvaat bugarite kje pustat use povekje ama toa e samo moe mislenje...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Nekoj mislejki se usral :) Ako kaze evropa moze i kje davat Ako kaze nebiva nema da davat :) se e politika zaso ja vlecat rabota, ono kje bide moe mislenje I so Roda obavezno ama mosh kje se poceka use pola godina, pa kje gi cistat tie so Rodi kje gi iscekat nekolku godini sto kje aplicirat... Kje gledat kolku e prilivo na aplikanti... Nem da nadminat brojkata od dozvolenata plus Ako pomrat povekje kako so ne se ni razmnozuvaat bugarite kje pustat use povekje ama toa e samo moe mislenje...
Ти демек кажа некој поткрепен факт??? Или само гласно си размислуваш,мислејќи дека си попаметен од сите други на форумов??? И дај пишувај кирилица,бидејќи тоа е едно од правилата на форумов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom